• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Gyógyulás és egészség: kezünkben a kontroll?

2014. március 17. 08:09
Font Orsolya
0
depresszió, derékfájdalom, életmód, krónikus derékfájdalom, prevenció

Bizonyos helyzetekben, még ha nem is feltétlenül tudatosan, gyakran felmerül bennünk a kérdés, hogy vajon mennyire tudjuk befolyásolni a velünk történő eseményeket. Az emberek gondolkodását és viselkedését alapvetően meghatározza az, hogy miképpen vélekednek a történések befolyásolhatóságáról, röviden a kontroll helyéről.
A kontrollban való hit gyakran vizsgált személyiségdimenziónak számít az egészséggel, mentális jólléttel, önmegvalósítással foglalkozó pszichológiai kutatásokban.

Bár szituációról szituációra változik ez a vélekedés, mindenkinek van egy általános meggyőződése arról, hogy mennyire tudjuk az eseményeket mi magunk kontrollálni. Egyesek hajlanak arra, hogy a helyzeteket önmaguk által irányítottnak érezzék, erős belső kontrollt feltételeznek. Mások inkább úgy látják, hogy a történéseket olyan külső tényezők, mint a véletlen, szerencse, körülötte lévő mások alakítják; vagyis ők a külső kontrollnak tulajdonítanak nagyobb szerepet.

Miért is fontos ez? A kontroll érzése jelentősen befolyásolja a viselkedésünket és az elvárásainkat a velünk történő események kapcsán. Mennyire hisszük, hogy az életünk alakulására jelentős befolyással vagyunk? Mennyire látjuk úgy, hogy a sikeresség külső tényezőktől vagy a szerencsétől függ? Mennyire hiszünk abban, hogy az egészségünkre, a betegségből való gyógyulásra befolyással vagyunk? Ez mind alapjaiban meghatározza a hozzáállásunkat, és azt, hogy hogyan tudunk megküzdeni az aktuális problémáinkkal.

Gerinces_gyógyulás és egészség_kezünkben a kontroll

Fontos rögzíteni, hogy az irányítás a mindig mi kezünkben van!

Kutatások szerint, aki a kontrollt belülről jövőnek érzi:

  • jobban figyel a környezetére, ahonnan információkat nyerhet a viselkedésére nézve
  • lépéseket tesz a környezetének javítása érdekében
  • jobban értékeli a képességeit és a teljesítményét, és tisztában van erősségeivel és hibáival
  • ellenállóbb a kívülről jövő negatív hatásokkal szemben.

Igazolt, hogy a belső kontroll érzése védő faktort jelent a depresszió, a pszichés distressz, a magas vérnyomás vagy akár az elhízás ellen. Hiszen az egészséggel kapcsolatos viselkedésünkre jelentős hatással van az a hitünk, hogy az egészségünket elsősorban külső vagy belső tényezők határozzák meg. Vannak, akik szerint fizikai állapotuk leginkább a szerencsén (egy vírus fertőző hatása vagy egy szerencsétlen baleset) vagy az orvosok szaktudásán és segítségén múlik. Ebben a szemléletben azt éljük meg, hogy passzívak vagyunk, ugyanis alig tudunk hatással lenni az egészséget fenyegető külső hatásokra, és a betegség elleni megoldást csakis a szakembertől várjuk.

A kontroll helyével kapcsolatos kutatások nagy érdeklődést mutatnak a krónikus betegségek, és különösen a krónikus fájdalommal küzdők iránt. Kimutatták, hogy azok a személyek, akik úgy érzik, hogy rajtuk is múlik a fájdalom-tünetek enyhülése, aktívabb életmódról, fizikai-mentális jóllétről, és az egészségük érdekében tett felelősségteljesebb viselkedésről számolnak be. Természetesen azoknál az embereknél, akik elsősorban az orvosaik szaktudásában bíznak, szintén kimutatható gyógyulásuk érdekében tett aktív közreműködés. Ugyanakkor az a vélekedés, hogy állapotunk leginkább nem rajtunk, hanem másoktól függ, hosszútávon tehetetlenség és szorongás érzését keltheti.

Öt kérdés, amelyek megválaszolásával felmérhetjük azt, hogy mennyire kontrolláljuk mi magunk az egészségi állapotunk változását:

  1. Mennyire érzem, hogy felelős vagyok az egészségemért vagy jelenlegi állapotomért?

  2. Mennyire hiszem azt, hogy hangulatom és viselkedésem befolyásolja a fájdalmamat?

  3. Mennyire járok utána a gyógymódoknak, kezelési lehetőségeknek?

  4. Keresek-e olyan tevékenységeket, aktív elfoglaltságot, ami elvonja a figyelmem a tüneteimről?

  5. Kitől vagy mitől várom a gyógyulásomat?

Mindenképp szem előtt kell tartani, hogy a végletekig hangsúlyozott belső kontroll hite sem mindig előrevezető. Eredményesebben tud megküzdeni a problémáival az az ember, aki képes jól felmérni, hogy melyek azok az állapotok, amelyekre befolyással tud lenni, és melyek azok, amelyekre nem.

A fájdalommal régóta együtt élő személyek gyakran számolnak be arról, hogy csak kevéssé tudják befolyásolni az állapotukat, és tehetetlennek érzik magukat. Ilyen esetben fontos azt tudatosítani magunkban, hogy mindig megvannak a lehetőségeink, amelyekkel élve közérzetünket javítani tudjuk. Ha ezt szem előtt tartjuk, képesek leszünk máshogy szemlélni a helyzetünket. Mérjük fel, hogy a saját életünkben melyek lehetnek ezek a lehetőségek! A rendszeresített torna, az étkezési szokások változtatása, a szeretteinkkel való aktívabb kapcsolattartás, új szabadidős tevékenységek keresése, vagy bármilyen pozitív változtatás az életünkben sikerélményhez vezet. A siker megerősíti az önmagunkba vetett hitet, úgy érezzük általa, hogy kezünkben van a kontroll, hiszen megéljük azt, hogy képesek vagyunk tenni a jobb közérzetünkért. És ezt az élményt akár a testünk is visszajelezheti nekünk tünetcsökkenés, gyógyulás formájában.

A szerzőről
pszichológus, klinikai szakpszichológus jelölt Tovább a teljes profilra

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.