• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Mire ügyeljünk a porckorongsérv műtét után? Hogyan előzzük meg a kiújulást?

2018. március 14. 06:00
dr. Bozsódi Árpád
Off
gerincműtét, porckorongsérv

A porckorongsérv műtét az egyik leggyakoribb műtét a gerincsebészetben. A beavatkozás után újra teljes életet élhetünk, azonban a műtét utáni időszak nagy körültekintést igényel.

Interjúnkban Dr. Bozsódi Árpádot, az Országos Gerincgyógyászati Központ orvosát kérdeztük a felépülés menetéről, a fájdalomcsillapítási lehetőségekről, életmódbeli változtatásokról.

Porckorongsérv műtét után mennyi ideig szorul a beteg kórházi ellátásra?

A stabilizáció nélküli porckorongsérv-eltávolító-műtét az egyik leggyakoribb műtéti típus a gerincsebészetben. Ilyen esetekben az idegek felszabadítása történik azáltal, hogy eltávolításra kerül a porckorong sérvesedett fragmentuma. A műtét minimális szöveti destrukcióval jár, a felépülés is gyorsabb. Ilyen típusú műtéteket követően már két-három nappal a műtét után haza lehet engedni a betegeket.

Milyen gyógyulási folyamatokon megy keresztül a páciens? Mennyi ideig szükséges az ágynyugalom, mikor állhat talpra, mikor kezdhet el mozogni, mikortól térhet vissza a mindennapi tevékenységekhez?

A műtétet követően szöveti gyógyulási folyamatok zajlanak. A mélyebb rétegeknek is ugyanúgy be kell gyógyulniuk, mint a bőrnek. Jellemző, hogy a sebvonal érzékenyebb, ezért fokozott odafigyelés javasolt. Ettől függetlenül a gyógytorna gyakorlatokat már a műtétet követő első napon elkezdhetjük, e mellett a beteg talpra áll, elkezd sétálni. A gerinc terhelhetősége fokozatosan növelhető. A seb gyógyulásáig fontos a pihenés, de az izmokat mozgatni kell. A rendszeres gyógytorna, a gyakorlatok mindennapi ismétlése sokat segít a felépülésben. A varratok eltávolítása után, fokozatosan növelhetjük a terhelést.  Javasolt a kényelmetlen, hajló, csavaró mozdulatok átmeneti mérséklése, amíg a törzsizomzat ismét megerősödik. Egyénenként is változhat, de jellemzően 3 hét és 6 hét közé tehető az a periódus, amikor betegek gond nélkül tudják végezni mindennapi teendőiket. A munkavégzéshez történő visszatérésről pedig kezelőorvosunk dönt állapotunk függvényében.

Mely tevékenységeket kerüljön a beteg a műtét után és melyeket végezhet?

Tulajdonképpen minden tevékenységet végezhet, ha az nem kényelmetlen. Bizonyos testtartások, ülő pozíció nem minden esetben kényelmes, ilyenkor javasolt a pozíció változtatása, a tagjaink kimozgatása. Az előre hajló, csavaró mozdulatok rögtön a műtétet követően fájdalmasak lehetnek, ezeket nem kell erőltetni. Fontos, hogy odafigyeljünk a helyes testtartásra és ne essünk túlzásokba.

Fájdalomcsillapítókra meddig lehet szükség? Milyen típusú fájdalomcsillapítást szoktak ilyenkor alkalmazni?

A fájdalomcsillapító-kezelés ilyen esetekben már inkább a sebfájdalom enyhítésére szolgál. A fájdalomcsillapítók alkalmazása ideális esetben nem tart tovább pár napnál, esetleg egy hétnél. Előfordulhat azonban, hogy enyhe lesugárzó fájdalom jelentkezik, ami hasonlít a műtét előttihez, de csak rövid ideig tart. Ennek kialakulásában általában a gyógyulási folyamatok játszanak szerepet és rendszerint csak 1-2 alkalommal fordul elő. A javasolt fájdalomcsillapítók a non-szteroid gyulladáscsökkentők, illetve enyhébb fájdalomcsillapítók, amelyek elégségesek szoktak lenni a panaszok enyhítésére.

Milyen életmódbeli változtatások szükségesek ahhoz, hogy ne újuljon ki a porckorongsérv?

A porckorongsérv kiújulásának megelőzése elsősorban a gerinckímélet, illetve a törzsizomzat erősítésén múlik. Előfordulhat azonban, hogy egy gerincet érő terhelés hatására ismételten megjelenik a sérv ugyanazon vagy egy másik szegmentumban. Ebben közrejátszhatnak genetikai tényezők is, mint például a kötőszöveti erősség. Javasolt tehát a gerincet érintő terhelést csökkenteni, a gyógytornát folytatni.

Milyen sportokat végezhetnek a műtét után a páciensek?

A felépülést követően tulajdonképpen mindenféle sport végezhető. A sportolás javasolt egyrészt az egészség megőrzése, illetve az izomzat szinten tartása miatt is. Ami ilyenkor fontos az a mértékletesség. Az a tény, hogy valakinél kialakult egy porckorongsérv még nem jelenti feltétlenül azt, hogy beteg, hanem sokkal inkább azt, hogy hajlamos a porckorong sérvesedésére. Megfelelő odafigyelés mellett azonban minden testmozgás végezhető.

A szerzőről
Dr. Bozsódi Árpád az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának munkatársa, ortopédia-traumatológia rezidens, doktorandusz.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.