• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Gerincsérülés sportoláskor – Mikor forduljunk orvoshoz?

2015. július 29. 08:06
dr. Bors István
Off
csigolya, életmód, fájdalom, gerincsérv, sport

Hivatásos sportolókkal és hétvégi „kocasportolókkal” egyaránt előfordulhat kisebb gerincsérüléssel, gerincfájdalommal járó sportbaleset.

Ezeknek jelentős része néhány hét alatt magától rendbe jön, de adódhatnak olyan sérülések is, amelyekkel okosabb mielőbb orvoshoz fordulni. Nézzük, milyen jelek utalnak arra, hogy szakszerű ellátásra van szükség!

A sportolás közben előforduló gerincsérülések egy részére jellemző az adott mozgásforma és bizonyos sportokban a gyakoribb előfordulás. Például foci közben ugyan a leggyakrabban a lábszár, térd és a boka sérül, de nem ritkák a fej- és nyaki sérülések sem.

Gerinces_gerincsérülés és sportbaleset

Nyaki sérülések tünetei

A nyak az anatómiai felépítése és mozgékonysága miatt különösen sérülékeny. Nyaki sérülés különösen kapusoknál fordul elő, vagy ha két mezőnyjátékos felugorva összefejel a levegőben, illetve ha az egyik játékos a könyökével eltalálja játékostársa fejét, nyakát. Közelről, nagy erővel meglőtt labda is okozhat ilyen jellegű sérülést. (A legutóbbi futball világbajnokságon az összes sérülés 13 százaléka fej- vagy nyaki sérülés volt.) Ezekben az esetekben fennáll az agyrázkódás veszélye is, ami fejfájással, szédüléssel, látászavarral, émelygéssel, esetleg tudatkieséssel, vagy eszméletvesztéssel is járhat. A túlnyújtás vagy ütés következménye izomhúzódás, rándulás is lehet. A zúzódással, ideggyök sérüléssel járó nyaki sérülések többnyire egyoldalú fájdalommal, zsibbadással, átmeneti vagy tartós mozgásbeszűküléssel, izomgyengeséggel jelentkeznek. A legsúlyosabb nyaksérülések esetén csigolyatörés és gerincvelő-sérülés is bekövetkezik. Leginkább olyan sportágaknál fordul elő, ahol a magasból esés veszélye fokozott, például a műugrás vagy torna, illetve technikai sportokban, de a közlekedési balesetekben is jellemző, amikor a fej erőteljesen hátra- vagy előre, vagy kombináltan (ostorcsapás sérülés) csapódik. Ha a fájdalom és a neurológiai tünetek az ütközés, baleset után nem múlnak el rövid idő alatt, illetve ha agyrázkódásra utaló jelek lépnek fel, a sérültnek azonnal abba kell hagynia a mozgást, a nyaki gerincet – a nyak további elmozdulásának megakadályozására – rögzíteni kell, és sürgős orvosi segítségre, majd megfigyelésre, illetve kórházi ellátásra is szükség lehet.

Húzódások és rándulások a derékon és az ágyékon 

A deréktáji rándulások és húzódások az edzőteremben edzőket érik leggyakrabban, ha túl nagy súlyt próbálnak megfelelő bemelegítés, a fokozatosság betartása nélkül vagy helytelen technikával megemelni. Labdajátékok, tenisz stb. közben is előfordulhatnak, például hirtelen irányváltoztatás, torziós mozgás vagy megállás során. A hátizmok túlerőltetése, az izomhúzódás miatti hátfájdalom duzzanattal, izommerevséggel, mozgásbeszűküléssel járhat. A fájdalom intenzitása többnyire jelzi, hogy szükséges-e orvosi segítség, általában ezek a szokásos, vény nélkül kapható gyulladáscsökkentőkkel jól enyhíthetők.

A gerinc teljes szerkezetét érintő sérülések

A különösen nagy külső erőbehatás, ütés, esés illetve a gerinc extrém mértékű nyújtása, hajlítása a gerincoszlop sérülését is eredményezheti. Ezek komplex sérülések, amelynek során a csigolyák összenyomódhatnak, összeroppanhatnak, a csigolyanyúlványok elrepedhetnek, letörhetnek. A traumás spondylolisthesis (csigolya csúszás) esetén a szomszédos csigolyák közti ízületi összeköttetés íve megszakad, a csigolyák elcsúsznak egymáson. A csigolyák fokozott degeneratív elváltozása vagy fáradásos törése leginkább azokban a sportokban fordul elő, amelyben gyakori a derék hátrafeszülése, például torna, labdarúgás, műkorcsolya közben. Háti-és derékfájdalom fájdalom jelzi, ami terhelésre fokozódik és a végtagokba is kisugározhat, mozgáskorlátozottsággal járhat. Ha a tünetek pihentetés, fájdalomcsillapítás során nem múlnak el, mielőbbi alaposabb kivizsgálás szükséges az okok feltárására.

 

A gerincsérülések tünetei

Mozgás, sportolás közben elszenvedett kisebb baleset során jelentkező gerincfájdalom alkalmával nem mindig egyértelmű, hogy a tünetekkel kell-e orvoshoz fordulni, vagy elegendő a pihentetés, hűsítés, fájdalomcsillapítás. Az alábbi tünetek jelezhetik, hogy mielőbbi orvosi segítségre van szükség:

  1. a fájdalom 72 óra elteltével sem javul, sőt fokozódik
  2. a fájdalom a végtagokba is kisugárzik és gyengeséget is okoz
  3. egyéb tünetek, például láz vagy a vizelést, székletürítést érintő panaszok jelentkeznek
  4. a fájdalom a napi tevékenységek végzését akadályozza
  5. a gerincpanaszok két hónapnál is tovább tartanak.

 

 A gerincsérülések megelőzése

 A komolyabb gerincsérülések kockázata jelentősen csökkenthető néhány egyszerű elővigyázatossági szabály betartásával:

  1. A mozgás, az aktivitás életkortól függetlenül segít fittnek és testileg, lelkileg egészségesnek maradni, ezen belül törekedni kell a hátizmok tudatos megerősítésére, edzésére.
  2. Emelésnél vigyázni kell a megfelelő testhelyzet és technika használatára!
  3. Edzés előtt ne maradjon el a megfelelő bemelegítés, utána pedig néhány levezető, nyújtógyakorlat sem!
  4. Napi 7-8 óra pihentető alvásra szüksége van a felnőtt szervezetnek!
  5. A túlsúly kerülése is védi a gerinc egészségét, megkíméli a folyamatos többletterheléstől.
  6. A gerincfájdalom jelentkezésekor érdemes mielőbb tisztázni annak okát, már csak azért is, hogy ne legyen akadálya a további mozgásnak. Az ágynyugalom, a pihentetés akut esetben jó hatású, de hosszabb távon a hátizmok elerőtlenedésével jár, ami fokozza az újabb sérülés veszélyét.
A szerzőről
Dr. Bors István az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának munkatársa, ortopéd szakorvos.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.