• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Szarkopénia – obezitás

2019. október 01. 15:00
dr. Ferenc Mária
Off

A szarkopénia, melyről gerinces.hu oldalon már számos vonatkozásban írtunk, (ld. kapcsolódó cikkek) és az obezitás, külön-külön is jól ismert kórállapotok, melyeknek népegészségügyi jelentősége közismert. 

Az ún. szarkopénia – obezitásban (SO) mind a szarkopénia, mind az obezitás, – melyek egyre növekvő tendenciát mutatnak a korosodással – a két jelenség együttesen van jelen, s önálló betegségként foglalkozik vele az orvostudomány. A SO a szekunder (másodlagos) szarkopénia egyik alcsoportja.

A kórkép az utóbbi évek kutatásának forrongó témája lett, amely olyan kóros állapot, melyben aránytalanság áll fenn az izomtömeg és zsírtömeg között az utóbbi javára.

A szarkopénia az egyre korosodó társadalmunk egyik meghatározó, a fizikai teljesítményt korlátozó jelensége. A primer szarkopénia progresszív, és generalizált izomtömeg és izomerővesztést jelent, s a fizikai teljesítőképesség jelentős csökkenésével társul. Az izomteljesítmény mérésére a felső és alsó végtagra egyaránt, nőre-férfira kalibrált tesztelések állnak rendelkezésünkre. A zsírmentes izomtömeg meghatározása szintén több módszerrel és eszközzel lehetséges (MR, CT, UH stb.) de a leghozzáférhetőbb és legpontosabb a csontsűrűség mérésére is használt DEXA készülék, segítségével a végtagok zsírmentes tömegének összege állapítható meg a magasság négyzetére, vagy testsúlyra vonatkoztatva. 

 Az elhízás, (obezitás) olyan kórállapot, amelynek során a túlzott zsírraktározás oly mértékű, hogy az káros lehet az egészségre, és a várható élettartam csökkenéséhez, illetve számos egészségügyi problémához vezethet. Túlsúlyosnak tekintjük azt a személyt, akinek testtömeg indexe (rövidítve TTI, angolul body mass index, BMI) 25-30 kg/m² felett van, és elhízottnak a 30 kg/m feletti BMI-t A testtömeg index, mint ismeretes a kilogrammban megállapított testtömeg és a testmagasság méterben mért négyzetének hányadosa. Az obezitás definíciója azonban nem egységes, leggyakrabban a magas BMI-vel definiálják, de a mai tanulmányok legtöbbje a testzsír százalékra és viszcerális (hasi) zsírra támaszkodik. 

A definíciótól függően a SO megjelenése 0-41 % között van az idősebb népességben. A jelenlegi demográfiai adatok szerint soha nem látott mértékben növekszik az idősek (65-70 év felettiek) aránya, és ezzel párhuzamosan a szarkopénia előfordulása is. Ezzel a növekedéssel szintén párhuzamos a felnőtt, idősödő populációban az ún. „obezitás járvány”. Az izomtömeg vesztés és a zsírtömeg növekedése a korosodással, valószínű közös kóroktani tényezők eredménye. Az alábbiakban egy igen leegyszerűsített ábrán vázoljuk a folyamatot. (1.ábra)

1. ábra

A fizikai aktivitás csökkenése az izomerő gyengüléséhez vezet, mely alacsonyabb izomtömeget eredményez, és a megnövekedett zsír pedig beszivárog az izomrostok közé. A zsírtömeg szaporodásával együtt jár a leptin (zsírégető hormon), és a gyulladásos faktorok (citokinek) növekedése, ami tovább rontja az izom minőségét.  Az adiponektin (fehérje alapú hormon) mennyisége pedig csökken, ami egy védőfaktor a zsigeri zsírszövet felszaporodásának megakadályozására. Az izomtömeg vesztés és a zsírtömeg növekedése elválaszthatatlan körforgása vezet a szarkopénia-obezitás súlyosbodásához. A szarkopénia-obezitás fokozza a „mozgászavar szindróma” (diszmobilitási szindroma) megnövekedett kockázatát, ami túlmutat azon a kockázaton, amit önmagában a szarkopénia, vagy önmagában az obezitás jelent. A szarkopénia és az obezitás szinergikusan hatnak az anyagcserére, és a fizikai funkcióra, és a két kórállapot konvergenciája, jelentősen megnövekedett káros következményekkel jár a funkciócsökkenésre, a fogyatékosságra, és megbetegedésekre, és a halálozásra idősebb felnőtteknél.

