A mindennapi testnevelés alkalmat teremthet arra, hogy a szabadban játszható népi sportjátékokkal megismerkedjenek a gyerekek. Ezekhez nem tornateremre, hanem bőséges szabad térre van szükség.
Ez feltehetően inkább vidéki iskolákban oldható meg. A népi sportjátékok azért érdemesek a figyelemre és alkalmazásra, mert ezekben nem vagy nemcsak a szokásos versengés kap teret, hanem más erkölcsi értékeket is jutalmaznak a játékszabályok (pl. egymás segítése, kicsik-nagyok együttműködése, lovagiasság, ravaszság), így lényegesen hozzá tudnak járulni a lelki egészséghez. Ezen játékok eszközei házilagosan készíthetők fából, ami közös feladatot adhat szülőknek, pedagógusoknak és gyerekeknek – ez is előny.
A népi sportjátékokat valaha széles körben ismerte a társadalom, mára már csak alig néhányat tudunk (ilyen pl. az ugróiskola). Ha a testnevelők vezetésével a gyerekek ezekkel újra megismerkednek, és otthon is elmondják, mit csinálnak, talán lesz még olyan idős nagyszülő, aki ráismer egy-egy játékra – így a generációk közti kapcsolatokat is (újra) szövögethetjük.
A testnevelők – érdeklődésük esetén – itt egy segédanyagot találnak, amit reményeim szerint tudnak majd használni. A szerző, Hintalan László szívesen segít, elérhetősége: hintalanlaszlo@gmail.com. (A segédanyag egy 2006-2010 között létezett akkreditált pedagógus-továbbképző programhoz tartozott.)
Vigyázat! A különböző fa-eszközök eldobálása miatt mindegyik játék esetében ügyelni kell a baleset-megelőzést szolgáló ésszerűségre!
Sok sikert és örömöt kívánok e különleges játékokhoz a testnevelőknek, gyerekeknek és szülőknek.