Amikor a gerincbetegség nyugvó fázisba kerül, vagyis szinte panaszmentesek vagyunk, akkor a rendszeres otthoni gyógytorna-végzés mellett egyéb sportot, testmozgást is ajánlatos a mindennapjainkba beiktatni.
Természetesen amellett, hogy a hosszú üléssel töltött időt gyakran megtörjük egy kis mozgással (felállás, nyújtózás, néhány tornamozdulat, séta az íróasztal körül – akár csak 2-2 percre is hatásos). Ilyenkor jön a sport-választás nehéz kérdése. Természetesen legjobb mozgás a gerincnek a helyesen végzett úszás, de emellett a séta, tánc, biciklizés (egyenes derékkal, tehát nem lehajolva a kormányhoz) is kitűnő. Ma sokan a fitnesz-termet választják, ahova heti rendszerességgel elmennek akár egyéni, akár csoportos edzésprogramot végigcsinálni.
A fitnesz-termi edzéshez adunk most néhány szempontot.
- Aki fitnesz-terembe jár, figyeljen oda magára, figyelje meg, hogy a gerincének hogyan esik az ottani mozgásprogram. Ha úgy érzi, hogy a panaszait rontja, akkor ne menjen oda többet. – A fitnesz-termekben edzők segítik a klienseket, akiknek képzettsége ma sajnos annyira sokféle, hogy egyáltalán nem lehetünk biztosak abban, hogy a mi edzőnk éppen tisztában van a gerinc- és ízületvédelem szabályaival. Ha pedig nincs ezzel tisztában, akkor olyan mozdulatokat és terhelést alkalmazhat, ami a gerincbeteg panaszait valóban fokozhatja. Sőt, a túlsúlyos klienseknek még a teherviselő ízületeit is túlterhelheti a nem kellő szakértelemmel végzett mozgásprogram. Persze egyik edző vagy fitnesz-terem sem fogja elismerni, hogy őrá ez a hiányosság jellemző – ezért kell a gerincbetegnek résen lennie. (Nem akarjuk ezzel az edzőket összességükben minősíteni, hiszen vannak köztük kellően jól képzettek is – de ez csak a kliens saját tapasztalatából tud kiderülni.)
- Aki fitnesz-terembe jár, csak abban az esetben vegyen magának éves bérletet, ha előre rögzítik: amennyiben panasz-fokozódás miatt nem tud tovább járni a fitnesz-terembe, visszafizetik neki az el nem használt bérlet árát. – Ezt azért tanácsoljuk, mert bármilyen elképesztő is, de az élet pontosan ilyen esetet is produkált már, s az illető kliens hozzánk fordult segítségért.
- Vannak olyan fitnesz-termek is, ahol a gerinc- és ízületvédelem érdekében gyógytornászt alkalmaznak. Ez valószínűleg a legjobb megoldás, ilyenkor már csak arra kell ügyelni, hogy a gerincbeteg őhozzá kerüljön. Ne tévesszük össze a gyógytornászt (újabb nevén: gyógytornász-fizioterapeutát) és a gyógytestnevelőt, a gerincbetegség kezeléséhez szükséges tudás ugyanis a gyógytornász sajátja.
A gerinc- és ízületvédelem már a mai gyerekek esetében is fontos figyelembe veendő szempontja a testnevelésnek. Ezért oktatjuk és kérjük a testnevelőket arra, hogy a mindennapos testnevelés részeként, vagyis minden tanulóval végezzék azt a speciális tartáskorrekciós mozgásanyagot, melyet a Magyar Gerincgyógyászati Társaság felkérésére a gyógytornászok 1995-ben dolgoztak ki, s ez azóta csak egyre szükségesebbé vált.