• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Téli sportok és a megelőzés

2015. március 13. 07:50
dr. Bors István
0
életmód, gerinc, mozgás, prevenció

Míg az emberek többsége inkább a melegebb évszakokban végez szabadtéri sporttevékenységeket, a téli sportok kifejezetten népszerűnek számítanak a hidegebb hónapokban.

Ilyen például a sízés, korcsolyázás és a snowboardozás. A tapasztalatok szerint Magyarországról tavasszal is sokan mennek külföldre a téli sportok szerelmesei, és egyre gyakoribb az egzotikus helyeken való síelés, snowboardozás.

Ezek a sportok – amennyire élvezetesek, olyannyira hordozzák magukban a sérülés veszélyét. A törött karok és lábak sajnos csak apró szeletét teszik ki a jellegzetesen téli sérüléseknek. A csonttörések mellett ilyenkor gyakran előfordulnak ficamok, húzódások, ínszalag szakadások. Az egyik legrosszabb, ami előfordulhat az pedig a fejsérülés – szomorú példa erre Michael Schumacher egy évvel ezelőtti síbalesetére.

A megfelelő megelőző intézkedések megtétele érdekében kifejezetten fontos, hogy az érintettek a lehető legtöbbet megtudják az esetleges sérülésekről – írásunkban ezeket a sérüléseket és azok megelőzéseit tárgyaljuk.

Hogyan előzzük meg?

Téli sportok űzésekor több módja is lehet a sérülések megelőzésének. Az első legfontosabb az, hogy megfelelő formában, fizikailag felkészülve kezdjünk hozzá a sportoláshoz. Abban az estben, ha nem érezzük magunkat felkészültnek – kimerültek, fáradtak vagyunk, vagy pl. az előző napi sízéstől makacs fájdalmak maradtak fenn, akkor inkább pihenjünk, hogy másnap újult erővel kezdhessünk neki a sportolásnak.

Fontos a bemelegítés. Ajánlottak a könnyebb gyakorlatok, a finom nyújtás, amelyeket érdemes 30 másodpercig kitartani. Ha sízés közben a megszokottnál eggyel nehezebb pályára szeretnénk rátérni, érdemes egy bemelegítő kört futni, mielőtt nekikezdenénk.

Mint már említettük, a csonttörések jelentik a sportsérülések egyik leggyakoribb fajtáját. Azonban a téli sportok esetén több igen veszélyes tényező csúszik be a képbe, mégpedig a jég, a hó és a fák – utóbbiak gyakran nemcsak szegélyezik, de egy csúszós akadály miatt el is állhatják utunkat.

Ez ellen nyújt védelmet a megfelelő ruházat és a fejet és arcot jól védő sisak, melyek használata legalább annyira fontos, mint a pályák ismerete. Érdemes elkerülni az ismeretlen, meredek helyeket, a jeges talajt. A pályán kívüli és a freestyle sízés csak kimondottan profi síelőknek ajánlott, és csoportosan. Ha pedig esni kell, próbáljunk meg a lágy részekre, vagy az oldalunkra landolni. Esés közben ne viaskodjunk: próbáljunk meg a legtermészetesebb módon, a fejünket behúzva gurulni.

Azonnal forduljunk orvoshoz, ha elestünk és beütöttük a fejünket – bármennyire kicsit koppant is, vagy azt gondoltuk, hogy az ütést hárította a rajtunk levő sisak! A fejsérülés hatásai nem mindig azonnaliak. Sokkal később, akár 48 órán túl jelentkező tünetei is lehetnek, mint a belső vérzés.

 

Gerinces_téli sportok_blog

 

Az alábbiakban néhány tippet adunk arra, hogy hogyan érdemes felkészülni az egyes sportfajtákra.

Korcsolyázás

Ha most próbálkozunk először a korcsolyázással, ajánlott a térdet, a csuklót és a fejet megóvni az esésektől. Mivel ez a kezdetekben még igencsak gyakori lesz, érdemes sisakot, párnázott térd- és könyökvédőt, csuklószorítót viselnünk, amíg nem válunk tapasztaltabbakká.

Szánkózás

Szánkózás közben a legnagyobb problémát a hideg jelentheti. Legyünk mindig bizonyosak abban, hogy megfelelően melegen öltöztünk-e az adott hőmérséklethez. A fejvédő azokban az esetekben lehet nagyon hasznos, ha a szánkó felbukik, összetörik, fának, vagy más tárgynak ütközik.

Szánkózásnál még kiemelendő két fontos tény. Az egyik a sebesség. Sokan azt hiszik, hogy a szánkózás egy kellemes, békés kikapcsolódás, de a begyorsult szánkót kimondottan nehéz irányítani és lefékezni. A másik, hogy a fából vagy vasból készült szánkók kimondottan veszélyes sérüléseket okozhatnak a másik ütköző félnek.

Sízés

Mivel sízés közben az egész testünket használjuk, ajánlatos előtte alaposan bemelegíteni, mind utcai, majd síbakancsban, és utána a sílécre felcsatolva is. A síelés befejeztével pedig lelkiismeretesen le kell nyújtani az izmokat. A térd, csípő és a vállízületek kimondott fontossággal bírnak. Térdvédő és sisak viselése szintén nagyon fontos, emellett ügyelnünk kell szemünk védelmére is!

Snowboard

A snowboard egészen hasonló a sízéshez, közel azonos kockázatokkal. Itt is szemüveggel kell védeni a szemet, sisakkal a fejet és fontos a megfelelően meleg öltözet.

 

Végezetül pedig kiemelném, hogy sokan nem gondolnak a hidegben a napsugárzás erejére, de a havon való tükröződésnek és a magassági viszonyoknak köszönhetően fokozott a hatása, így kiemelten fontos a szabad bőrfelület megfelelő faktoros naptejjel illetve és a szem szűrős szemüveggel való védelme, mert tartós károsodáshoz vezethet a védekezés elmulasztása.

Összességében a téli sportok nagyon szórakoztatóak és izgalmasak, de minden esetben úgy, ha a megfelelő óvintézkedések megtétele mellett vágunk bele az űzésükbe.

Cikkünk alapjául ez és ez az írás szolgált.

A szerzőről
Dr. Bors István az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának munkatársa, ortopéd szakorvos.

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.