• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Tévhitek és félelmek a myelo-CT-ről

2013. november 26. 07:55
dr. Bors István
0
betegtájékoztatás, ct vizsgálat, gerinc, gerinccsatorna, gerincműtét

A myelo-CT vizsgálatról már részletesen írtunk a Mielográfia: gerincfestés CT vizsgálattal című cikkünkben, most inkább azokat a tévhiteket és félelmeket szeretném eloszlatni az olvasókban, amit betegeim körében tapasztalok.

Vigyázat - csak első látásra félelmetes!

Csak első látásra félelmetes!

Csak röviden

A myelo-CT egy olyan diagnosztikus vizsgálat, ami rendkívül fontos információkkal szolgálhat az orvos és a beteg számára is a gerinccsatorna állapotáról, a szűkületekről, az idegi becsípődésekről, kompressziókról a főként már operált, gerincimplantátumot kapott betegek esetében. A másik nagyon fontos, szinte egyetlen pontos gerincdiagnosztikai szerepe van azon betegek körében is, akiknek valamilyen okból (pacemaker, nem MR kompatibilis fém implantátumok, extrém elhízás stb.) nem lehet az MR vizsgálatot elvégezni.

 

Tévhitek és félelmek

Fájdalom

Valóban van, mint minden esetben, mikor tűvel szúrnak pl.: vért vesznek tőlünk. A fájdalom mértéke főként a tű átmérőjétől függ, ami hasonló a vérvételi tűhöz (lásd fotó, a mielográfiás (spinál) tű jobbra). A tű valóban ijesztően hosszúnak tűnik (8,8 cm), de a mélyebben lévő szövetekben elenyésző számú fájdalomérzékelő receptor van. Ha valaki nagyon fél a fájdalomtól, kérhet helyi Lidocainos érzéstelenítést. A beavatkozás fájdalmasságáról egy saját tapasztalatot is meg tudok osztani. Körülbelül 500 beteg közül csak egy (!) kért előre fájdalomcsillapítást, mert félt a szúrástól, de szúrás közben egy beteg sem igényelt fájdalomcsillapítást. A fájdalom mértéke – tekintve a beavatkozás nagyfokú hasonlóságát – a spinális (gerinc) érzéstelenítéshez hasonlít.

 

„Agyvíz csapolás”

Ez az, ami nem történik meg. A tű helyének ellenőrzésére az orvos megvárja a tű végén megjelenő első csepp liquort (agyvíz), amit rögtön le is zár.

 

„Szétfeszül a gerincem”

Ezt csak csekély mértékben érezheti a beteg, tekintve, hogy a beadandó kontrasztanyag maximum 6 ml.

 

„Megsérül valamelyik ideg, lebénulok”

Minimális (szinte semmi) esély lehet rá. Én a saját és kollégáim praxisában nem tudok ilyen esetről.

 

„Posztspinális fejfájásom lesz”

A posztspinális fejfájás egy leírt szindróma, jelenség, amelyet spinalis, azaz gerincbe adott érzéstelenítés esetén észleltek, főként alsóvégtagi műtétek után. A probléma 12-24 órás szúrás utáni fekvéssel megelőzhető, de ha kialakul, infúziókkal akkor is jól kezelhető. Szintén a saját tapasztalataimra tudok hivatkozni, körülbelül 500 szúrás után 2 betegnek alakult ki a praxisomban.

 

…és végül két dolog, amire tényleg figyelni kell:

  1. Jódallergia

A kontrasztanyag jódot tartalmaz, így aki tudottan jód érzékeny, annak a vizsgálat nem végezhető el, illetve fokozott elővigyázatossággal (intenzív osztályos háttér biztosítása).

 

  1. Véralvadásgátlók szedése

Mint minden szúrás, úgy ez is valamennyi vérzéssel jár. A véralvadásgátlók jelentősen megnyújtják az alvadási időt, így fokozzák a vérzés nagyságát. A gerinccsatorna egy csontosan meghatározott, nem rugalmas tér. A csatornába való belső vérzés így érthetően térszűkületet, azaz az idegi elemek kompresszióját okozza. Ezért, ha véralvadásgátlót (pl.: aszpirin, kumarin származékok stb.) szed a betegnek, akkor erről fel kell világosítani orvosát, és időben meg kell kezdeni a beteg átállítását a tablettákról kis molekulasúlyú heparin származékokra, ami mellett a vizsgálat már elvégezhető.

A szerzőről
Dr. Bors István az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának munkatársa, ortopéd szakorvos.

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.