Gyakran tapasztaljuk, hogy mozgásokra az ízületeinkből pattanó hang szabadul fel. De az ízületek rendszeres „kiropogtatása” vajon ártalmas-e?
Az alábbi összefoglalóban a hang eredetéről feltételezett hipotéziseket olvashatja.
Mozgás során előfordul, hogy éles kattanást, roppanás vagy pattanást hallunk. Ez fellelhető egészséges és szomatikus diszfunkcióval rendelkező ízületeknél is. Ez a jelenség mind az orvostudomány kutatóit és laikusokat egyaránt foglalkoztatja. Az első vizsgálatokat 1911-ben kezdték magyarázatot keresve a hang eredetére.
A mozgás által generált hangoknak több feltételezett oka lehet, a pontos mechanizmus nem ismert. Az alábbiakban a leggyakrabban használt hipotéziseket olvashatják:
-
kavitáció
fizikai jelenség, mely akkor következik be, ha egy anyag folyadék fázisból hirtelen gáz fázisba megy át a nyomás esése következtében. Az egymásnak csattanó folyadékfelületek erős akusztikus lökéshullámot keltenek, ami egyrészt erős zajjal, rezgéssel, másrészt a környező szilárd testek eróziójával jár.
-
szalagok hirtelen megnyúlása
-
intra-articularis adhéziók felszabadulása
-
krepitáció
A krepitáció hasonló hang, mint a hó ropogás. Ezt leggyakrabban a térd ízületben tapasztaljuk. A krepitációt el kell különítsük a többi hang jelenségtől, mert ebben az esetben az adott nízület arthrosisa vagyis kopása áll a háttérben. A többi hangjelenség teljesen egészséges ízületben is létrejöhet.
Ha a hangok nem rendszeresen fordulnak elő és fájdalommal nem járnak, akkor ártalmatlannak tekinthetjük, tehát aggodalomra nem ad okot, mégis jelentősen befolyásolhatják az életminőséget. Az állandóan roppanó nyak vagy járás közben kattanó boka vagy csípő fájdalom jelenléte nélkül is nagyon zavaró lehet. A gerinc esetén a tapasztalat azt mutatja, hogy különösen a nyaki gerinc területén a kor előrehaladtával egyre gyakoribb a nyaki gerinc mozgatása közben hallható kattogó vagy pattanó hang. Ez mindaddig, amíg fájdalommal nem jár, általában nem szorul fizioterápiás beavatkozásra. Gyakran látni, hogy az ízületi kattogás a nyaki gerinc mozgásbeszűkülésével jár. A mozgás beszűkülésnek több oka lehet, de a hátterében sokszor az ülő és a mozgásszegény életmód áll.
A korlátozott mozgás már az életminőség romlásával is járhat. A nyak forgó mozgásának beszűkülése például autóvezetés közben komoly problémát okozhat, súlyosabb esetben akár balesetveszélyes is lehet. Az ilyen jellegű ízületi diszfunkció fizioterápiás eljárások segítségével anatómiai sajátosságok függvényében javítható.
A lumbális gerinc kattogása leggyakrabban forgó mozgás közben jelentkezik és ritkább, mint a nyaki gerinc esetén. A tapasztalat azt mutatja, hogy a törzs izomzat erősítésével a kattanás ritkábban jelentkezik.
Felmerül ezek után a kérdés, hogy mivel jár egy „ízület kiropogtatása”. A betegek gyakran arról számolnak be, hogy jól eső érzés tölti el miután „kiropogatta” a gerince valamely szakaszát vagy ízületét. Egy ízület mechanikai felszabadítása történhet hang kíséretében, de történhet „némán”. A keletkező hang hátterében a kavitáció jelenségét feltételezik. Ez a jelenség létrejöhet egészséges és károsodott ízület esetén is. Nem tisztázott, hogy az alkalmazott manőver ártalmas e az ízületre vagy sem. Jelenleg egy kutatást végeztek ebben a témakörben. Ebben olyan egyéneket vizsgáltak, akik habituálisan kiropogtatták az ujjaikat. A vizsgálatba bevont egyének kezeiről készült röntgen képeken a rendszeresen „kiropogtatott” ízületek destrukcióját látták. Ez alapján nem ajánljuk ennek a manővernek a rendszeres elvégzését, ezzel is megelőzve az ízület potenciális károsodását.