A gerinc és az általános ortopéd sebészetben gyakran használnak csontgraftot a csontszöveti hiányok pótlására.
Ez a graft lehet idegen eredetű, csontbankból nyert szövet, lehet mesterségesen előállított csontpótló, illetve a műtét során saját csontból nyert csontszövet.
A gerinc és ortopédiai műtétek során nyert és visszaültetett csontszövet a gyógyulási folyamat során becsontosodik az általa kitöltött helyre, és elősegíti az adott csont stabilitását és ellenállását a fizikai erők hatása ellen.
Amerikai kutatók új terápiaként a csontvelő injektálását vizsgálták a degenerált csigolyaközti porckorong gyógyításában. A procedúra során saját csontvelő aspirátumot injektálnak az érintett degenerált csigolyaközti porckorong belsejébe. „Eredményeink biztatóak és bátorítanak minket a folytatáshoz” mondja Dr. Donald J. Meyer a kutatás vezetője. „Nagyon sok beteg esetében a gyógyítási lehetőségek korlátozottak. Nem minden beteget lehet nagy műtét árán meggyógyítani, ilyen esetekben a kis beavatkozással járó csigolyaközti porckorong kitöltés hozzásegítheti a beteg gerincet a további spontán gyógyulásához.”
A kutatáshoz véletlenszerűen 22 beteget választottak ki a Columbiai Intervencionális Fájdalom Centrum betegei közül, akiknél már legalább 4 éve degeneratív porkorong betegséget igazoltak. A vizsgálat során a kutatók 60 köbcenti saját csontvelőt vettek a betegekből, melyet lecentrifugálva, annak felülúszóját eltávolítva sejtes csontvelő koncentrátumot nyertek. A kapott koncentrátumot beinjektálták a degenerált csigolyaközti porckorong belsejébe. 5-24 hónapig követték a betegek gyógyulását és nem tapasztaltak állapotromlást, vagy komplikációkat, míg a betegek gerincének terhelhető képessége fokozódott.
A kutatók jelenleg is további prospektív kutatásokat folytatnak a módszer tökéletesítése és biztonságos alkalmazhatósága érdekében.
A cikk teljes változata ezen a linken olvasható.