• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Pszichológus?! Ne féljünk tőle!

2014. november 06. 07:47
Harkai Viktória
0
pszichológiai állapotfelmérés, pszichoterápia

„Pszichológus? De hát nem vagyok én bolond!” – mondják sokan felháborodva akkor, amikor család- vagy háziorvosuk, családtagjuk vagy ismerősük azt javasolja, vegyenek részt pszichológiai állapotfelmérésen vagy kezelésen.

A sokakban megtalálható tévhitek és fantáziák a pszichológusokkal és a pszichés munkával kapcsolatban sok szorongást szülnek az ilyen helyzetekben, és veszélyük, hogy megakadályozhatják a beteg gyógyulását. Cikkünkben igyekszünk tisztázni a pszichológusokkal és a pszichológiával kapcsolatos leggyakoribb tévhiteket és rávilágítani arra, hogy miért is lehet hasznos a lelki munka sokak számára.

Az alábbi tévhitek jelennek meg leggyakrabban a pszichológiával és a pszichológusokkal kapcsolatban:

A pszichológia nem is tudomány, csupán józan ész kell hozzá

Hasonlóképpen a matematikához és az irodalomhoz, pszichológiát is az egyetemek oktatnak. Társadalmi konszenzus, hogy a pszichológia önálló tudományterület, mely az emberi viselkedéssel, gondolkodással és érzelmekkel foglalkozik. Mivel számos területe van, nem csupán a segítés, hanem például az emberi tulajdonságok, viselkedés tanulmányozása is a feladata.

A pszichológusok orvosok, akik gyógyszert fognak felírni nekem

A pszichológusok alapvetően nem orvos végzettségűek. Magyarországon legtöbbször az egyetemek bölcsészettudományi karain található a pszichológia szak. A pszichológusok minimum 5 évet járnak egyetemre, azt követően kapják meg a pszichológus diplomát és címet. A pszichológusok általában nem állnak meg az „egyszerű” pszichológus végzettségnél, hanem sokan szereznek valamilyen szakpszichológusi (klinikai, tanácsadó, stb.), doktori vagy pszichoterapeuta végzettséget.

A pszichológus nem pszichiáter. A pszichiáter orvosi egyetemet végez, majd pszichiáter szakvizsgát tesz. A legnagyobb különbség pszichológus és pszichiáter között, hogy a pszichiáter elsősorban gyógyszeres kezelést alkalmaz. Sok esetben a leghatékonyabb gyógyító eljárás, ha a két segítő együttműködik, azaz egy adott személy egyszerre kap pszichiáteri és pszichológusi segítséget.

A pszichológusok olvasnak a gondolatainkban

Amikor valaki megtudja, hogy pszichológussal áll szemben, gyakran ez az első reakciója: „Úristen! Akkor ön most olvas a gondolataimban?!” – mondják akár ijedten, akár viccelődve. Bár a pszichológusok képzettek abban, hogy megértsék és elemezzék az emberi viselkedést, az emberi gondolkodás olyan összetett, hogy még ők sem képesek „olvasni” benne. Bárki, aki azt állítja, hogy tud olvasni a gondolataiban, nagy valószínűséggel szélhámos. Fontos kiemelni, hogy a pszichológusok szabad idejükben általában nem elemzik a környezetükben lévőket, hiszen a pszichológiát, mint tudományos tevékenységet gyakorolják, nem pedig a hobbijuknak tekintik.

A pszichológusok őrültekkel foglalkoznak

Sokak fejében az a kép él a pszichológusokról, hogy munkaidejük (és talán szabadidejük) legnagyobb részét azzal töltik, hogy „őrültekkel” foglalkoznak. A valóságban azonban a pszichológusok legtöbbször olyan emberekkel foglalkoznak, akik személyes problémáik megoldását keresik. A pszichoterápiában való részvétel, a pszichológussal való közös munka nem egyszerű, sok erőfeszítést igényel a kliensek részéről.

A pszichológusoknak azért fizetünk rengeteg pénzt, hogy meghallgassanak minket, közben pedig még tanácsot sem adnak

A jó pszichológusok saját akaratukból és belső motivációból választották szakmájukat és gyakorolják hivatásukat. Céljuk, hogy megsegítsék a hozzájuk fordulókat abban, hogy saját, személyes megoldásokat, megküzdési módokat találjanak problémáik megoldására. Minden esetben arra törekednek, hogy megértsék klienseiket, rávilágítsanak bizonyos összefüggésekre és tipikus problémákra, hiszen ezek által a segítségért fordulók önismerete nő, önmagukról kialakított képe kedvezően változik, erőforrásaikat jobban fel tudják használni.

Mi valójában a pszichológus?

Összességében elmondható, hogy a pszichológus egy olyan egyetemet végzett szakember, akinek legfőbb célja a kliensével kialakított bizalmi kapcsolaton belüli segítés. Az emberi viselkedés, érzelmi működés és gondolkodás terén szerzett tudásával, tapasztalataival támogatja azokat a hozzá forduló embereket, akik keresik a megoldásokat saját lelki, testi vagy szociális problémáikra.

A szerzőről
Harkai Viktória az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának munkatársa, pszichológus, klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta-jelölt.

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.