• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Mitől fáj a könyök? 8 gyakori ok

2024. október 30. 16:00
Gerinces Magazin
Off

Bizony, nem csak a hosszan tartó könyökléstől zsibbadhat vagy fájhat a könyöke. Jól és kevésbé jól ismert problémák is állhatnak a könyökfájdalom hátterében. Ortopéd-traumatológus szakember segítségével jártuk körbe a kérdést, hogy milyen egészségügyi gondok vezetnek leggyakrabban könyökfájdalmakhoz, és hogyan lehet kezelni ezeket.

bhc_a_konyokfajdalom_okai_es_kezelese.jpg

A könyökfájdalom 8 gyakori oka

1. Könyök rándulás

A könyököt érő traumák közül a banálisnak tűnőket is komolyan kell venni, ha nem kezeljük megfelelően, összenövések (arthrofibrosis) okozhatnak maradandó mozgásbeszűkülést.

2. Könyöktáji törések

A radius (orsócsont) fej vagy nyak törése, valamint az olecranon (könyökcsúcs) elmozdulás nélküli törése gyakran komolyabb külsérelmi nyom nélkül is jelentkezhet, a fájdalomtól eltekintve gyakorlatilag elég jól mozog ilyenkor az ízület. Direkt ráesés vagy tenyérre esés esetén kötelező a 2 irányú röntgenfelvétel elkészítése.

3. Könyökficam, szalagsérülések, porcsérülések

A könyökízületet érő traumák közül a könyökficam már komoly sérülésnek minősül, akár ér-, idegsérülés is kialakulhat, ezért mindenképpen orvosi helyretétel szükséges. Ha magától mégis „helyreugrik” a könyök, akkor is szükséges kórházba menni, a fenti kísérő sérüléseken kívül az oldalszalagok szakadása is maradandó károsodáshoz vezethet, ha nem kezeljük megfelelően. Gyógyult könyökízületi trauma után hónapokkal később is fennálló fájadalom, duzzanat, elakadások esetén MR vizsgálattal gyakran igazolható levált porcdarab (OCD) vagy szabad ízületi test, ezeket pedig műtéti úton kell kezelni.

4. Könyökízületi kopás (arthrosis cubiti)

A könyökízületi porckopásnál a csontvégeket borító porcok kopása okozza a fájdalmat; korábbi sérülések talaján vagy csupán a kor előrehaladtával az emberi szervezetben a porcok először elvékonyodnak, majd töredezetté válnak, végül elkopnak. Egy lassan kialakuló betegségről beszélünk, az állandó fájdalom nem egyik napról a másikra alakul ki, eleinte csak ízületi merevség, enyhe fájdalom jelentkezik főleg reggel, de bemozgatásra napközben panaszmentessé válhat. Fontos megjegyezni, hogy a reumatológiai betegségek is (pl. reumatoid arthritis) is kopáshoz vezetnek. Akár a nagyízületek porckopása esetén is, a végső megoldást a protézis beültetés jelenti.

5. Könyök nyáktömlőgyulladás (olecranon bursitis)

A könyök csúcsán, a csont és a bőr között található nyáktömlő (bursa) begyulladhat. A fájdalommal, duzzanattal járó, de mozgásbeszűkülést nem okozó gyulladás mögött akár fertőzés is állhat, de a leggyakrabban steril jellegű (ilyenkor rendszerint nem is fáj). Steril gyulladás esetén konzervatív kezelés kísérelhető meg, fertőzés esetén akut műtéti ellátás és antibiotikumos kezelésre van szükség.

6. Alkari alagút szindróma

A csontok és szalagok által kialakult alagútban futó ideg nyomás alá kerül, akár le is szoríthatja az ideget. Könyöktáji fájdalom, alkarba sugárzó fájdalom, a gyűrűsujj és kisujj zsibbadása jelentkezhet. Műtéti felszabadítás válhat szükségessé ilyenkor.

7. Dobókönyök (extenziós sportártalom)

Oka az ismételt, erőltetett dobásokra (túlterhelés) vezethető vissza, és dobó sportok esetén a leggyakoribb a megjelenése. A könyökcsúcs a felkar végének erre anatómiailag előre kialakult mélyedésébe „koccan” általában dobás következtében kialakuló túlnyújtás esetén. A szervezet ilyenkor csontkinövéssel próbálja „védeni” magát.

8. Teniszkönyök, golfkönyök

Oka a fokozott fizikai igénybevétel, amelynek hatására az izmok eredési helyén ínygyulladás (epikondilitisz) lép fel. Mikroszkopikus beszakadások jönnek létre, melyek valódi szakadáshoz sosem vezetnek, de ha az igénybevétel nem szűnik meg, akkor a gyógyulás sem következhet be.

A teniszkönyök és a golfkönyök legfontosabb jele a könyökfájdalom, mely a könyök külső vagy belső oldalán tapintható csontos kiboltosulás felett jelentkezik és általában a csavaró mozdulatok tovább fokozzák azt. Kitartó gyógytorna és egyéb konzervatív módszerekkel általában jól kezelhető betegségekről beszélünk, de ritkán előfordulhat, hogy műtéti leválasztásra lesz szükség.

Mi a teendő könyökfájdalom esetén?

A legtöbb esetben gyógyszeres vagy injekciós kezeléssel, illetve tartós gyógytornával kezelhetőek a könyök panaszok, ritkább esetben viszont műtéti kezelésre lehet szükség. A megfelelő terápia kiválasztása céljából mindenképpen ortopédiai szakvizsgálat szükséges.

A cikk a Budai Egészségközpont ortopéd szakorvosainak közreműködésével készült. 

A szerzőről
Gerinces Magazin

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.