• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Hogyan kezelhető az ínhüvelygyulladás?

2017. január 27. 12:08
Lajos Éva Klára
0
ínhüvelygyulladás, ortopédia

Az ínhüvelygyulladás az egyik leggyakoribb betegség, amellyel felkeresik az ortopédiai szakrendeléseket. Amellett, hogy igen nagy fájdalmakat okoz, a gyógyulása gyakran hosszú hetekig is eltarthat.

Sokan csak akkor fordulnak orvoshoz, amikor már mozdítani sem tudják a kezüket, vagy lábfejüket. Épp ezért roppant fontos a korai felismerés és kezelés. Tudjon meg többet a betegség jellegzetességeiről, gyógymódjáról, megelőzéséről!

Minek következtében alakul ki az ínhüvelygyulladás?

Leggyakrabban az egyhangú, sokszor ismétlődő mozgás, mechanikus irritáció következtében alakul ki. Jellemző továbbá billentyűzetet, egeret, mobilt rendszeresen használóknál, zenészeknél, vagy bármely túlerőltetés (például házimunka) esetén. A betegség kialakulhat nemcsak mechanikai irritáció, hanem sérülés során elszenvedett fertőzés következtében is. Érdekes módon, viszonylag gyakran megjelenik cukorbetegeknél is, bár ennek oka nem ismert. Ínhüvellyel körülvett inakat főleg a csukló és a boka körül találunk, nem meglepő tehát, hogy ezek gyulladnak be leggyakrabban. Legtipikusabb a hüvelykujj oldalánál lévő feszítő inak, valamint a csukló feszítő ínhüvelyeinek gyulladása. A csuklóhajlítók gyulladása a fenti okokon kívül sokszor valamilyen általános gyulladásos betegség (pl. sokízületi gyulladás, autoimmun betegségek) következménye.

Milyen tünetek esetén gyanakodjunk?

Az egyirányú krónikus terhelés hatására kezdetben megnő a folyadéktermelés az belhártyában. Az ínhüvely megduzzad, az inak csúszását segítő anyag összetétele megváltozik, és létrejön a gyulladás. Ennek következtében feszülés, majd szúró, égő fájdalom jelentkezik. Mozgatáskor akár hallható, érezhető kattanást is megfigyelhetünk. A gyulladás egyes makacs, vagy elhanyagolt esetben krónikussá válhat. Lehet a gyulladás akut, de lehet krónikus is, akkor már az ín mozgatásakor ropogást érezhetünk.

Hogyan gyógyítható a betegség?

A diagnózist követően a legfontosabb, hogy a végtag nyugalomban legyen, rögzíthetjük rugalmas pólyával, előrehaladott esetben, akár gipszsínes merev rögzítéssel is. Ma már leggyakrabban műanyag rögzítőt, ún. orthézist használunk. Fontos a lokális, nem szteroid-tartalmú gyulladáscsökkentő kenőcsök és tapaszok alkalmazása, kiegészítve fizikoterápiával, helyileg hűtéssel (jégzselé), de szükség lehet a nem szteroid hatóanyagú gyulladáscsökkentő gyógyszerek szájon át történő alkalmazására is. Bizonyos makacs esetekben szteroid injekciót adunk az ínhüvelybe. Kitartó eredménytelen konzervatív kezelést követően, nem szűnő gyulladások esetén megoldást jelenthet a műtéti beavatkozás, ennek során a beszűkült ínhüvelyt megnyitják és a felhalmozódott gyulladásos szövetet eltávolítják.

Mennyi ideig tart a gyógyulás?

A gyógyulás általában hetekig eltart, ezért igen türelmesnek kell kennünk, és nem szabad megszakítanunk a kötelezően előírt pihenést még akkor sem, ha már nem érezzük olyan erősnek a fájdalmat. Holott a betegség elkerülhető, ha kerüljük a monoton, megerőltető mozdulatsorokat, valamint rendszeresen mozgatjuk, tornáztatjuk, nyújtjuk a végtagot. Gyanús jel esetében pedig pihentessük, borogassuk a végtagot, hogy mielőbb visszanyerje a terhelhetőségét, de ha már kialakult a baj, kezdjük el időben a kezelést.

A szerzőről

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.