A gerincbetegségben szenvedők fájdalmuk enyhítését keresve biztosan érezték már, hogy milyen jó elnyújtózni, függeszkedni.
Még az is lehet, hogy jártak már olyan gyógytornásznál, manuálterapeutánál, aki a „gerincüket meghúzta” vagy hallottak már a súlyfürdőről, denevérpadról, ami szintén a gerinc nyújtását célozza meg.
A fenti módszerek közös eleme a trakció – ami a hatást adja. A trakció a test hossztengelyével megegyező irányú nyújtást, húzást jelent. Ezt végezheti egy külső kezelő, de ha valaki a bordásfalon függeszkedik, akkor a testsúlyát és a gravitációt kihasználva autotrakciót hoz létre.
Azt, hogy a nyújtás kellemes és hatékony, már ősidők óta ismerjük, és valószínűleg már az ókori görögöknek is fájt a háta, dereka, mert Hippokratész szerkesztett egy gerincnyújtó padot, melyen mellkasi és medence hurkokkal rögzítve a gerincferdüléses és derékfájós betegeket kezelte. A készülék aztán felbukkant a középkorban is, ahol már inkább az inkvizíció látott benne fantáziát.
A húzatást később a sérülések ellátásánál, a ki nem nyújtható deformált ízületeknél használták. Az 1950 és 60-as években Cyriax, egy angol ortopéd orvos ismételten felfedezte a módszer hatékonyságát és beépítette azt a konzervatív kezelésekbe.
Mi, magyarok is hozzájárultunk a trakciós eljárások továbbfejlesztéséhez.
1953-ban egy hévízi orvos, Moll Károly feltalálta a víz alatti trakciós terápiát, a súlyfürdőt.
Ezzel a módszerrel hónaljtámaszokon vagy nyaki felfüggesztésnél fogva – a gyógyvízbe merülő beteget szükség esetén még többletsúlyokkal ellátva – a nyaki illetve az ágyéki gerincre húzóerőt lehet kifejteni, kihasználva a gyógyvíz jótékony hatását és annak felhajtóerejét. A kezelés, melyet hazánkban a társadalombiztosítás is finanszíroz, napjainkban is megállja a helyét, hatásosságáról biomechanikai tanulmányok és nyomonkövetéses vizsgálatok is készültek. (1)
Ahogy nő a gerincbetegek száma a világban, és a civilizált társadalmakban, úgy fokozódik az érdeklődés a konzervatív kezelési módok iránt. A derékfájdalom miatt kiesett munkaórák száma egyre nagyobb terhet ró a társadalombiztosításra, így az ismert gyógyszeres és fizioterápiás eljárások használata mellett elkezdődött a hatékonyabb terápiák utáni kutatás.
Dr. Allan Dyer, aki a kanadai egészségügyi miniszterhelyettesi posztot is betöltötte, 1985-ben fejlesztette ki az első motorizált trakciós készüléket, melyet VAX-D néven 1991-ben piacra is dobott. Bár egyértelmű kísérletek nem támasztották alá sikerességét, a tapasztalati adatok jónak bizonyultak, ezért a technika fejlődésével és biomechanikai tudás szélesedésével a módszert egyre többen finomították. Az USA-ban többféle motorizált gépet is gyártanak, illetve kontinensünkön Németországban készítenek ilyen elven működő orvostechnikai eszközt.
Ezeket a gépeket mind a nyaki, mind a deréktáji panaszok kezelésére használják, típustól függően. A fejlettebb, számítógéppel vezérelt, programokat tartalmazó motorizált trakciós gépek már gerinc dekompressziós gép néven kerülnek forgalomba.
Miben a nyújtanak ezek a gépek újdonságot? Elsősorban abban, hogy a dekompressziós gépek nem az egész gerincszakaszra, hanem annak egy limitált részére, lehetőség szerint egy szegmentumra koncentrálva fejtik ki hatásukat.
A fájdalmat vagy kisugárzó panaszt egy adott gerincszakasz kompresszió alá került képlete okozza, amit gyakran instabil vagy túlmozgó szakaszok vesznek körbe. A gravitációs padok és súlyfürdő által kifejtett tengely irányú húzások ezekre együttesen hatnak, és elképzelhető, hogy a blokkolt szakaszra el sem jut az erő, míg az egyébként is túlmozgó rész tovább nyúlik.