A SO betegeknél a bármilyen mobilitási gátoltság valószínűsége 2,5-szer nagyobb, mint az azonos korú normál testsúlyú egyéneknél. az is figyelemre méltó, hogy oszteoporózis társulása esetén az esési kockázat háromszorosra növekszik SO-ban.

Gerincgyógyászati vonatkozása a kórképnek, hogy az izomtömeg csökkenés a korosodással elsősorban a felső és alsó végtagokat érinti, valamint a gerinc melletti hátizomzatot. AZ izomteljesítmény és a fizikális kondíciógyengülését fokozza a zsír lerakódása a felületes háti stabilizáló izmokban, mely a korral fokozódik, és jelentősen csökkenti a gerinc globális stabilitását. Elsősorban a gerincet nyújtó izmok gyengülnek a fentiek következtében, és együtt jár a progresszív háti görbülettel, (kifózis) és következményes háti fájdalommal.

Terápia a SO-ban a megfelelő diétával a testsúlycsökkentés az egyik cél, a szarkopénia megelőzésére és csökkentésére a rezisztencia tréning (ellenállásos gyakorlatok) végzése ajánlott napi rendszerességgel, (súlyzós tréning, gumiszalag, víz alatti torna, kocogás stb.) a szérum D3 vitamin szinttől függően napi D3 bevitel, a vesefunkciótól függően pedig fehérjebevitel. 70 éves kor felett napi 1,1g/kg fehérjebevitel mellett az izomtömeg csökkenése mérséklődik. A kórképben kulcsfontosságú a megelőzés.

Kulcsszavak: szarkopénia, obezitás, szakropénia-obezitás.

Kapcsolódó cikkek: 

  • A korosodással járó izomtömegvesztés (primer szarkopénia) korai jele
  • A mediterrán étrend védő hatása a szarkopéniára
  • Szarkopénia és az időskori ágyéki gerinc deformitás közti kapcsolat
  • A korosodó gerinc változásai
  • Primer szarkopénia – Korral járó izomtömeg és izomerővesztés
  • Hivatkozás: Jane A. Cauley. An Overview of Sarcopenic Obesity, Journal of Clinical Densitometry: Assesment &Management of Musculoskeletal Health, vol 18, no. 4, 

    A szerzőről
    Dr. Ferenc Mária az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának munkatársa, reumatológus-fizioterápiás és mozgásszervi rehabilitációs szakorvos, osztályvezető főorvos.

    Keresés

    Legújabb cikkek

    Már Móricz is megmondta: Gyalogolni jó!

    24 márc 2023
    No Responses.

    Sporttal a csontritkulás ellen

    17 márc 2023
    No Responses.

    10 tanács a gerinc egészségének megőrzéséhez

    10 márc 2023
    No Responses.
    • A A A

    Partnereink

    banner
    banner
    banner
    banner

    Gerinces.blog.hu

    Ezek a leggyakoribb sportsérülések

    01 júl 2021

    5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

    30 jan 2020

    Mi az a kyphosis?

    23 jan 2020

    Miért olyan népszerű a Crossfit?

    16 jan 2020

    7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

    09 jan 2020

    Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

    19 dec 2019

    Mi az a drug holiday?

    12 dec 2019

    Mik azok a trigger pontok?

    05 dec 2019

    Beköszöntő

    Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

    Olvasson tovább

    Gerinces Magazin

    • Adatvédelmi nyilatkozat
    • Impresszum
    • Munkacsoport
    • Kapcsolat

    Címkefelhő

    csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
    Gerinces Magazin © 2012-2021 | Minden jog fenntartva.
    weboldal: RAAB SOFTWARE Kft.