• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Miért jó, ha sportol a gyerek?

2019. június 04. 05:30
Zalai Dávid
Off
gyerek, sport

Az egészséges életmód kialakítása kapcsán korunk egyik legfontosabb feladata az inaktív életmód megfékezése, megállítása. Ennek a célnak az egyik, ha nem a legfontosabb eszköze a fiatalkori sportolási szokások, ezáltal az egészséges életmód kialakítása, megszerettetése.

Az utánpótlás-nevelés, a jövő generációinak ezirányú támogatása, fejlesztése minden társadalom számára kiemelkedő és népegészségügyi jelentőségű prevenciós tevékenység (is). A sport által megtanult és képviselt értékek az élet bármely területen hasznosíthatóak, időtállóak, és segítik a testi-lelki egyensúly kialakítását és az „ép testben ép lélek” megvalósulását. E szemlélet és életstílus közvetítése a fiatal generációk számára biztosíthatja egy társadalom számára egy egészséges és sportos nemzet kialakítását és fenntartását generációról generációra!

A sportágválasztás jelentősége

A gyerekek rendelkeznek egyfajta mozgásigénnyel, amit a heti 2-3 alkalommal megtartott, 45 perces testnevelés órák nem tudnak kellőképpen kielégíteni, de az érdeklődést a továbblépésre felkelthetik, ezért e ponton a testnevelő tanárok szerepe és felelőssége igen jelentős. Az egészségügyi világszervezet (WHO) meghatározása szerint az egészségnevelés tudatosan létrehozott tanulási lehetőségek összessége, melyek segítik az egyént és a közösséget egészségük előmozdításában tudásuk bővítésével, életmódjuk, magatartásuk alakításával. A gyerekek egészségnevelésének kiemelkedően fontos faktora a megfelelő sportág kiválasztása, amely aztán mind az önbizalom, mind az önértékelés (például: testkép) során is pozitív változásokhoz vezethet. Azonban nagyon sok minden befolyásolhatja a gyerekeket az éppen aktuális sportágválasztás során, s ezek éppúgy lehetnek fizikai, mint pszichés tényezők is. Így akár befolyásoló tényezők lehetnek a szülők, a barátok, a TV-ben látott sportesemények, az azokon szereplő “sztárok”, egy olimpiai világcsúcs, vagy éppen a család életkörülményei, a lakóhelyhez legközelebb eső lehetőségek, az egyéni belső motiváció, és akkor még nem is beszéltünk a gyerek genetikai adottságairól, s az antropometriai paramétereiről sem (testmagasság, testösszetétel, testalkat).

Mindegy, hogy mit, csak sportoljunk

„Bármilyen sportot választunk és űzünk, az biztosan jobb, mintha nem csinálnánk semmit” mondja Tom Farrey, az Aspen Intézet Sports & Society Program ügyvezető igazgatója. A 21. században, amikor a technológia mindennapjainkban való integrációja okán napi szinten órákon át ülünk a gép előtt, nyomkodjuk a telefonunkat, 0-24-ben online élünk, chatelünk akkor rendkívül fontos, hogy a legtöbb szülő és fiatal megértse a sportolás jelentőségét, preventív szerepét, mely egyaránt érvényesül a fizikai és mentális kondíció tekintetében. Az egészség első és talán legfontosabb lépése a prevenció, ennek alapja pedig a sport.

A sport előnyei

Bármilyen sportot is választunk, általa megtanulunk nyerni és veszíteni, áldozatokat hozni, lemondani, küzdeni, kitartani, megtanuljuk kezelni a nehezebb és jobb napok változásait. A sport megtanít mindent a gyerekeknek, amire később szükségük lehet az életben. A gyerekkorban történő sportágválasztással jelentős lépést teszünk az egészségre nevelés felé. A fiatal, fejlődésben lévő szervezetnél rendkívüli hatékonysággal érvényesülnek a sport pozitív hatásmechanizmusai (nem beszélve a káros szenvedélyektől való mentességről), mivel a szervezet ebben az életkori szakaszban kiemelten terhelhető. Válasszunk sportágat, nincs rossz döntés!

A szerzőről
Dr. Zalai David PhD

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.