• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

A törzsizmok szerepe a focisérülések csökkentésében

2019. november 05. 18:00
Zalai Dávid
Off

A labdarúgás a 21. század egyik legnépszerűbb csapatsportága. Mivel azonban egyre több ember szereti és űzi is egyben a sportágat, nem meglepő, hogy a labdarúgással kapcsolatos sérülések száma megnövekedett.

Így a labdarúgás – a többi sportághoz viszonyítva – a sérülések előfordulási arányát tekintve, az egyik legnagyobb rizikófaktorral rendelkező sportolási forma.

Az elmúlt években tapasztalt, sportágat érintő változások fokozottabb és gyakoribb fizikai igénybevételt követelnek meg a játékosoktól, aminek következtében megnőtt a száma a nem-kontakt módon létrejövő sérüléseknek. A játékosok mérkőzésen megtett futómennyisége, az azokban tapasztalt magas intenzitású futások száma és hossza, illetve a gyakori irányváltások mind-mind magasabb fokú fizikai teljesítményt követelnek meg a játékosoktól, illetve a megalapozottság hiánya növeli a nem-kontakt sérülések bekövetkezésének esélyét.

Sérülés prevenció

A rizikófaktorok csökkentése érdekében a labdarúgás nemzetközi világszervezete létrehozott egy labdarúgó-specifikus, komplex bemelegítő programot, a „The 11+” mozgásanyagot, ami rendkívül jó alapot szolgáltat mindenki számára a bemelegítéshez és a sérülés prevencióhoz. A gyakorlatok elsősorban a statikus és dinamikus ízületi stabilizációkra koncentrálnak, különböző pozíciók, valamint mozgások végrehajtásán keresztül. A program gyakorlatai segítik csökkenteni a labdarúgóknál leggyakoribb bokaízületi és térdízületi sérüléseket (elülső keresztszalag (ACL) szakadása), valamint a combhajlító izom húzódásokat, illetve szakadásokat.

Mit tehetünk a sérülések elkerülése érdekében?

A sérülések megelőzése, a prevenció tudatos alkalmazása, továbbá a funkcionális szűrési eljárások alapvető “eszközök” a sérülések számának csökkentésére.

A törzs és a gerinc statikus és dinamikus stabilizálása és erősítése, sporttudományi kutatásokon keresztül igazolja, hogy a labdarúgásban előforduló combhajlító, és térdsérülések kialakulásának rizikófaktora csökkenthető. A core izmok erősítése mindezek mellett javítja az erőkifejtést, a mozgáskoordinációt, az egyensúlyozó képességet, az erőátvitelt az alsó és felső végtag között, így komplex hatása okán ajánlott már gyerekkortól elkezdeni strukturáltan foglalkozni vele.

A labdarúgó mozgásforma alapját képezik a magas intenzitású gyakori és gyors irányváltásos futások, gyorsulások, lassítások, ugrások, melyek kiemelkedő teljesítéséhez elengedhetetlen a fentebb említett képességek magasfokú működése. A core izmok, a törzsstabilizátorok edzése a test minden síkjában jelentősek, mivel komplex hatásuk egyaránt érvényesül a fizikai teljesítmény javulásában, illetve a sérülések megelőzésében.

Miért fontos a bemelegítés és a levezetés?

A bemelegítés a szervek szerv-rendszerek optimális előkészítése az élettani-, idegrendszeri-, pszichológiai szabályozás szempontjából az edzésre és a mérkőzésre. Javítja a sportoló fizikai teljesítményét, továbbá nemzetközi tudományos kutatások hatékonyságvizsgálata alapján csökkenti a nem kontakt sérülések rizikófaktorát.

A bemelegítésnek alapvetően tartalmaznia kell természetes és alapvető gimnasztikai gyakorlatokat, továbbá az izomzat aktiválásához, az ízületek mobilizálásához, átmozgatásához (ízületi folyadék termelése), core rotációhoz, valamint a testhőmérséklet emeléséhez szükséges gyakorlatokat.

A levezetés pedig az edzés, illetve mérkőzések után bizonyítottan gyorsítja a regenerációt a tejsav (laktát) eltávolítást, javítja a vérkeringést, visszaállítja a szívfrekvenciát a nyugalmi állapotba és támogatja a két mérkőzés közötti élettani funkciók optimalizálódását, ami rövid és hosszú távon is csökkenti a sérülések kialakulásának lehetőségét.

Néhány tipp a sérülések megelőzésére:

  • Komplex bemelegítés
  • Fittségi szintnek megfelelő terhelés adagolás
  • Törzsizom erősítés
  • Hidratáció
  • Levezetés
Forrás: http://www.f-marc.com/files/downloads/posters_generic/hungarian.pdf

Felhasznált irodalom

Kilding, A.E., Tunstall, H., Kuzmic, D. (2008): Suitability of FIFA’s „The 11″ training programme for young football players – impact on physical perfor- mance. Journal of Sports Science and Medicine, 7: 320-326.
Schmikli, S.L., Vries, W.R., Inklaar, H., Backx, F. (2011): Injury prevention target groups in soccer: injury characteristics and incidence rates in male junior and senior players. Journal of Science and Medicine in Sport, 14: 199-203.
Shinkle, J., Nesser, T.W., Demchak, T.J., McMannus, D.M. (2012): Effect of core strength on the measure of power in the extremities. Journal of Strength and Conditioning Research, 26: 2. 373-380.
Willson, J.D., Dougherty, C.P., Ireland, M., L., Davis, I.M. (2005): Core Stability and Its Releation- ship to Lower Extremity Function and Injury. Journal of American Academy of Orthopaedic Surgeon, 13: 316-325.

A szerzőről
Dr. Zalai David PhD

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.