Nyaki gerinc műtéten átesett betegek körében kialakulhat nyelési nehezítettség. Philadelphiai kutatóorvosok keresték a választ arra, hogy ez a jelenség csak az elülső feltárásból végzett, vagy minden nyaki gerinc műtét után kialakul.
Vizsgálatukban elülső és hátulsó feltárásból végzett nyaki gerinc műtéten átesett betegek klinikai adatait hasonlították össze, vizsgálva a két betegcsoportban előforduló nyelési nehezítettség gyakoriságát.
Elülső feltárásból a nyaki gerinc szakaszon végzett porckorong eltávolítás és stabilizáló műtét után viszonylag gyakran fordul elő nyelési nehezítettség. A szakirodalomban viszonylag kevés adat található arra vonatkozóan, hogy ez a jelenség az elülső feltárásból (→az operálandó régió megközelítésének módja) végzett műtét rovására írható, vagy feltárástól függetlenül, tehát minden nyaki gerinc műtét után (pl. hátsó feltárás után is) kialakulhat.
A kutatóorvosok az intézetükben elülső és hátulsó feltárásból nyaki gerinc műtétre kerülő betegek klinikai adatait hasonlították össze műtét előtt, illetve műtét után 2, 6 és 12 héttel. Vizsgálatuk eredményét a gerincsebészet egyik legrangosabb lapjában a Spine-ban tették közzé (SPINE Volume 38, Number 13, pp 1082–1088).
85 beteg esett át hátulsó feltárásból végzett nyaki gerinc műtéten. Közülük 10 páciensnek (11%) már műtét előtt is volt nyelési panasza. Műtétet követően 2 héttel további 10 betegnek (11%), műtét után 6 héten belül újabb 8 főnek (8%), valamint műtét után 12 héttel ismét újabb 13 főnek (12%) alakult ki nyelési zavara. Új keletű nyelési zavar előfordulási gyakorisága elülső nyaki gerinc műtéten átesett betegek körében műtét után 2 héttel 61,5% volt, műtét után 6 héttel 44% volt, 12 héttel később pedig 11% volt.
Műtét óta eltelt idő |
Hátulsó feltárásból végzett nyaki gerinc műtét |
Elülső feltárásból végzett nyaki gerinc műtét |
2 hét |
11% |
61,5% |
6 hét |
8% |
44% |
12 hét |
13% |
11% |
Új keletű nyelési zavar gyakorisága elülső és hátulsó feltárásból végzett nyaki gerinc műtéten átesett betegek körében
Műtét után 12 héttel statisztikailag szignifikánsnak mondható romlást tapasztaltak a kutatóorvosok a nyelési zavarral rendelkező betegeik körében, melyek nyaki fájdalmakkal, nyaki szorító érzéssel, továbbá végtag fájdalommal, zsibbadással párosultak.
Vizsgálatukat a philadelphiai kutatóorvosok a következőképpen kommentálták. A nyaki gerinc műtét (elülső vs. hátulsó feltárásától függetlenül) hosszú távon a betegek kis csoportjában nyelési zavart okozhat, amelynek oka lehet például a nyaki gerinc mozgástartományának a beszűkülése vagy éppen a műtét utáni (posztoperatív) fájdalom. Ezen okból javasolják a sebészeknek, hogy műtét előtt mindenképpen hívják fel betegeik figyelmét a nyelési zavar előfordulásának a lehetőségére.
Az Országos Gerincgyógyászati Központban nyaki gerinc műtétre kerülő páciensek részére készített műtéti tájékoztató füzet is felhívja a betegek figyelmét a nyelési nehezítettség kialakulásának lehetőségére. Az írásos betegtájékoztató fontosságáról bővebben itt olvashat.