• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Hogyan előzhetjük meg a derékfájást?

2023. február 10. 10:00
Gerinces Magazin
Off

A derékfájás szinte népbetegségnek számít, az ülő életmód, a dohányzás, a mozgáshiány és az elhízás mind hozzájárulhatnak a kialakulásához.

Ülőmunka, ülő életmód

Manapság azok, akik valamilyen irodai munkát végeznek, többet ülnek egy nap, mint amennyit fekve vagy állva töltenek. Egész nap ülnek a számítógép előtt, ülnek az autóban, de ülnek akkor is, amikor étkeznek, a gyerekükre várnak az edzésen, vagy éppen fodrászhoz mennek. A pihenés, szórakozás is többnyire ülve történik: az emberek ülnek a moziban, a színházban, a koncerttermekben, az éttermekben, a pubokban. Ülnek, amikor tévéznek, olvasnak, vagy valamilyen kreatív tevékenységet végeznek. Korábban az ülőmunkát nevezték meg a gerincbántalmak egyik okaként, manapság már inkább ülő életmódról beszélhetünk, hiszen közel sem csak a munkavégzés zajlik ebben a helyzetben.

gerinces_1_derekfajas_1.jpg

A gerincoszlop fő funkciója a gerincvelő védelme, a törzs mozgékonyságának biztosítása, valamint a teherviselés áthelyezése a fejről és törzsről a medencére. A flexibilis csigolyaközti porckorongok miatt a gerincoszlop hajlékony szerkezet, mely képes felfogni a rázkódást és vibrációt, így óvva a testet a sérülésektől. A porckorongok kívülről kemények, de belül kocsonyás állagúak, ez teszi alkalmassá őket arra, hogy például járáskor, futáskor a csigolyákat érő ütéseket felfogják. Azt hinnénk, hogy amikor ülünk, akkor a csigolyákat, a porckorongokat nem éri olyan terhelés, mint például futáskor, de ez nem így van. Ilyenkor is terhelést kapnak, csak másmilyet, mint amikor állunk, járunk.

Üléskor tartós nyomás alatt vannak a csigolyák, amely “kipréseli” a nedvességet a porckorongokból, csökkentve ezzel belsejük rugalmasságát, ami azzal jár, hogy kevésbé tudják ellátni rázkódást felfogó, védő funkciójukat. Emellett szintén az üléskor keletkező tartós nyomás miatt a porckorongok külső, keményebb rétege is sérülhet. Ha ez kiboltosul, és nyomni kezdi a gerinccsatornában futó idegeket, az okozza a fájdalmat. Hogy ez a fájdalom hol jelentkezik, az már az egyén adottságaitól, életmódjától függ, de az egyik leggyakoribb a derék fájdalma.

Az elhízás és a dohányzás káros hatásai

Az ülő életmódon és a genetikai meghatározottságon túl kutatások bizonyították, hogy a kopásos eredetű gerinc-rendellenességek rizikófaktorai között a túlsúly az egyik legfontosabb. Ha valaki tartósan komolyabb túlsúllyal küzd, az már fiatal korban is többszörösére növeli ezeknek az elváltozásoknak a kockázatát. A túlsúlyosnak és elhízottnak tartott fiataloknál 14-szer akkora a porckorongkopás kialakulásának valószínűsége, mint a normális testsúlyúaknál.

Míg a túlsúly és az ülő életmód kockázataival sokan tisztában vannak, azt kevesebben tudják, hogy a dohányzás is kapcsolatban állhat a derékfájdalommal, a degeneratív gerincbetegségek kialakulásával. Pedig több tanulmányban igazolták, hogy a dohányzás csontritkulásra hajlamosít, ugyanis károsítja a csontszövet anyagcseréjét. Mivel a dohányzástól romlik a szövetek oxigénellátása, felgyorsulnak a degeneratív folyamatok, így a dohányzás hatása egyértelműen kimutatható a porckorong megbetegedéseiben.

Mire figyeljünk, hogy megelőzzük a gerincproblémákat?

A legfontosabb, hogy az ülőmunka, az ülő életmód negatív hatásait valahogy ellensúlyozzuk. Ehhez először is a munkakörülményeket kell “gerincre optimalizálni”, vagyis a lehető legegészségesebb munkaállomást kialakítani akár otthonról dolgozunk, akár az irodában. Ehhez hasznos lehet egy ergonomikusan kialakított, vagyis gerincbarát irodai szék, amely állítható magasságú, állítható kartámaszú és háttámlájú, valamint rugalmas.

gerinces_2_derekfajas_2.jpg

A széket időként érdemes térdeplő székre, álló asztalra vagy ülőlabdára cserélni, ezzel is biztosítva a változatos terhelést.

Emellett számítógépes munkánál hasznos lehet, ha a monitor szemmagasságban helyezkedik el. Ülésnél figyeljünk arra, hogy a törzsünk és a combunk, valamint a combunk és a lábszárunk 90 fokos szöget zárjanak be egymással. A térdhajlatunkat ne nyomja a szék, a talpunk érjen le kényelmesen a talajra. Figyeljünk arra is, hogy bár kötnek a feladatok, ne üljünk egész nap a gép előtt. Iktassunk be rendszeresen, akár minden órában pár perces szüneteket, amikor felállunk, átmozgatjuk a tagjanikat, akár egy kis gimnasztikával.

Ugyancsak az ülő életmód ellensúlyozására fontos a rendszeres sport. Sajnos heti egyszer-kétszer 1-2 óra foci, futás vagy konditerem még nem képes ellensúlyozni a folyamatos ülést. (De természetesen hasznosabb, mintha egyáltalán nem mozognánk.) Ahhoz, hogy a sok üléstől meggyötört gerincet, derekat megóvjuk, kifejezetten olyan mozgásformára van szükség, amely speciálisan a törzsizomzat megerősítését szolgálja, egyensúly-, és tartásjavító gyakorlatokat tartalmaz. Ezeket a speciális gyakorlatokat érdemes gyógytornász szakembertől elsajátítani, hogy aztán otthon is rendszeresen végezhessük. Az ülőmunka okozta derékfájás, az ülőmunkában felvett kényszertartás, a rosszul terhelt gerinc problémája kitartó gyógytornával a legtöbb esetben orvosolható.

Ugyancsak hasznos, ha átgondoljuk a mindennapjainkat, és amikor csak lehet a mozgást választjuk az ülés helyett. Autó helyett gyalogoljunk vagy biciklizzünk, liftezés vagy mozgólépcső helyett lépcsőzzünk és így tovább.

Az írás az Országos Gerincgyógyászati Központ munkatársainak közreműködésével készült.

A szerzőről
Gerinces Magazin

Keresés

Legújabb cikkek

Már Móricz is megmondta: Gyalogolni jó!

24 márc 2023
No Responses.

Sporttal a csontritkulás ellen

17 márc 2023
No Responses.

10 tanács a gerinc egészségének megőrzéséhez

10 márc 2023
No Responses.
  • A A A

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2021 | Minden jog fenntartva.
weboldal: RAAB SOFTWARE Kft.