A dekompressziós eljárás ezzel szemben a szegmentum két csigolyáját igyekszik távolítani, ezáltal a porckorongban a húzóerő hatására vákuum keletkezik. A szívó hatás egyrészt felgyorsítja a porckorong csigolyák felőli vízfelvételét és anyagcseréjét, másrészt a kitüremkedett zselés anyagot, a nucleus pulposust a szegmentum közepe felé visszahúzza. Ezt a vákuum képződést egy olyan módszerrel vizsgálták, amikor később egyébként is porckorongsérv-műtétre kerülő betegnél a húzó kezelés alatt a kezelt ágyéki porckorongba nyomásmérő eszközt helyeztek el. Ennek segítségével kimutatták, hogy a húzás hatására a porckorongban uralkodó nyomás lassan csökkenni kezdett, majd 40-50 fontos húzóerőnél ( ez kb. 18-23 kilogrammnak felel meg) a nyomáscsökkenés felgyorsult, elérve -100 és -160 Hgmm közti értéket. (3)
A fiatalabb korcsoportban, ahol a porckorong állománya még rugalmasabb, a vízveszteség a fokozott fizikai terhelés, hosszas ülés, és kevés vízszintesben történő pihenés miatt jelentősebb – itt a szívó hatás hidráló hatása is jótékony. Az idősödő, degenerált, meszes csőrökkel körülvett, vizet vesztett porckorong az életkor előrehaladtával nem regenerálható ezzel a hatással sem, itt a fájdalomcsökkentő hatás a kopásos folyamatok kapcsán kialakult szűkületek tágításából származik.
Ahogy a két csigolya távolodik egymástól, úgy a hátsó kisízületek is távolodnak egymástól, az ideggyökök kilépési helyét nyújtó, úgynevezett csigolya közti foramenek pedig tágulnak. A dekompressziós eljárással elérhető a csigolyák közti távolság növekedése, CT-vel igazolták, hogy a 20 alkalmas kezeléssorozatot követően a kezdetben átlagosan 7,5 mm-es csigolya közti távolság 8,8 mm-re nőtt. (2)
Ha ezeket végiggondoljuk, ez a kezelés az alábbi betegeknek nyújthat segítséget: porckorong sérv vagy kiboltosulás, (discus hernia vagy discus protrusio) hátsó kisízületi blokk (posterior facet syndroma) spondylarthrosis.
A mechanikus trakciót statikusan vagy szakaszosan lehet végezni. A szakirodalom megoszlik abban, hogy melyik hatásosabb. Mindenesetre a ciklikus módszerrel a betegek sokkal nagyobb súllyal történő húzást képesek tolerálni.
Lassú és kis erővel létrejött nyújtás minimális izomösszehúzódást vált ki, inkább a passzív elemeket, a gerincvelői burkot, szalagokat, ízületi tokot nyújtja. A nyújtás segíti a kollagén rostok párhuzamos elrendezését, s ezáltal a kötőszövet nyújthatósága és minősége jobb lesz. Az izom vonatkozásában egy 15-30 másodpercig tartó a húzás, majd ehhez képest elengedés megelőzi, hogy a gerinc melletti tartó izomzat védekezésképp összehúzódjon. A kezelésekhez felhasznált gépek ezért programokat alkalmaznak, melyek hullámszerűen vezérlik a húzóerőt, ciklusokban húzva, majd elengedve.
A kezelések, ahogy más fizioterápiás kezelések is, kúraszerűen, egyénre szabott terv alapján működnek, és nem helyettesítik a gyógytornát, hanem azzal együtt alkalmazandók. A megfelelő indikáció megállapítása, és az ellenjavallatok felismerése szakorvosi feladat, ahogy a kúra meghatározása, ellenőrzése és hatásának lemérése is. Mivel a motorizált gerinc dekompressziós készülékek költségesek és a kezelést a társadalombiztosítás nem finanszírozza, hazánkban még kevés egészségügyi szolgáltatónál hozzáférhető – elképzelhető, hogy az igények bővülésével és a módszer terjedésével a kezelés egyre több helyen lesz elérhető a betegek számára.
Itt tudja megtekinteni videónkat a műtét nélküli dekompressziós eljárásról.
Az írás az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának támogatásával jött létre.
A cikk szerzője reumatológus és mozgásszervi rehabilitációs szakorvos, a Zala Megyei Kórház és az Integrity Gerincgyógyászati Központ munkatársa.
Irodalom
(1) A súlyfürdő, mint víz alatti trakciós terápia hatása komplex fizioterápia keretében a nyaki és ágyéki gerinc megbetegedésekben. Kontrollált, nyomonkövetéses pilot vizsgálat. Szerzők: Oláh Mihály, Molnár Levente, Dobai József, Oláh Csaba, Fehér Judit, Bender Tamás. www.hungarospa.hu/hungarospa/orvosi-kutatasaink
(2) Restoration of disc height through non-surgical spinal decompression is associated with decreased discogenic low back pain: a retrospective cohort study. Szerzők: Christian C Apfel, Ozlem S Cakmakkaya, William Martin, Charlotte Richmond, Alex Macario, Elizabeth George, Maximilian Schaefer and Joseph V Pergolizzi
(3) Nonsurgical Spinal Decompression To Treat Chronic Low Back Pain. Szerzők: Tong J Gan, MD, Duke University Medical School Durham NC, John B. Leslie MD, Mayo Clinic Phoenix, AZ, Joseph V. Pergolizzi Departement of Medicine John Hopkins University School of Medicine Baltimore, MD. December 2007 Anesthesiology News
A Képanyag az Integrity Hungary Kft. szellemi tulajdona, az Integrity Gerincgyógyászati Központ rendelőjében készültek (Zalaegerszeg, Mátyás K. u. 16. I. em. 4.)