Egy friss tudományos kutatás szerint az emberek többsége nem a megfelelő lábbelit viseli futáskor, és emiatt több kárt okozhatunk gerincünknek, mint hasznot.
Milyen az a futócipő, amellyel a leginkább megvédhetjük testünk épségét? A kanadai kutatás eredménye döbbenetesebb, mint gondolnánk.
A kanadai Calgary Egyetem nyugalmazott professzora, a világ egyik első biomechanikai szakértője, Dr. Benno Nigg azt tanulmányozta, hogy vajon a mezítlábas futás, vagy a különféle futócipők valóban képesek-e megváltoztatni a futás minőségét, képesek-e csökkenteni a lábakat és gerincet érő terhelést. Kutatócsoportjával több évtizeden keresztül kutatták a sérülések és a lábfej anatómiája közötti összefüggéseket. Annak ellenére, hogy a kutatók eleinte szkeptikusak voltak a mezítlábas módszerrel szemben, a kutatás végül nagyobb meglepetéssel szolgált, mint azt gondolnánk. Dr. Nigg ugyanis azt állítja, hogy minden korábbi feltételezésünk a futócipők futásra gyakorolt hatásáról csak mítosz, az elsődleges pedig a kényelem.
Hosszú ideig tartotta magát ortopéd orvosok, edzők és futók közt is az a nézet, hogy a boka szélsőséges ki- és befelé fordulása hozzájárul a sérülések kialakulásához, melyet a megfelelő kiképzésű cipővel lehet kordában tartani.
A nagyszabású kutatás során Nigg és kollegái arra a váratlan megállapításra jutottak, hogy azok a sportcipők, amelyek megemelik, vagy rögzítik a bokát, gyakran hatástalanok, vagy rontanak a helyzeten.
Ehhez az eredményhez közel ezer kezdő futót követtek egy éven át figyelemmel. A futók egyik csoportja hajlamos volt arra, hogy bokája túlságosan ki- vagy befelé forduljon, másik pedig nem. Mindkét csoportba tartozók ugyanolyan cipőben futottak, egy év múlva pedig volt, akinek a bokája korábban nem volt hajlamos a kifordulásra, megsérült, miközben mások, akiknek korábban problémájuk volt, megúszták sérülés nélkül. A boka és vele együtt a lábfej ki-és befordulása, azaz pronációja és a szupinációja tehát nem feltétlenül jelent olyan problémát, amely korrigálásra szorul.
A kutatás vizsgálta a láb terhelését, kiemelve a mezítlábas futókat – akik cipő nélkül, vagy minimalista cipőkben futnak. A mezítlábas futás hívei állítják, hogy a lehető legtermészetesebb módon való futás megváltoztatja a láb terhelését, és jelentősen csökkenti a sérülések kockázatát. Példaként szolgált erre az a kutatás, mely során az újonc katonáknak pronációját szerették volna a megfelelő cipővel korrigálni. Végeredményben ezek a katonák épp olyan eséllyel szereztek a futás során sérüléseket, mint azok a férfiak, akik véletlenszerűen kiválasztott cipőkben futottak.
A kutatási eredményekre válaszul joggal merülhet fel mindannyiunkban az a kérdés, hogyha sem a terhelés helyes elosztása, sem a boka megfelelő tartása nincs hatással a futás minőségére, akkor mégis mi alapján válasszunk futócipőt?
A kutatócsoport arra a végkövetkeztetésre jutott, hogy az egyetlen és legfontosabb szempont a gerinc számára is megfelelő futócipő kiválasztásánál a kényelem.
Egy másik, 2001-es kísérletben katonákat kértek meg, hogy próbáljanak ki hat különböző talpbetétet, amelyek többek között párnázottság, boltozatosság, sarokrész kiképzés szempontjából különböztek egymástól. A kísérleti alanyoknak ki kellett választaniuk a számukra legkényelmesebbet, melyet a katonai kiképzésük végéig hordtak. Kontrollcsoportként egy másik alakulat hagyományos lábbelit viselt.
Négy hónappal később a kényelmes talpbetéttel ellátott katonáknál jóval kevesebb számban fordult elő sérülés, mint azoknál, akik hagyományos cipőt viseltek.
„Ez a felfedezés a tudományos és hétköznapi értelemben is jelentős. A testünk valójában egy nagyon jó „döntőbíró” (egy nagyon jól vezérelt önszabályzó mechanizmussal). Tudja, hogyan kellene mozognunk és futnunk” – kommentálta az eredményeket Dr. Nigg, akinek tanácsait érdemes megfontolni a futócipő megválasztásakor:
- Ne hagyjuk figyelmen kívül a test természetes mozgásait, vagyis ne próbáljuk mesterségesen megtartani a bokánkat! Ezzel csak a sérülés veszélyét növeljük.
- Próbáljunk ki négy vagy öt pár különböző cipőt, amikor vásárolunk. Sétálgassunk, kocogjunk és fussunk benne ráérősen a boltban, figyeljünk oda, hogy melyik a legkényelmesebb, melyik az, amelyikben a leginkább természetes módon tud elhelyezkedni a lábunk. A futócipők reklámjai helyett fordítsunk nagyobb figyelmet a testünk megérzéseire: azt a lábbelit vásároljuk meg, amelyik a legkényelmesebb!
Az eredeti írás ezen a linken olvasható.