• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Iskolakezdés és egészség – I. rész

2017. szeptember 06. 07:00
dr. Somhegyi Annamária
0
iskola, iskolakezdés, iskolatáska

Hihetetlen, de nemsokára vége a nyárnak, újra kezdődik az iskola. Van, akinek a gyermeke éppen most megy majd először iskolába, mások már gyakorlott tanévkezdő szülők. Tanévkezdéskor mindig előtérbe kerül a gyerekek gerincének az egészsége: milyen legyen az iskolatáska, hogy az a gerincnek legjobb legyen. Most kicsit tágabban tekintjük át a gerinc és a táska kapcsolatát, sőt az iskola és a gyerekek egészsége közti kapcsolatot is.

A bepakolt táska súlya az egészségügyi ajánlás szerint a gyermek súlyának 10 %-a lehet. Ezt jogszabályban előírni sosem sikerült, csak egy olyan jogszabály van, hogy a táskába kerülő könyvek súlya nem lehet több mint 3 kg. Viszont sok-sok tapasztalat alapján azt látjuk, hogy ezt a kérdést nem is jogszabály tudja jól megoldani, hanem az odafigyelés és az értelmes együttműködés az érintettek közt.

Nemrégen a Jászságban a védőnők meglepetés-szerűen bementek az iskolákban egyes osztályokba és megmérték a gyerekek és a táskák súlyát. A mérés közben szóba került, hogy mennyi lenne a megfelelő táskasúly, más nem történt. Néhány nap múlva ugyanezekben az osztályokban újra mértek, de megint meglepetés-szerűen – és csodák csodájára a táskák súlya kisebb volt! Maga mérés okozta odafigyelés volt eredményes: a gyerekek is megértették, hogy ne vigyenek magukkal fölösleges dolgokat, a szülők is jobban figyeltek és a pedagógusok is szempontként kezelték, hogy minél kevesebb dolog cipelését várják el. – Ez a valódi megoldás, ezt szeretnénk javasolni minden szülőnek, gyermeknek és pedagógusnak.

A táskát háton helyes vinni, mégpedig úgy, hogy ne lötyögjön a háton, ne ütögesse minden lépéskor a hátat vagy a feneket. Ehhez a vállpántot kell jól beállítani, és persze a vállpánt ne nyomja a vállat, vagyis legyen széles.

Felnőtteknek is figyelniük kellene arra, hogy a táskájuk füle ne legyen hosszú, vagyis a táska minél közelebb essen a test súlypontjához – így a teherkar kisebb lesz és a gerincre háruló teher csökken.

A táskacipelés rossz vagy jó dolog?

Mint legtöbb kérdésben, ebben sem egyértelmű a „nem” vagy az „igen” kizárólagos helyessége. Ugyanis ha a gyermeket megkíméljük minden terheléstől, így a táska cipelésétől is, akkor még a szükséges terhelést sem kapja meg esetleg. Márpedig a csontok kellő mésztartalmának kialakulásához és az izmok megfelelő fejlődéséhez szükség van a terhelésre. Persze leginkább a dinamikus vagyis a mozgással járó terhelésre van szükség. Ha a gyermek a testsúlya 10 %-át meg nem haladó táskát visz, azzal tehát éppen segíti az egészséges fejlődését. Az pedig különösen hasznos fejlesztő gyakorlat, ha az iskoláskorú gyermek a villamoson, buszon állni is megtanul. Eközben ugyanis nagyon sokféle szerve fejlődhet: az egyensúlyozás képessége, az izmok ereje, a csontok mésztartalma mind előnyösen változik. Sőt, még a lelki egészségnek is használ, ha a gyermek eközben megtanul odafigyelni másokra, észreveszi az időseket, a várandósokat, a betegeket, a pici gyermekkel utazókat – és a helyét átadva állva gyakorlatozik a további úton.

(A pici gyermeket pedig ne tessenek egyedül ültetni a villamoson, buszon, hanem tessenek ölbe venni: a szülő-gyermek közti jó kapcsolat építését és egyúttal a gerinc egészségét is szolgálhatják ezzel. Sőt, még magyarázni is tudják az amúgy is mindenre kíváncsi kisgyermeknek mindazt, amit látnak, ezzel az értelmi fejlődést és a beszédkészséget is fejlesztik.)

Az iskolatáska súlyától most eddig kalandoztunk, a folytatásban több más hasznos és fontos szempontra hívjuk fel a figyelmet.

Budapest, 2017. augusztus 11.

A szerzőről
Dr. Somhegyi Annamária, prevenciós igazgató, Országos Gerincgyógyászati Központ, a WHO „Schools for Health in Europe” /SHE/ Network, EMMI által kinevezett magyar nemzeti koordinátora

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.