• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Miért érezzük izmainkat merevnek?

2023. január 27. 15:00
Gerinces Magazin
Off

Gyakran érez hátán, vállán, derekán, esetleg végtagjain izommerevséget, fájdalmat, amely a mozgását is nehezíti? A kellemetlenség hátterében egy ismert jelenség, az izomletapadás is állhat, amely elsősorban az izmok szövetburkát, a fasciát érinti.

Az izmok letapadása gyakori kellemetlenség, bárkivel előfordulhat, és bármelyik izomcsoportot érintheti. A jelenség közismert neve szemléletesen utal az izmok állapotára, merevségére, kötöttségére, a mozgás átmeneti korlátozottságára, de valójában nem pontos. Nem az izmok „letapadásának” lehetünk ilyenkor tanúi, hanem egyfajta öngyógyító mechanizmusnak, amellyel a túlzott, egyoldalú terhelésre, traumákra válaszolnak mozgásszerveink. Az izom lágy kötőszövetei, elsősorban az izmokat burkoló hártyaszerű fascia ugyanis fokozott kollagéntermeléssel reagál a különböző mikrosérülésekre, az izomban történő apró szakadásokra. A kollagén felhalmozódása, összetapadása, a fascia feszessé válása, az így kialakuló belső szöveti hegesedés, a rostos összenövések okozzák az izommerevséget és a fájdalmat.

gerinces_1_merev_izmok_1.jpg

Mi váltja ki?

Az izomzat letapadásának számos oka lehet. Hanyag testtartás, kiegyensúlyozatlan terhelés, például féloldalas táskacipelés, a túlzott igénybevétel, terhelés miatt az izomszövetek megnyúlása, mikroszakadása, egyéb trauma, sérülés utáni hegszövet képződése, csonttörés miatti immobilizáció, sugárkezelés vagy gyulladás is kiválthatja. Fontos, hogy a tartós stressz is lehet a háttérben: a „védekező testhelyzet” rögzülése, a tartósan behúzott vállak miatt például gyakori a hátizmok merevsége, letapadása. Emiatt nyaki, hát- és vállfájdalom, zsibbadás alakulhat ki, sőt, mivel a rostos összenövések rontják a vérkeringést is, közvetve migrénes fejfájáshoz is vezethet.

Hogyan lehet kezelni a letapadt izmokat?

A kezelés célja nemcsak a fájdalom csökkentése, hanem az izmok rugalmasságának, mobilitásának visszanyerése, a vér- és nyirokkeringés normál állapotának helyreállítása. Többféle terápia létezik, attól függően, hogy melyik testrész és milyen mértékben érintett. Gyógyszerekkel enyhíthető a fájdalom, de ez csak tüneti kezelés, mindenképpen szükség van a kiváltó ok megszüntetésére is. Ebben a fizikoterápia eszközeinek (interferencia kezelés, ultrahang terápia, melegítő hatású kezelések stb.) és a gyógymasszázsnak és a gyógytornának lehet a legnagyobb szerepe. Az adott terület izomfeszültsége „házilag” lazítható meleg borogatással, hőpárnás melegítéssel is.

A letapadásokat felszabadító terápia lényege, az izomrostokban létrejövő myofasciális feszültségek helyére gyakorol nyomás. Habhenger vagy labda segítségével ezt otthon is megpróbálhatjuk. A fájdalmas pontok ingerlésével ér el eredményt a masszázsterápia és az akupunktúra is. A célzott gyógytorna gyakorlatok és a jóga is jó szolgálatot tehetnek.

gerinces_2_merev_izmok_2.jpg

A rendszeres (természetesen megfelelő bemelegítéssel kezdett és nyújtással zárt) mozgásra nagy szükség van, hiszen a folyamatosan tréningben tartott izmok jóval rugalmasabbak, és kevésbé sérülékenyek.

Hogyan lehet megelőzni az izmok letapadását?

A legfontosabb megelőzési mód a rendszeres mozgás. Betegség vagy mozgásszervi sérülés után is a lehető leghamarabb el kell kezdeni az aktivitást – természetesen az adott állapotnak megfelelő mozgásformával. Mindent meg kell tenni a rögzült, rossz testtartás elkerüléséért is: ülő munkavégzés közben rendszeres időközönként szünetet tartani, felállni, megmozgatni, lazítani, nyújtani a tagjainkat. Az izomszövetek hidratáltsága segít a rugalmasság fenntartásában, a mikrosérülések elkerülésében, ezért a megfelelő folyadékbevitelről is gondoskodni kell.

A cikk a Budai Egészségközpont gyógytornászainak közreműködésével készült el.

A szerzőről
Gerinces Magazin

Keresés

Legújabb cikkek

Már Móricz is megmondta: Gyalogolni jó!

24 márc 2023
No Responses.

Sporttal a csontritkulás ellen

17 márc 2023
No Responses.

10 tanács a gerinc egészségének megőrzéséhez

10 márc 2023
No Responses.
  • A A A

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2021 | Minden jog fenntartva.
weboldal: RAAB SOFTWARE Kft.