• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Gerincvédelem középiskolásoknak

2019. március 29. 02:00
dr. Somhegyi Annamária
Off
gerincvédelem, iskola

Ha azt szeretnéd, hogy a gerinced minél tovább egészséges maradjon és ne fájjon, akkor az alábbi szempontokra igyekezz figyelni a mindennapjaidban.

A középiskolai munka, a tanulás ülő életmóddal jár, ehhez társul a több órányi mobiltelefon és számítógép használat, mindez a test statikáját károsan befolyásolja, megváltoznak a gerinc normál görbületei.

Mit okozhat a túlzott mobilozás, számítógéphasználat?

A gerinc normál, kettős S alakú görbülete megszűnik, helyette C alakban görbül a gerinc, a fejtartás módosul, „SMS nyak” alakulhat ki. Mi is ez a jelenség? Normál fejtartásnál a tekintet vízszintesen előre tekint. A nyaki gerinc íve a hosszas görnyedéstől, leszegett fejjel nézegetéstől, gépeléstől, vagyis a tekintet tartósan lefelé irányulásától azzal jár, hogy megnő a terhelés a nyaki csigolyákon és  izmokban. Pl. a fej és a gerinc felső részének 30 fokos megdöntése már olyan terhet ró a nyaki csigolyákra, mintha egy 18 kg-nyi extra nehezék tömegét kellene hordanod! Az izmok működése igen gyorsan alkalmazkodik a megváltozott testtartáshoz, de ez azzal jár együtt, hogy a nyak elülső és hátulsó izmai közti egyensúly felborul, az elülső izmok rövidülnek, a hátsó izmok túlnyúlnak, és a fej előre helyeződik. Mindez megváltoztatja az egész tested statikáját és fejfájáshoz, nyak- és vállmerevséghez, fájdalomhoz, illetve a gerinc porckopásos betegségéhez vezethet.

A mobiltelefon helytelen és helyes tartása

A mobiltelefon helytelen és helyes tartása

Mit tehetünk az SMS nyak kialakulása ellen? Először is ellenőrizd fejtartásodat a falnak háttal állva, hogy a fejed a falhoz ér-e (normál fejtartás) vagy elemelkedik attól (SMS nyak).

Állj háttal a falnak szorosan, hogy a sarkad, medencéd és lapockád a falhoz érjen. Optimális esetben a fejed a falhoz ér. Ha nehézséget okoz behúzni az álladat és falhoz érinteni a tarkódat, valószínűleg már módosult a fejtartásod.
A nyaki gerinc statikus túlterhelődésének ellensúlyozására a helyes ülés szabályainak betartása mellett a mozgásszünetek közbeiktatása ajánlott, pl. a fej hátra hajlítása, a nyaki gerinc izmainak nyújtása, a vállak lazítása körzéssel, a váll lefelé és a karok hátrahúzása, a lapockák összeszorítása, és a lapockazáró izmok erősítése.

A helyes testtartás egy olyan egyensúlyi állapot, melyet a tartásért felelős izmok állandó, sokirányú munkája tart fenn. A helyes testtartás kulcsa a medence és a keresztcsont megfelelő helyzete (dőlésszöge) és a gerinc egészséges, kettős S alakú görbületének fenntartása. Helyes testtartás során az ízületi tokok, szalagok feszülése ideális, megfelelő, a tartásért felelős izmok harmonikus, szimmetrikus együttműködése miatt az izmok erőkifejtése és energiafelhasználása minimális, mindezek következtében a porckorongok és az ízületi felszínek terhelése egyenletes és minimális.

A helyes testtartás kialakítását, majd automatizálódását és fenntartását szolgálja, ha a mindennapos testnevelés részeként testnevelő tanárod megtanítja és rendszeresen csináljátok a hatékony, speciális tartáskorrekció gyakorlatait. Ehhez megnézheted az alábbi linkeket: Tartáskorrekció könyv és DVD – csak a Gerincesen! – itt a testnevelő tanárok részére számos egyéb segítő szakanyag is megtalálható;

A mindennapi testnevelés hatékony működése: orvosoktól – szülőknek – itt szüleid vagy akár te is sok fontos dolgot megtudhatsz.

A helyes állásról, ülésről, tablet-használatról, táskacipelésről, általános gerincvédelemről, a mozgás fontosságáról olvashatsz az általános iskolásoknak készült oldalon – hiszen ezek a szabályok általános érvényűek, akárhány éves is az ember.

Budapest, 2019. február 20.
Magyar Gerincgyógyászati Társaság
Magyar Gyógytornászok-Fizioterapeuták Társasága

A Magyar Gerincgyógyászati Társaság részéről: dr. Somhegyi Annamária Ph.D.
A Magyar Gyógytornász-Fizioteraputák Társasága részéről: Tóth Klára és Tóthné Steinhausz Viktória

A szerzőről
Dr. Somhegyi Annamária, prevenciós igazgató, Országos Gerincgyógyászati Központ, a WHO „Schools for Health in Europe” /SHE/ Network, EMMI által kinevezett magyar nemzeti koordinátora

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.