• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Felkészülés a gerincműtétre

2013. szeptember 12. 10:14
dr. Bozsódi Árpád
0
betegtájékoztatás, dohányzás, életmód, fizioterápia, fogyókúra, gerincműtét, gyógyszeres kezelés, lelki tényezők, munkahely, pszichológia, sport, stressz

Azok a betegek, akik felkészülten érkeznek gerincműtétre, gyorsabban épülnek fel, hagyják el a fájdalomcsillapító kezelést és rövidebb rehabilitációs kezelést igényelnek.

Amikor megszületik egy döntés, hogy egy beteg át fog esni egy ilyen jellegű beavatkozáson felmerül a kérdés, hogyan is tud megfelelően felkészülni a műtétre, hogy a legjobb eredményeket érje el? Íme, pár tipp a felkészüléshez:

Testsúlycsökkentés

Akár egy testsúly kg elhagyása nagyban javíthatja a műtét kimenetelét. Nemcsak a műtéti idő és az eredmény lehet jobb, akár a rehabilitáció szempontjából is sokat segíthet.

fogyás, gerincbántalmak, gerincműtét, testsúlycsökkentés

A testsúlycsökkentéssel a műtéti idő és az eredmény is jobb lehet, sőt akár a rehabilitáció szempontjából is sokat segíthet.

Számos tudományos kutatás kimutatta, (utalunk korábbi megjelenéseinkre: „Túlsúlyos és elhízott gerincbetegek fogyókúrája és sportjai – 1.”, „Elhízás és cukorbetegség – a gerincműtétek két nagy ellensége”), hogy azok a túlsúlyos emberek, akik átesnek egy akármilyen típusú műtéten, beleértve a gerincműtéteket is, fokozott rizikót képeznek a fertőzések kialakulására, és elhúzódó felépülés jellemzi őket.

Azt tanácsoljuk tehát, hogy ha megvan a tervezett műtét pontos ideje, akkor kezdjük el megtenni az első lépéseket a gyógyulás felé, és próbáljunk meg leadni pár kilót.

Hagyjuk abba a dohányzást!

A testsúlyfelesleg mellett a dohányzás az egy másik olyan fő életviteli tényező, mely a műtét kimenetelét jelentősen ronthatja. Bár nehéz lemondani a rendszeres dohányzásról a műtét előtt érdemes megfontolni és legalább pár hétre mellőzni, hogy elősegítsük saját gyógyulásunk folyamatát.

A dohányzás csökkenti a csontok mésztartalmát, ezáltal a rosszabb csontminőség megnehezíti a műtétet, hozzájárul a korai szövődmények kialakulásához, fokozza a műtét során a vérvesztést, és számos egyéb nem kedvező tényező létrejöttében szerepet játszik (utalunk korábbi megjelenésünkre: A dohányzás és a derékbántalmak kapcsolata).

Tudományos kutatások eredményeiben olvashatjuk, hogy a folyamatos dohányzás növeli a kockázatát a gerincműtéten átesett betegek esetében egy esetleges második műtét szükségességére.

Mozogjunk rendszeresen

A rendszeres testmozgás fontosságát nehéz kellőképpen kihangsúlyozni (utalunk korábbi megjelenéseinkre is: A mindennapi testnevelés fontosságáról – rádióinterjú Dr. Somhegyi Annamáriával, Törődj a csontjaiddal – Nők és a csontritkulás, Mozgással a fájdalom ellen).

A gerincműtétek hallatán a legtöbb betegben kialakul az óvatosság érzete. A gerinckímélet nem jelenti azonban a teljes mozgás hiányát. Nagyon fontos a szervezet megfelelő felkészítése a műtét utáni állapotra, így gyorsabb és könnyebb lesz a rehabilitáció. Szintén tudományosan bizonyított, hogy a műtét utáni felépülés rövidebb, és hatásosabb azoknál az egyéneknél, akik rendszeresen gyógytornáznak, és megfelelően felkészülnek a műtétre. A megfelelő felkészülés nem jelent drámai tornát, vagy fizikai erőkifejtést. Napi 30 perc séta több alkalommal egy héten már hozzásegít a gyorsabb felépüléshez.

Folytassuk a felírt gyógyszerek rendszeres szedését

Ha a kezelőorvosa ellátta a megfelelő vényekkel, akkor folytassuk a gyógyszerek szedését a műtét napjáig. Ne térjünk el a megállapított dózistól, illetve ne hanyagoljuk a rendszeres szedést.  Kezelőorvosának tisztában kell lennie minden gyógyszerről, amit szed, illetve azok adagjáról is, hogy megfelelően meg tudja tervezni a műtétet. Ha tanácstalan ebben a kérdésben mindenképpen kérdezzen rá, és ne változtasson saját, vagy más ismerőse véleménye alapján. Ugyanolyan fontos az is, hogy a műtét előtt ne kezdjen olyan gyógyszerek szedésébe, melyeket nem említett meg előtte, vagy nem kérdezett rá, hogy esetleg szedheti-e.

Pihenjünk sokat a gerincműtét után

A pihenés alatt nem a rendszeres torna elhagyását értjük, hanem a lehetőségek függvényében a munkahelyi hajtás, illetve a stressz csökkentését. Amikor túlzottan leterheljük magunkat és sokat idegeskedünk szervezetünk akkor a legfogékonyabb a betegségekre.

Próbáljon meg sokat aludni a műtétet megelőző napokban és a sürgős, halaszthatatlan ügyekben próbáljunk meg segítséget kérni szeretteinktől.

A szerzőről
Dr. Bozsódi Árpád az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának munkatársa, ortopédia-traumatológia rezidens, doktorandusz.

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.