• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Porckorongsérv nyaki gerincszakaszon

2018. március 21. 18:00
dr. Bozsódi Árpád
Off
porckorongsérv

A porckorong betegségei közül gyakori a nyaki gerincszakaszon kialakuló sérv. Dr. Bozsódi Árpád interjúnkban többek közt azt is elárulta, hogy mi lehet ennek az oka, miként gyógyítható az elváltozás, és hogy műtét esetén mire számíthat a beteg.

Mi lehet az oka annak, hogy ennyire gyakori ez az elváltozás?

A gerincsérv vagy porckorongsérv kialakulásának mechanizmusa minden esetben ugyanaz. Akár ágyéki, akár nyaki gerincszakaszról van szó, multifaktoriális okok vannak a háttérben. Ez azt jelenti, hogy a genetikai tényezők, illetve terhelés együttes jelenléte okozza a sérvesedést.  Bizonyos erőbehatások következtében a porckorong fala már nem bír ellenállni, így az elgyengült porckorong falon keresztül kitüremkedik a nucleus pulposusnak nevezett belső állomány. Genetikai tényezők határozzák meg, mekkora ellenállást bír el a porckorong. A porckorongsérvek általában az ágyéki és a nyaki gerincszakaszon a leggyakoribbak, ennek az az oka, hogy ezt a két szakaszt éri a legnagyobb fizikai terhelés. Az ágyéki szakasz döntően tartó szereppel bír, míg a nyaki gerincszakaszon a tartás mellett rendkívül fontos szerep jut a mozgásnak, mindez sokkal kisebb csigolyákon és porckorongokon történik.

Pontosan mely területen alakul ki a nyaki porckorongsérv?

A nyaki porckorongsérv kialakulásának leggyakoribb lokalizációi a C.V-VI, C.VI-VII szakaszok, vagyis a legalsó nyaki porckorongok. Ezen porckorongokon van ugyanis a legnagyobb terhelés, a nyaki gerinc mozgásainál. Ettől függetlenül minden porckorongon előfordulhat sérvesedés, de tapasztalataink szerint a felsőbb szakaszon ez ritkább.

Milyen konzervatív kezelési módszereket javasolnak?

A konzervatív kezelés minden esetben egyénre szabott kezelést jelent. A pontos diagnózis határozza meg a kezelés menetét, illetve annak összetételét. A fájdalom csillapítása érdekében, illetve zsibbadással társuló esetekben, gyulladáscsökkentő infúzióval történik a kezelés. Az egyénre szabott rendszeresen végzett gyógytornának fontos szerepe van a gyógyulásban és a megelőzésben is. Életmódváltással és a betegség megismerésével közelebb kerülhetünk a tünetmentes állapothoz.

Mikor van szükség műtétre?

A műtét akkor vélik szükségessé, ha a konzervatív kezelések ellenére is megmarad a fájdalom, zsibbadás, mozgási nehezítettség. Műtéti megoldás indokolt akkor is, amikor bizonyítottan nyaki gerincsérv eredetű bénulásos tünetek jelentkeznek, és minden esetben műtéti indikációt jelent, ha a gerincsérv elnyomja a gerincvelőt. Ez ugyanis maradandó károsodást is okozhat. Így bizonyos esetekben a műtéti megoldás nem csak elengedhetetlen, hanem sürgőssé is válhat.

Mi történik a műtét során?

A nyaki porckorongsérv műtéti megoldásának több lehetősége ismert. Minden esetben az adott szituációnak megfelelő legoptimálisabb megoldást kell választani. A leggyakoribb nyaki gerincműtéteket elülső-oldalsó feltárásból végzik, ugyanis így a legbiztonságosabb eljutni a porckoronghoz, megkerülve a fontos képleteket. A porckorong ezen esetekben mindig teljes egészében eltávolításra kerül a sérvvel együtt. Ezt pótlandó létezik mozgásmegtartó műtét, protézis beültetésével, vagy mozgást nem megtartó, fúziós műtét, amikor a szomszédos csigolyatestek összecsontosodását reméljük a műtétet követően. Ezek megválasztása mindig egyénre szabottan történik.

Mi a jelentősége a stabilizáló műtéti eljárásnak?

A stabilizáló műtéti eljárás során megszűnik a mozgás az adott szegmentumban. Eltávolításra kerül a sérvesedett porckorong, melynek a helyére olyan távtartó kerül, ami nem biztosít mozgást. Ez az egyik leggyakrabban választott műtéti megoldás, mely megszünteti a szegmentum instabilitását. A nyaki gerinc stabilitását gyakran lemezes módszerrel is elősegítik. A szegmentum stabilitása a legfontosabb és nem jár mozgáskieséssel, ugyanis a nyaki gerinc mozgását a szegmentumok együttes mozgása alkotja. Egy-két szegmentum elmerevítése nem jelenti a mozgástartomány lényeges csökkenését ilyen típusú műtéti eljárásoknál.

Műtét után mire ügyeljen a beteg?

Műtét után a legfontosabb a gyors regenerálódást elősegítő gyógytorna rendszeres végzése, valamint a terhelés kerülése. Az ágyéki régióban végzett műtétekkel ellentétben kisebb a szervezet megterhelése és gyorsabb a felépülési idő. Ettől függetlenül javasolt a kórházi ellátás keretein belül megtanult gyógytorna folytatása. Fontos betartani a kezelőorvos utasításait, illetve mérsékelni a hajló, csavaró mozdulatokat, melyek megnehezítik a felépülést, vagy átmenetileg fájdalmat provokálhatnak.

Mit tehetünk a megelőzésért?

Javasolt a rendszeres mozgás és gyógytorna. Ülő munkát végzők esetében a monitor, szék és asztal ergonomikus elhelyezésével elkerülhető a nyaki gerinc előre hajló tartása. A megelőzés legfontosabb lépése a probléma korai felismerése. Keressen fel szakorvost ha nyaki, vagy felső végtagba kisugárzó panaszokat érez.

A szerzőről
Dr. Bozsódi Árpád az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának munkatársa, ortopédia-traumatológia rezidens, doktorandusz.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.