Ritka és kellemetlen, fájdalmas állapot a farkcsont fájdalma. A téma aktualitását sürgeti a jelen hazai kellemetlen, csúszós, számos esési veszélyt magában rejtő időjárás is.
Az orvosi szakszónak coccygodyniának, jelentése fájdalom a farkcsontban vagy a farkcsont területén. A tünetegyüttes ritka, a derék- illetve alsó gerincszakasz fájdalmának 1%-át teszi ki.
A fájdalmat előidéző okok
- A farkcsonti fájdalom 2/3 részben sérülésekből ered.
- Gyakori a keresztcsont – farkcsont tájékra esés, zúzódás, melynek következménye lehet a farkcsont törése vagy a keresztcsont-farkcsont ízesülés elmozdulása. A farokcsont általában 3-5 csökevényes csigolyából áll, és a legfelső a keresztcsonttal, porcos szegmenssel ízesül, mely potenciális helye a trauma (esés) utáni hypermobilitásnak (fokozott elmozdulás) vagy ficamnak. A többi szegmensnek nincs mobilitása, így gyakoribb a törés ezen a területen.
- A coccygodynia felléphet repetitív terhelés, biciklizés, motorozás, evezés, kemény széken való hosszabb ülést követően, vagy előfordulhat gyermekszülés után is. Meg kell említenünk, hogy szoros kapcsolat van a női nem és a coccygodynia előfordulása között, – valószínű a női nem éppen a fenti ok miatt jobban van kitéve sérüléses expozíciónak – a női/férfi arány 5:1,5. Továbbá kapcsolat van a testsúly és farkcsonti fájdalom megjelenése között is, > 27,4-es BMI nőknél és > 29,4-es BMI férfiaknál növeli a coccygodynia esélyét.
- A farkcsont fájdalmát okozhatják még a farkcsontban levő fertőzések, csontdaganatok és áttétek, farokcsont régiójában levő ciszták.
- A gáttáji farkcsont területére lokalizálódó fájdalommal járhat:
- ágyéki porckorongsérv, ami a gáttájékra sugárzik (ülésre nem fokozódik),
- „levator ani szindróma”, a végbélemelő izom fájdalmas görcse, mely heves végbélfájdalommal jelentkezik, – s a kórkép pontos oka tisztázatlan,
- egyéb zsigeri szervekből (végbél, vastagbél, szigmabél, urogenitális, kismedencei szervek) kiinduló folyamatok.
Diagnózis
- A diagnózist általában a típusos kórelőzmény alapján fel lehet állítani, ha a tünetek kapcsolatban vannak traumával, eséssel.
- Fontos a farkcsont manuális vizsgálata, és a fájdalom hiánya vagy jelenléte a mobilizáció során alátámasztja a farokcsontból eredő kórokot.
- Farkcsontról készült oldalirányú, dinamikus (állás/ülés során előre-hátrahajlás) röntgen felvétel mutatja az elmozdulást vagy törést.
- Az MR-nek első sorban egyéb, nem traumás és zsigeri szervekből kiinduló rendellenességek, fertőzések, daganatok felderítésében van vezető szerepe.
- Helyi érzéstelenítő teszt segít meghatározni, hogy a farkcsont szerepet játszik-e a fájdalomban.
- Mint minden krónikus betegség fennállása esetén, a kivizsgálás fontos része a pszichológiai, pszichoszociális faktorok feltárása.
Terápia
Konzervatív (nem sebészeti) terápia
- Traumás akut fázisban: elsősorban nem szteroid tartalmú gyulladáscsökkentők-fájdalomcsillapítók, antidepresszánsok adása jön szóba.
- Ülőgyűrű, vagy egyéb a farkcsonthoz adaptált ülőpárna használata ajánlatos, a farkcsont tehermentesítésére.
- A farkcsont manuális mobilizációja is eredményes lehet.
- Krónikus fázisban helyi analgetikus- szteroidos injekciók adása is számos esetben jó effektusú a keresztcsont– farkcsont ízület tokjához, vagy a lokális keresztcsonti ideg blokád alkalmazása.
Sebészi kezelés
Ritka esetben szükséges lehet a krónikus traumás farok csont rendellenességekben a farkcsont sebészi eltávolításra, ha a fenti nem sebészeti kezelési formák hatástalanok voltak. A retrospektív tanulmányok eredményei azonban a beavatkozással kapcsolatban hosszú távon szerény eredményeket mutatnak. Természetesen a nem traumás eredetű farkcsont betegségek és a zsigeri szervekből kiinduló folyamatok más elbírálás alá esnek.
A farkcsont fájdalom tehát egy igen makacs, nehezen kezelhető és az életminőséget jelentősen rontó állapot, melynek korrekt kivizsgálásába és kezelésébe olykor több szakterület (ortoped-traumatológus, gasztroenterológus, neurológus, pszichológus-pszichiáter, proktológus, nőgyógyász, urológus) bevonása is szükséges.
Szóljon hozzá
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.
Jó napot kívánok!! Szeretném mondani, hogy én egy diák vagyok és az en nagymamámnak a farokcsontja fáj ha fekszik ha nem mozdul nem faj neki, nagyon nehezen tud felállni, ha megmozdul szúr bele. Mi lehet a probléma es hogyan kezeljük?
Helló nekem ez a problémám most. Te milyen választ kaptál? Tudnál segíteni ? Pontosan hány napig tartott mamádnak? És mi a folyamata ennek.