Tudományosan igazolt tény, hogy az egészségtelen életvitel, és ebben a helytelen táplálkozás igen jelentős kockázati, kóroki tényező a mozgásszervi panaszok, megbetegedések kialakulásában. Közismert, hogy a túlsúly és nem kellő minőségű étkezés előidézője a szív – és érrendszeri megbetegedéseknek, magas vérnyomásnak, cukorbetegségnek. Könnyen belátható azonban szerepe a háti és deréktáji panaszoknál, a gerinc különböző betegségeinél, a csípő és térdpanaszoknál, de említhetnénk akár a köszvényt is.
Saját állapotunk megítéléséhez nagyon egyszerű módszerek állnak rendelkezésre. A Testtömeg Index (BMI, Body Mass Index) 18,5 (20)-25 között elfogadható. Kiszámításához a testtömegünk kilogrammban kifejezett értékét kell elosszuk a magasságunk méterben kifejezett négyzetével. Például 75 kg osztva 1,76 m-rel, szorozva 1,76 m. (Ma már lehetőség van és könnyen elérhető a testösszetétel műszeres mérése is, amely a szervezetünkben lévő zsírszövet mértékét, arányait, izomzat tömegét is méri. Esetleg „normálisnak” kalkulált BMI mellett is lehet testösszetételünk egészségtelen, az izomzat rovására felszaporodó zsírszövet miatt.)
Sokkal egyszerűbb, és ma már tudományosan elfogadott mérce a derék körfogatának mérése. Férfiaknál a derékbőség (köldök vonala), ne legyen több 94 cm-nél, hölgyeknél 80 cm-nél!
Az egészséget támogató táplálkozás két fő tétele
Az elfogyasztott energiamennyiség álljon arányban az életvitellel, és illeszkedjen az egészséges testtömeg megtartásához, vagy segítse annak elérését!
Táplálékunk összetétele, a tápanyagok aránya feleljen meg az egészséget támogató elvárásoknak.
Az energiabevitel mértékének meghatározásánál figyelembe kell vegyük az alapanyagcsere igényünket. Ez az a mennyiség, amely a szervezet teljes nyugalmi állapotában (is) szükséges az életfolyamatok fenntartásához. Kiszámítása a Harris-Benedict képlet alapján történik:
férfi kcal/24 óra = 66,5 + (13,8 x T) + (5,0 x H) – (6,8 x K)
nő kcal/24 óra = 665 + (9,6 x T) + (1,9 x H) – (4,7 x K)
T= testtömeg (kg); H= testhossz (cm); K= életkor (évek)
A teljes napi energiabevitel kiszámításához ezt az alapanyagcsere-értéket kell szorozni a napi munkavégzés, fizikai aktivitás, sporttevékenység jellege és mértéke alapján. Átlagos tevékenység esetén megközelítőleg ez a szorzószám nőknél 1,6, férfiaknál 2,2.
Táplálékunk összetételét 50 %-ban kell adják a szénhidrátok, és ezen belül is törekedjünk az ún. alacsony glikémiás indexűek fogyasztására, amelyek a vércukorszintet lassan emelik; hüvelyesek, zöldségfélék, teljes kiőrlésű lisztből készült pékáruk. A zsírfélék 30 %-ban elfogadhatóak, itt törekedjünk a telítetlen zsírsavak fogyasztására, oliva, repce, olajos magvak, halfélék. A fehérjék adják étkezésünk 20 %-át, testsúly-kilogrammonként kb. 1,0 gr. az ajánlott mennyiség. Fele legyen állati eredetű, míg másik 50 %-a növényi eredetű. Mindenképp figyeljünk a rostfogyasztása, napi 30-40 gramm a kívánatos mennyiség. A vitaminok, ásványi anyagok jelentősége ismert. Egészséges, vegyes táplálkozással a szükséges mennyiségek bekerülnek a szervezetbe.
Étkezzünk naponta 5-ször, ne induljon a nap reggeli nélkül! Így elkerülhetők a nagy éhségérzetek, és az aktuálisan túlzó, vagy különösen az esti órákban a jelentős – és kedvezőtlen energia bevitel Fogyasszunk legalább napi 2 liter folyadékot, lehetőleg tiszta vizet, ásványvizet.
A kóros túlsúly nem egyik-napról a másikra alakul ki, viszont alattomosan lassan rakódnak ránk a zsírpárnák. Ezért legyünk óvatosak, figyeljünk magunkra! Ha viszont már kialakultak a testtömeg csökkentés is fokozatosan történjen. A heti ½-1 kg. az ajánlott ütem. Ha további kérdései, panaszai, egyéni problémái vannak forduljon bizalommal az Országos Gerincgyógyászati Központ orvos és dietetikus munkatársához!
Szóljon hozzá
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.
A BMI index nem reális,csupán „átlagemberekre”.Pl.én 163 cm vagyok,70kg és 5-6% a testzsírom,ugyanis 2 hét múlva versenyem lesz.Szóval ez egyénenként változó!