Az egészséges életmód kialakítása kapcsán korunk egyik legfontosabb feladata az inaktív életmód megfékezése, megállítása. Ennek a célnak az egyik, ha nem a legfontosabb eszköze a fiatalkori sportolási szokások, ezáltal az egészséges életmód kialakítása, megszerettetése.
Az utánpótlás-nevelés, a jövő generációinak ezirányú támogatása, fejlesztése minden társadalom számára kiemelkedő és népegészségügyi jelentőségű prevenciós tevékenység (is). A sport által megtanult és képviselt értékek az élet bármely területen hasznosíthatóak, időtállóak, és segítik a testi-lelki egyensúly kialakítását és az „ép testben ép lélek” megvalósulását. E szemlélet és életstílus közvetítése a fiatal generációk számára biztosíthatja egy társadalom számára egy egészséges és sportos nemzet kialakítását és fenntartását generációról generációra!
A sportágválasztás jelentősége
A gyerekek rendelkeznek egyfajta mozgásigénnyel, amit a heti 2-3 alkalommal megtartott, 45 perces testnevelés órák nem tudnak kellőképpen kielégíteni, de az érdeklődést a továbblépésre felkelthetik, ezért e ponton a testnevelő tanárok szerepe és felelőssége igen jelentős. Az egészségügyi világszervezet (WHO) meghatározása szerint az egészségnevelés tudatosan létrehozott tanulási lehetőségek összessége, melyek segítik az egyént és a közösséget egészségük előmozdításában tudásuk bővítésével, életmódjuk, magatartásuk alakításával. A gyerekek egészségnevelésének kiemelkedően fontos faktora a megfelelő sportág kiválasztása, amely aztán mind az önbizalom, mind az önértékelés (például: testkép) során is pozitív változásokhoz vezethet. Azonban nagyon sok minden befolyásolhatja a gyerekeket az éppen aktuális sportágválasztás során, s ezek éppúgy lehetnek fizikai, mint pszichés tényezők is. Így akár befolyásoló tényezők lehetnek a szülők, a barátok, a TV-ben látott sportesemények, az azokon szereplő “sztárok”, egy olimpiai világcsúcs, vagy éppen a család életkörülményei, a lakóhelyhez legközelebb eső lehetőségek, az egyéni belső motiváció, és akkor még nem is beszéltünk a gyerek genetikai adottságairól, s az antropometriai paramétereiről sem (testmagasság, testösszetétel, testalkat).
Mindegy, hogy mit, csak sportoljunk
„Bármilyen sportot választunk és űzünk, az biztosan jobb, mintha nem csinálnánk semmit” mondja Tom Farrey, az Aspen Intézet Sports & Society Program ügyvezető igazgatója. A 21. században, amikor a technológia mindennapjainkban való integrációja okán napi szinten órákon át ülünk a gép előtt, nyomkodjuk a telefonunkat, 0-24-ben online élünk, chatelünk akkor rendkívül fontos, hogy a legtöbb szülő és fiatal megértse a sportolás jelentőségét, preventív szerepét, mely egyaránt érvényesül a fizikai és mentális kondíció tekintetében. Az egészség első és talán legfontosabb lépése a prevenció, ennek alapja pedig a sport.
A sport előnyei
Bármilyen sportot is választunk, általa megtanulunk nyerni és veszíteni, áldozatokat hozni, lemondani, küzdeni, kitartani, megtanuljuk kezelni a nehezebb és jobb napok változásait. A sport megtanít mindent a gyerekeknek, amire később szükségük lehet az életben. A gyerekkorban történő sportágválasztással jelentős lépést teszünk az egészségre nevelés felé. A fiatal, fejlődésben lévő szervezetnél rendkívüli hatékonysággal érvényesülnek a sport pozitív hatásmechanizmusai (nem beszélve a káros szenvedélyektől való mentességről), mivel a szervezet ebben az életkori szakaszban kiemelten terhelhető. Válasszunk sportágat, nincs rossz döntés!