• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

A páciensi elvárások hatása a gerincműtét sikerességére

2016. április 20. 07:43
Szabolcs Bolczar
0
elégedettség, elvárás, gerincműtét, sikeresség

Gerincműtét esetén szoros összefüggés van a páciensi elvárások és a műtét eredménye között. A pozitívabb elvárások jobb eredményhez, nagyobb elégedettséghez vezetnek.

Ma már széles körben elfogadott tény, hogy degeneratív gerincbetegségek esetében – amennyiben műtéti kezelés szükséges – a műtét kimenetelét a páciens tünetein, a szakorvosi kivizsgálás és a képalkotó vizsgálatok eredményén túl több más tényező is képes befolyásolni. Ebben a cikkben ezen tényezők közül a páciens elvárásainak hatását járjuk körbe a nemzetközi szakirodalom alapján.

Hogyan mérjük a gerincműtét sikerességét?

Bármilyen műtéti beavatkozás, így egy gerincműtét sikerességét is többféleképpen lehet mérni. A munkába való visszatérés, a fájdalom csökkenése, a funkcionális kapacitás változása, a páciens életminőségének javulása mind lehetnek eredményességi indikátorok. Ezek mellett egyre gyakrabban használják a páciens műtéttel való elégedettségét sőt, néhány kutató amellett érvel, hogy ez talán a legfontosabb mérhető dimenzió a műtéti kimenetelt illetően.

Hogyan hatnak a páciens elvárásai a gerincműtét sikerességére?

A gerincgyógyászat területén dolgozók többsége talán egyetért abban, hogy a páciens elvárásai, nyílt vagy rejtett motivációi a műtéttel kapcsolatban hatással lehetnek a műtét eredményére rövid és hosszútávon egyaránt. Hogy ezek az elvárás-hatások milyen módon érvényesülnek, már korántsem ilyen könnyen megválaszolható kérdés. A tudományos kutatások jelenleg csupán az egyértelműen jelen lévő, szoros összefüggéseket képesek kimutatni, a hatótényezők és maguk a hatásmechanizmusok jelenleg multidiszciplináris kutatások tárgyát képezik.

gerinces_8_tanacs_amivel_konnyebbe_tehetjuk_a_mutet_utani_felepulest_blog

A pszichoneuroimmunológia és a pszichoneuroendokrinológia több olyan folyamatot írt le korábban, amelyek világosan kimutatták, hogy a hangulati állapot (különösen a negatív affektus) képes a szervezetben patogén folyamattá alakulni. A témával foglalkozók ebből kiindulva azt tartják valószínűnek, hogy a műtéttel kapcsolatos elvárások egyrészt fiziológiás reakciókat indítanak be, másrészt megváltoztatják a betegség és a panaszok észlelését azáltal, hogy bizonyos élmények (például a fájdalom) intenzitását felnagyítják, míg másokat (például a terhelhetőség növekedését a rehabilitáció során) a páciens egyszerűen figyelmen kívül hagy, vagy jelentőségét csökkenti.

Hogyan függ össze a páciensi elvárás a gerincműtéttel való elégedettséggel?

Porckorongsérv-eltávolítást és idegfelszabadítást célzó műtéteken átesett páciensek esetében több kutatás egybehangzó eredménye azt mutatja, hogy a műtéttel kapcsolatos elvárások nem állnak összefüggésben a műtét után jelzett fájdalom mértékével, sem pedig a funkcionális kapacitás változásával. Más a helyzet azonban a műtéttel való elégedettséggel. Az eredmények alapján kijelenthető, hogy akinek pozitív, de reális elvárásai vannak a műtét kimenetelét illetően, az elégedettebb lesz a beavatkozással mind közvetlenül, mind évekkel a műtét után.

Elsőre azt gondolhatnánk, hogy akinek alacsonyabbak az elvárásai, az könnyebben lesz elégedett a műtéttel, a kutatási eredmények azonban mást mutatnak. Magyarországi adat erre vonatkozóan nem áll rendelkezésre, japán és kanadai vizsgálatok azonban egyértelműen kimutatták, hogy porckorongsérv műtétek esetében a pozitívabb elvárások egyértelműen pozitívabb megítéléssel társulnak. Ezek a kutatások azt is kimutatták, hogy az idegfelszabadítást célzó műtétekre jelölt páciensek jellemzően irreális elvárásokkal rendelkeztek a műtét kimenetelére vonatkozóan, így esetükben ez az összefüggés csak azoknál volt megfigyelhető, akik utólag úgy nyilatkoztak, hogy a műtéttel kapcsolatos elvárásaik teljesültek.

Pozitívabb elvárás = pozitívabb  eredmény

A gyógyulást a pozitív gondolatok is segítik.Összefoglalásképpen kijelenthető, hogy amennyiben egy gerincműtét sikerességét a páciens elégedettségén keresztül vizsgáljuk, egyértelmű és szoros összefüggés mutatkozik a beavatkozással kapcsolatos elvárások és annak eredménye között. Azaz, a pozitív elvárások jobb eredményre, nagyobb elégedettségre vezetnek. Ez fordítva is igaz, aki arra számít, hogy a műtét nem fog állapotán érdemben javítani, az kevésbé lesz elégedett a műtéttel.

Figyelemre méltó tény az is, hogy ez az összefüggés nagyban függ attól, mennyire reálisak a páciens elvárásai, ami betegcsoportonként nagymértékben eltérő lehet.

Részben ezen kutatási eredmények által megalapozottan, az Országos Gerincgyógyászati Központban az intézet Pszichológiai Ambulanciájának munkatársai több, mint öt éve segítik a műtétre készülő pácienseket többek között abban, hogy a tervezett beavatkozással kapcsolatban optimista, ugyanakkor reális elvárásokat tudjanak megfogalmazni a minél jobb eredmény elérése érdekében. Emellett pedig segítséget nyújtanak a műtéttől való félelem leküzdésében.

Irodalomjegyzék:

Lutz, G.K. et al. (1999). The Relation Between Expectations and Outcomes in Surgery for Sciatica. J. Gen.Intern. Med. 14. pp. 740-744

Mondloch, V.M. (2001). Does how you do depend on how you think you’ll do?A systematic review of the evidence for a relation between patients’ recovery expectations and health outcomes. JAMC 165 (2) pp.174-179.

Rönnberg, K. et al. (2007). Patients’ satisfaction With Provided Care/Information and Expectations on Clinical Outcome After Lumbar Disc Herniation Surgery. Spine 32(2) pp256-261.

Toyone, T. et al. (2005). Patients’ Expectations and satisfaction in Lumbar Spine Surgery. Spine 30(23) pp 2689-2694

Mannion, A.F. et al. (2009). Great Expectations. Spine 34(15). pp 1590-1599

A szerzőről
Bolczár Szabolcs az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának pszichológus munkatársa.

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Már Móricz is megmondta: Gyalogolni jó!

24 márc 2023
No Responses.

Sporttal a csontritkulás ellen

17 márc 2023
No Responses.

10 tanács a gerinc egészségének megőrzéséhez

10 márc 2023
No Responses.
  • A A A

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2021 | Minden jog fenntartva.
weboldal: RAAB SOFTWARE Kft.