A gyöki blokád a nyaki, háti, vagy deréktáji, esetleg valamelyik végtagba is kisugárzó fájdalom, a panasz hátterében pedig a gerinc egyik alkotóelemének kóros elváltozása állhat.
A gerinccsatornából minden szomszédos két csigolya között, kétoldalt egy idegpár lép ki. Ezek a nyaki szakaszról a felső-, míg az ágyéki szakaszról az alsóvégtagokba tartanak. Ezen idegek irritációja – a becsípődés – ideggyulladással, és az adott végtagba kisugárzó fájdalommal járhat.
Hogyan kezeljük a panaszokat?
Ezek a panaszok legtöbbször úgynevezett konzervatív kezeléssel, tehát gyógyszerekkel, tornával, fizioterápiával orvosolhatóak. Néha azonban ez a terápia nem hozza meg a kívánt hatást, vagy célszerűbbnek látszik egy pontosan meghatározott fájdalomforrás egyszeri, „invazívabb” ellátása. Invazívnak azért nevezzük, mert legalább egy injekció alkalmazása szükséges ehhez, ami valamennyi fájdalommal járhat: ilyen invazív beavatkozás a gyöki blokád is, amit a szomszédos két csigolya között kilépő ideg esetében alkalmazunk.
Hogyan történik a beavatkozás?
A beavatkozást röntgen, vagy CT vizsgálat ellenőrzése mellett, steril körülmények között végezzük. Erre az ellenőrzésre azért van szükség, hogy az eljáráshoz használt tű hegyét, pontosan a kérdéses ideg közvetlen közelébe pozícionáljuk, így a rajta keresztül beadott kismennyiségű helyi érzéstelenítő és gyulladáscsökkentő (szteroid), csak erre az egy idegre hasson. Az injekciót követően az érintett végtag melegsége, zsibbadása, akár elgyengülése jelentkezhet, amely az alkalmazott helyi érzéstelenítő hatása és természetes jelenség, maximálisan egy napig, de általában csak néhány óráig tart. Ez után a beavatkozás után egy-két óra fekvés szükséges.
Mikor nem végezhető el az eljárás?
Ez az eljárás nem végezhető el abban az esetben, ha az alkalmazott gyógyszerek valamelyikére érzékeny, esetleg olyan gyógyszert szed, amely a vér természetes alvadását gátolja – „vérhigító” – pl. Syncumar, Aspirin Protect, Plavix stb. Továbbá, tekintettel arra, hogy befolyásolhatja a vércukorszintet és a vérnyomást, fokozott körültekintést igényel cukorbetegség és magas vérnyomás betegség esetén.
Szóljon hozzá
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.
Tisztelettel kérdezem, hol végeznek Magyarországon a th.7,8,9 ideggyökök vonatkozásásban ilyen beavatkozást? Több mint 3 éve tartó jobb oldali, a fenti területről félkörben sugárzó égő fájdalom jelentkezik, a fent említett összes kezelés (konzervatív, torna, úszás) illetve különböző gyógyszerek kipróbálásra kerültek (NSAID fájdalomcsillapítók, antidepresszánsok, antiepileptikumok, opiádok).Ezen felül háti porckorongsérv eltávolítás is elvégzésre kerül. Hallottam, hogy az Onkológiai Intézet Fájdalomambulanciáján végeznek ilyen beavatkozást a háti szakaszon is. Ezen kívül elérhető még Magyarországon a háti szakaszon ideggyök blokád kezelés?
Köszönettel.
Lajos
Nekem 1 éve hogy S1-es gyöki blokàdom volt ….nem egy leànyàlom de megérte!!!! Tényleg nincs szükség utánna fàjdalomcsillapítókra számomra ez a lehetőség maga a csoda volt 30évesen jàrókerettel jàrtam iszonyatos fàjdalommal kiszaladt gerincsérv miatt 2 évre rá jött ez a kín nem is akkor mikor kiszaladt az meg elviselhető volt …..Én csak ajànlani tudom a beavatkozást! Mostanàban kezd fàjdogalni de eddig semmi lassan felkeresem újra az idegsebeszt és ha kell megint megismételjük! Szóval van segítség van megoldás! Kitartás mindenkinek aki gerincsérv miatt szenved!