„Szteroid van benne? Jaj, csak azt ne!…” – gyakorló praxisunkban visszatérően halljuk pácienseink megjegyzését, ha szteroidos infúzió, vagy lokális injekciót javaslunk.
A tiltakozás miértje felől érdeklődve derül ki, hogy Pácienseink a szteroid készítmények adásának indikációiról és a valós veszélyekről valamint a mellékhatásokról meglehetősen alulinformáltak. Ezért tartjuk indokoltnak az alábbi rövid, tájékoztató jellegű ismertetőnket olvasóink számára. A szteroid kezelés kapcsán ugyanis rengeteg tévhit kering a páciensek között. Úgy gondoljuk, hasznos lehet tisztázni ezzel kapcsolatban néhány alapfogalmat: mik is a szteroidok, mit kezelünk, milyen mellékhatásokra számíthatunk, és hogyan lehet védekezni.
Mik is azok a szteroidok?
A szteroidok hormonok, amelyeket természetes körülmények között szervezetünk termel a mellékvesék által. A szteroid tartalmú gyógyszerek mesterségesen előállított termékek, hasonlóak a természetes hormonokhoz, de valamivel erősebb fokon. A terápiás készítmények többféle néven vannak forgalomban, azonban meg kell különböztetni az anabolikus szteroidoktól, melyeket elsősorban a testépítők használnak .
A szteroidok alkalmazása, még ma is több mint 60 évvel a bevezetésük után igen elterjedt, sok esetben nélkülözhetetlen és egyes akut helyzetekben pedig életmentő. A klinikumban elsősorban az endokrinológiai speciális alkalmazáson túl erőteljes gyulladáscsökkentők, immunműködést elnyomó és antiallergiás hatásuk miatt kerülnek felhasználásra. A leghatásosabb gyulladáscsökkentő készítmények, számos állapot kezelésére alkalmazzuk, így például: gyulladásos bélbetegségekben, ideggyulladásban, autoimmun kórképekben, sok izületi gyulladásban, allergiában, asztmában, polymyalgia reumatikában, Addison kórban, – amikor a mellékvesék nem termelnek elég szteroidot, -valamint szervátültetésben a kilökődés megelőzésében.
Milyen formában használjuk a szteroidokat?
A gyulladáscsökkentő hatású szteroidokat széles körű indikációs területük miatt sokféle módon lehet alkalmazni a betegség típustól és lokalizációjától függően: infúzió, injekció, tabletta, kapszula, szirup, orrspray, inhaláló készülék, kúp, kenőcs, szemcsepp, fülcsepp stb. formájában.
Mozgásszervi gyógyászatban, így a gerincgyógyászatban is az egyik legerősebb gyulladáscsökkentők. A gerincgyógyászatban, intézetünkben a napi rutin során az alábbi szteroid-applikációk említendők:
-
Szisztémásan szájon keresztüli tabletta szedésével, (rövid ideig: egy-két hétig, ideggyulladásban).
-
Szisztémásan un. ischiász infúzióban, (gerincvelői érintettség, vagy ideggyulladással járó gerinc rendellenességek esetén egy terápiás periódus alatt öt alkalommal).
-
Lokálisan (helyileg) adott un. blokád injekció formájában, (mechanikai eredetű kisízületi gyulladásban, vagy az ideggyök kompressziójából eredő ideggyulladásban, szükség esetén ( sz.e. fél évente általában 2-3- szor ismételve egyedi helyzettől függően).
-
Szakrális (keresztcsonti) epidurális injekcióként – SEA – (sz.e. fél évente egyszer egyedi helyzettől függően, az ágyéki gerincszakasz műtét utáni hegesedése, vagy több innen eredő idegelem irritációja miatt).
A lokális blokád, és SEA beavatkozások technikai kivitelezéséről honlapunkon a Betegtájékoztatók menüben olvashatnak részletesen.
Az akut, igen erős, végtagba sugárzó idegfájdalom esetén sokszor az egyetlen módszer a hatásos konzervatív kezelésre a megfelelő indikációval adott szteroidos lokális blokád. Ebben az esetben kevesebb szteroid jut a keringésbe, s a mellékhatások nem vagy csak kisebb mértékben érvényesülnek. Koncentráltan helyileg adva igen jó effektussal csökkentik a gyulladást. A megfelelő helyre adott szteroidos blokád ideális esetben képes néhány nap alatt a panaszokat megszüntetni.
Megjegyzés: Ha olyan gyógyszert szed éppen a Páciens, amely a véralvadást gátolja,- pl. Syncumar, Plavix, Aspirin protect stb. a lokális készítmény adása csak előzetes átállítás után lehetséges, továbbá mivel befolyásolhatja a vércukorszintet és vérnyomást, fokozott körültekintést igényel ,a diabetes mellitus és magas vérnyomás-betegség esetén.
