• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Hogyan kerüljük el a bicepsz sérüléseit?

2018. március 14. 14:00
dr. Hidas Péter
0
bicepsz

Fiatal sportolók legtökéletesebben edzett, kidolgozott izmaival is előfordulhat baleset. Még inkább igaz ez idősebb korban, edzetlenül végzett terhelés, vagy túlterhelés kapcsán.

A vállat az alkarral összekötő, a könyök hajlításáról és forgatásáról gondoskodó bicepszizom a felkar elülső részén helyezkedik el, mindkét vége inakkal kapcsolódik a csontokhoz. A bicepsz felső végénél lévő ín a váll körül kettéválik egy hosszú és egy rövid fejre. A hosszú fej a vállízületen keresztül halad és az ízület vápájának felső szélén, a rövid fej pedig a lapocka egyik csontnyúlványán tapad. A sérülések leggyakrabban a tapadási pontokon fenyegetik a bicepsz inait. Sorrendben leggyakoribb a hosszú fej sérülése, ezt követi az izom másik végének a könyöktájon való tapadásának sérülése. Legritkábban, csak kifejezetten nagy erőbehatásokra sérül a rövid fej.

A sérülés, szakadás létrejöhet egyszeri, nagy erőbehatásra, vagy hirtelen túlterhelés nyomán és -főleg az idősekre jellemző- degeneratív elváltozások, gyulladások következtében, illetve sorozatos mikrosérülések (ú.n. túlterhelés) következtében is. A sérülés általában gyakoribb negyven év feletti sportolók esetében. Testépítőknél, rendszeres, intenzív izomfejlesztésnél nő a kockázata. A sérülés gyakoriságát az anabolikus szteroidok használata tovább növeli.

A leggyakoribb, hosszú izomfej inának a szakadása esetén hirtelen, erős fájdalom jelentkezik a vállízület közelében, az izom ereje jelentősen csökken, és az izom domborulata lejjebb kerül, egy csomót) képezve a felkaron (ezt főleg külföldi irodalomban Popeye-deformitásként is emlegetik). Ha a bicepsz hosszú fej ina szakad le, akkor ez az izomcsomó, „izomhas” a könyök irányába csúszik le, a közös alsó ín leszakadása esetén pedig felfelé, a váll irányába ugrik fel. Nyomásra fájdalommal reagál, duzzanat és vérömleny kialakulása kísérheti.  A bajt már a szakadás előtt jelezheti terhelés közbeni váll- vagy könyökfájdalom.

Az izom alakjának torzulását eredményezheti szakadás nélkül a bicepszín túlerőltetése, gyulladása is. A jelenség több, mint a testépítők szépséghibája, hiszen a felkar ereje, teljesítménye akár harmadával is csökkenhet, a könyök is kevésbé hajlik és behajlítása fájdalommal jár.

A diagnózis a sérült beszámolója, panaszai és fizikális vizsgálat, a bicepsz tapintása alapján felállítható, amiben – részleges szakadás esetén – ultrahangos vagy MRI képalkotó vizsgálat segíthet.

A sérülés kezelése

Ha a bicepszsérülés gyanúja felmerül, a kart fel kell kötni, a terhelést nem javasoljuk. Amennyiben erős fájdalmat érzünk, azt csillapítani kell. A duzzanatot illetve az esetleges vérömlenyt enyhíthetjük borogatással, jegeléssel. Minél előbb szakorvoshoz kell fordulni a sérüléssel (baleseti sebészetre vagy ortopédiára), mivel csak szakszerű vizsgálat dönthet arról, hogy elegendő-e konzervatív kezelés vagy műtéttel kell helyreállítani az izom működését. A konzervatív kezelés pihentetéssel, nem-szteroid gyulladáscsökkentőkkel, fizikoterápiával (iontophoresis, soft-lézer alkalmazásával), gyógytornával történhet.

Fiatalok és sportolók esetében, illetve a könyök-oldali ín szakadása esetén célszerűbb a műtét elvégzése, mivel egyébként jelentős izomerő gyengülés és funkciócsökkenés következhet be. Az idő fontos tényező, mivel a bicepszizom hajlamos a zsugorodásra, így minél hamarabb állítják helyre, annál teljesebb lehet a gyógyulás. Amennyiben az izom vállízületi közeli, hosszú fej ina szakadt le, akkor dönthetünk konzervatív kezelés mellett is. Ilyenkor a későbbi negatív hatás általában csak egy minimális erőgyengülés és kozmetikai (aszimmetria) lesz.

Tanácsok a bicepsz sérülésének megelőzésére

  • Kerülje a túlzott, egyoldalú terhelést! A bicepsz túlterhelése miatt gyulladás alakulhat ki, ami sérülékenyebbé teszi az izmot, ínszakadáshoz vezethet.
  • Ha könyök- vagy válltájéki fájdalom jelentkezik, kímélje az izmait a nagyobb megterheléstől, például nehéz tárgyak felemelésétől. Ha néhány napi kímélet, pihentetés ezt nem javítja, akkor forduljon szakorvoshoz!
  • Legyen óvatos, ha új, intenzív edzésprogramba vagy megterhelő tevékenységbe kezd, hagyjon időt annak fokozatos bevezetésére. Minél idősebb, annál többet!
  • Hallgasson testére! Ha izomfájdalmat érez egy tevékenység, például egy edzőtermi gyakorlat közben, álljon le vele, ne hagyja figyelmen kívül a jelzést!
  • Bánjon csínján a fájdalomcsillapítókkal, gyulladásgátlókkal! Ezek enyhítik a panaszokat, a gyulladást, de a kiváltó sérülést nem szüntetik meg.
  • Semmiképpen ne szedjen anabolikus szteroidokat, testtömeg növelőket! A szteroidok rengeteg, anyagcserére, szív- érrendszerre és a hormonális rendszerre gyakorolt negatív mellékhatásokon kívül fokozzák is az izomsérülés kockázatát is.
  • Sporttevékenység előtt sohasem maradhat el az alapos bemelegítés, edzés végeztével pedig időt kell szánni a levezető, nyújtó gyakorlatokra is.

Ha az izomfájdalom hosszabban, hetekig elhúzódik, vagy funkciókiesést, az izomerő gyengülését tapasztalja, ne várja meg a nagyobb bajt, például az ínszakadást, hanem mielőbb forduljon orvoshoz.

A szerzőről
Dr. Hidas Péter az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának munkatársa, ortopéd sebész, sportsebész szakorvos, sportrehabilitációs programvezető.

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.