A tensiomyográfia a neuromuszkuláris rendszer új innovatív vizsgálati metódusa. A mérőeszközt eredetileg orvosi eszköznek tervezték, de a sportban (különösen az edzéstervezésben és a sérülés utáni rehabilitációban) is széleskörűen alkalmazzák.
A tensiomyográfiát (angolul tensiomyography) a Ljubljanai Egyetem bioelektromágneses laboratóriumában fejlesztették ki.
A vizsgált paraméterek az alábbiak:
-
izom aktivitás karakterisztikája
-
izom tónus
-
izomrost típusa
-
különböző intenzitású terhelésre adott krónikus és akut válasz
A vizsgált izom elektromos ingerlése közben az adott izomhasnak a változását detektálja a készülék. A tensiomyográfiás mérés klinikai vizsgálatokban történő alkalmazása a mérési módszer pontosságát és megbízhatóságát bizonyította. A könnyű és gyors alkalmazhatóság mellett előnye egyéb diagnosztikai eszközökkel szemben, hogy egyedi információt szolgáltat, szelektíven mér, egyszerűen alkalmazható és objektív adatokkal szolgál.
A metódussal a test izomzatának felületes rendszerét lehet vizsgálni, így például a felületen elhelyezkedő hátizmokat, a combfeszítő és hajlító izmait és egyéb hasonló elhelyezkedésű izmokon is képes mérni. A vizsgálattal azonos oldali izom asszimetriák, ellentétes oldali asszimetriák is fellelhetők. Így például a mérhető, hogy a jobb láb combfeszítő és hajlító izomzata közötti diszbalansz vagy a jobb és bal comb feszítő izma közötti különbség. A test izomzatának asszimetriája megnöveli a helytelen terhelés okozta fájdalmat, sérülést. A mérés lehetővé teszi az objektív rizikóbecslést mind a sportban, mind gerincgyógyászatban. A sportban a rizikó felmérése, sérülés előfordulásának minimalizálása és a sérülés utáni pályára állás biztonságossága nagy kihívás.
A sportorvoslás egy nehéz kérdése, hogy egy sérülés után mikor játszhat újra a játékos. Ha ez túl korán történik meg, akkor nagy az esély az újbóli sérülésnek. A tensiomyográfiás vizsgálattal biztonságosan bocsájtható pályára a játékos, illetve ha még nem játszhat a játékos könnyebben megtervezhetőek a rehabilitáció tovább lépései. A sportban a tensiomyográfia a hatékony sérülés prevenció és a sérülés utáni rehabilitáció rendkívül fontos eszköze.
Mérhető az adott izomzat ereje és robbanékonysága is. A rehabilitációs folyamat progressziója vagy az edzés hatékonysága könnyen objektív adatokkal mérhetővé válik.
A tensiomyográfia egyenlőre főként a labdarúgó csapatoknál terjedt el. A csapatok minden tagjának ez egyénre szabott edzését teszi lehetővé a módszer. Az egyes játékosok fejlődése nyomon követhető, mely a későbbi tervezést segítheti. Az objektív tényezők tárháza bővül, mely a taktikai és stratégiai döntések minőségét javíthatja.