Bár jelen ismertetőnkben elsősorban a gerincgyógyászatban használatos alkalmazási módozatokról írunk,és a hosszas szteroid szedés okozta mellékhatásokkal általában nem kell számolnunk, kiemelünk azonban néhány fontos általános információt a szteroidokról.
Néhány fontos általános információ a szteroidokról:
-
Rövid ideig történő szteroid szedésnek általában nincs mellékhatása, egy-két hetes alkalmazás a megfelelő dozírozással általában nem jelent problémát.
-
A mellékhatások többnyire akkor jelennek meg, ha valaki hosszú időn keresztül szed szteroidokat (több mint két-három hónap), vagy ha a rövid szteroid kezelési periódusok gyakran ismétlődnek.
-
Minél magasabb a dózis, annál nagyobb a rizikója a mellékhatásoknak, a szájon keresztül szedett készítményeket fokozatosan kell csökkenteni az elhagyásig, illetve a még minimális terápiás dózisig.
Miért?
A szervezetünk normál esetben is termel szteroidokat, amelyek szükségesek az egészséges élethez. Ha néhány hétig vagy tovább szed valaki szteroidot, akkor a mellékvese fokozatosan leállítja a saját szteroid termelését. Ha ezek után hirtelen abbahagyják az orális szedést, szervezetünkben nem marad szteroid, és elvonási tünetek léphetnek fel (gyengeség, fáradtság, hányás, hasmenés, szédülés… stb.), amíg a szervezet visszaáll arra a szintre, hogy saját természetes szteroidjait termeli. Ha viszont a dózist lassan csökkentjük, a szervezetünk lassan visszatér a természetes szteroid termeléshez, és nem jelennek meg az elvonási tünetek.
-
A szteroid és nem szteroid (NSAID) készítményeket (például Voltaren, Ibuprofen, Aflamin, Diclac…stb.) nem tanácsos együtt adni, a kettő együttesen növeli a gyomor-bélrendszeri hatásokat (a fekélyek kockázatát).
-
Ha valaki alapbetegsége miatt tartósan szteroidot szed, előfordul, hogy a műtétnél a dózist emelni kell a szervezetet ért élettani stressz miatt.
Természetesen, mint minden gyógyszernek, a kortikoszteroidoknak is vannak lehetséges mellékhatásaik, ebben az írásunkban csak a jelentősebbeket említjük, hisz ha ennek tudatában vagyunk, számos esetben magunk is tehetünk lépéseket a megelőzésére.
Az orális (szájon keresztül hosszabb ideje szedett) szteroidok főbb mellékhatásai:
-
Megnövekedett szemnyomás, glaukóma. (Gyakoribb szemészeti vizsgálat szükséges!)
-
Folyadék visszatartás, ami ödémával jár, elsősorban az alszárban. (Vízhajtó szedése indokolt lehet.)
-
Vérnyomás emelkedés. (Gyakrabban ellenőriztessük a tenziónkat!)
-
Hangulatingadozások, viselkedési változások. (Depresszió, hallucináció … stb.)
-
Testsúlynövekedés, az arcok felpuffadnak. (Kevesebb kalória, megnövekedett fizikai aktivitás javasolt!)
-
Magasabb lehet a vércukorszint. (Sűrűbben kontrolláltassuk!)
-
Megemelkedik a rizikó a szürke hályog kialakulására.
-
Fokozódhat a rizikó a fertőzésekre, mivel a szteroidok elnyomják az immunválaszt.
-
Oszteoporózis. (Rendszeres mozgás, kalcium és D vitamin kiegészítők, valamint csontépítő gyógyszerek segítenek a megelőzésben.)
-
Alacsonyabb lesz a mellékvese hormontermelése.
-
A bőr könnyen elvékonyodik, felhorzsolódik, a sebek nehezebben gyógyulnak.
-
Izomgyengeség, izomfájdalom léphet fel a csökkent izomfehérje-képzés miatt. (Fokozott fizikai aktivitás javasolt.)
-
Megnövekedett rizikó a nyombél- és gyomorfekély kialakulására.
FONTOS! : A szteroidok csökkentik a vér kálium szintjét, ennek pótlásáról gondoskodni kell.
A lokálisan beadott szteroid készítmények ritka mellékhatásai:
A beadás helyén felléphet fájdalom, esetleg helyi gyulladás,- megfelelő sterilitási körülmények között azonban elkerülhető- valamint a bőr színének elvesztés,és a lágyszövet elhalása.
Általában elmondható, hogy a szteroid kezelés járhat bizonyos mellékhatásokkal, amelyek azonban kézben tarthatóak. A gyulladásos kórképek – így a gerinc rendellenességekhez társuló akut ideggyulladás és a mechanikai eredetű kisízületi gyulladás – tüneteinek csökkentésére is az egyik legjobb megoldás, használatuk tapasztalt szakember kezében biztonságos, és számos esetben optimális kezelési forma. Állandó konzultálás mellett a kezelő orvossal és a mellékhatások gondos ellensúlyozásával azonban veszélytelen lehet.