A labdarúgás a 21. század egyik legnépszerűbb csapatsportága. Mivel azonban egyre több ember szereti és űzi is egyben a sportágat, nem meglepő, hogy a labdarúgással kapcsolatos sérülések száma megnövekedett.
Így a labdarúgás – a többi sportághoz viszonyítva – a sérülések előfordulási arányát tekintve, az egyik legnagyobb rizikófaktorral rendelkező sportolási forma.
Az elmúlt években tapasztalt, sportágat érintő változások fokozottabb és gyakoribb fizikai igénybevételt követelnek meg a játékosoktól, aminek következtében megnőtt a száma a nem-kontakt módon létrejövő sérüléseknek. A játékosok mérkőzésen megtett futómennyisége, az azokban tapasztalt magas intenzitású futások száma és hossza, illetve a gyakori irányváltások mind-mind magasabb fokú fizikai teljesítményt követelnek meg a játékosoktól, illetve a megalapozottság hiánya növeli a nem-kontakt sérülések bekövetkezésének esélyét.
Sérülés prevenció
A rizikófaktorok csökkentése érdekében a labdarúgás nemzetközi világszervezete létrehozott egy labdarúgó-specifikus, komplex bemelegítő programot, a „The 11+” mozgásanyagot, ami rendkívül jó alapot szolgáltat mindenki számára a bemelegítéshez és a sérülés prevencióhoz. A gyakorlatok elsősorban a statikus és dinamikus ízületi stabilizációkra koncentrálnak, különböző pozíciók, valamint mozgások végrehajtásán keresztül. A program gyakorlatai segítik csökkenteni a labdarúgóknál leggyakoribb bokaízületi és térdízületi sérüléseket (elülső keresztszalag (ACL) szakadása), valamint a combhajlító izom húzódásokat, illetve szakadásokat.
Mit tehetünk a sérülések elkerülése érdekében?
A sérülések megelőzése, a prevenció tudatos alkalmazása, továbbá a funkcionális szűrési eljárások alapvető “eszközök” a sérülések számának csökkentésére.
A törzs és a gerinc statikus és dinamikus stabilizálása és erősítése, sporttudományi kutatásokon keresztül igazolja, hogy a labdarúgásban előforduló combhajlító, és térdsérülések kialakulásának rizikófaktora csökkenthető. A core izmok erősítése mindezek mellett javítja az erőkifejtést, a mozgáskoordinációt, az egyensúlyozó képességet, az erőátvitelt az alsó és felső végtag között, így komplex hatása okán ajánlott már gyerekkortól elkezdeni strukturáltan foglalkozni vele.
A labdarúgó mozgásforma alapját képezik a magas intenzitású gyakori és gyors irányváltásos futások, gyorsulások, lassítások, ugrások, melyek kiemelkedő teljesítéséhez elengedhetetlen a fentebb említett képességek magasfokú működése. A core izmok, a törzsstabilizátorok edzése a test minden síkjában jelentősek, mivel komplex hatásuk egyaránt érvényesül a fizikai teljesítmény javulásában, illetve a sérülések megelőzésében.
Miért fontos a bemelegítés és a levezetés?
A bemelegítés a szervek szerv-rendszerek optimális előkészítése az élettani-, idegrendszeri-, pszichológiai szabályozás szempontjából az edzésre és a mérkőzésre. Javítja a sportoló fizikai teljesítményét, továbbá nemzetközi tudományos kutatások hatékonyságvizsgálata alapján csökkenti a nem kontakt sérülések rizikófaktorát.
A bemelegítésnek alapvetően tartalmaznia kell természetes és alapvető gimnasztikai gyakorlatokat, továbbá az izomzat aktiválásához, az ízületek mobilizálásához, átmozgatásához (ízületi folyadék termelése), core rotációhoz, valamint a testhőmérséklet emeléséhez szükséges gyakorlatokat.
A levezetés pedig az edzés, illetve mérkőzések után bizonyítottan gyorsítja a regenerációt a tejsav (laktát) eltávolítást, javítja a vérkeringést, visszaállítja a szívfrekvenciát a nyugalmi állapotba és támogatja a két mérkőzés közötti élettani funkciók optimalizálódását, ami rövid és hosszú távon is csökkenti a sérülések kialakulásának lehetőségét.
Néhány tipp a sérülések megelőzésére:
- Komplex bemelegítés
- Fittségi szintnek megfelelő terhelés adagolás
- Törzsizom erősítés
- Hidratáció
- Levezetés
Felhasznált irodalom
Kilding, A.E., Tunstall, H., Kuzmic, D. (2008): Suitability of FIFA’s „The 11″ training programme for young football players – impact on physical perfor- mance. Journal of Sports Science and Medicine, 7: 320-326.
Schmikli, S.L., Vries, W.R., Inklaar, H., Backx, F. (2011): Injury prevention target groups in soccer: injury characteristics and incidence rates in male junior and senior players. Journal of Science and Medicine in Sport, 14: 199-203.
Shinkle, J., Nesser, T.W., Demchak, T.J., McMannus, D.M. (2012): Effect of core strength on the measure of power in the extremities. Journal of Strength and Conditioning Research, 26: 2. 373-380.
Willson, J.D., Dougherty, C.P., Ireland, M., L., Davis, I.M. (2005): Core Stability and Its Releation- ship to Lower Extremity Function and Injury. Journal of American Academy of Orthopaedic Surgeon, 13: 316-325.