• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

A deréktáji fájdalmak gyakori következménye: az ülőidegzsába

2017. október 31. 05:00
dr. Somhegyi Annamária
0
isiász, ülőidegzsába

Az ülő munkát végző, mozgásszegény életmódot folytató emberek között meglehetősen gyakori az isiász, magyar nevén az ülőidegzsába kialakulása.

A derékfájás nem önálló betegség, hanem valamely, az ülőideg nyomását eredményező betegség következménye, leggyakrabban az ágyéki gerinc elváltozásával függ össze. A különböző intenzitású fájdalommal járó kellemetlenség kortól, nemtől függetlenül bárkinél jelentkezhet, de életviteli tényezőkkel jó eséllyel befolyásolható, megelőzhető.

Az isiász testünk leghosszabb idegének, az ülőidegnek (nervus ischiadicusnak) a gyulladása.

Legtöbbször a gerinc porckopásos elváltozása következtében alakul ki az ülőidegfonat összenyomódása miatt, de más betegség (csontritkulás miatti csigolya-összeroppanás, daganat) tünete is lehet.

Az ülőideg gyulladását jelző zsibbadás, érzéketlenség, különböző erősségű és jellegű (éles, hasító vagy tompa, lassan fokozódó) fájdalom a fartájtól a lábujjakig terjedhet, jellemzően a beteg által jól meghatározható területen. Tüsszentés, köhögés, préselés a gerinc elváltozása által okozott nyomást növeli, ezért ilyenkor a fájdalom hirtelen felerősödhet. A panaszokat a meleg fokozza, ezért ilyen állapotban nem szabad meleg vízben fürdeni, zuhanyozni.  A súlyosabb ideggyulladás fontos tünete az érintett ideg által ellátott izmok gyengesége is, ezért az érintett alsó végtag egyes mozgásai nehézzé vagy akár teljesen kivihetetlenné válhatnak. A derékmozgások korlátozottsága nem az isiász miatt van, hanem az isiászt okozó ágyéki gerinc-elváltozás miatt. A súlyosabb isiász másik fontos tünete a vizelet/székletürítés vagy visszatartás nehezítettsége. Ha az isiászos beteg az érintett alsó végtag valamely részén kifejezett bénulást, vagy a vizelet/székletürítés ill. visszatartás kifejezett nehézségét észleli, akkor sürgős szakorvosi ellátásra van szüksége, hogy az ideg felszabadítását jelentő műtétet időben elvégezhessék rajta.

A gerincbetegség megelőzése megelőzi az isiászt is

Minden olyan életmódelem, amely a gerinc egészségét védi, hozzásegít az isiászos fájdalmak leggyakoribb okainak elkerüléséhez is. Legfontosabb a rendszeres mozgás: hosszas ülés kerülése ill. megszakítása óránként néhány percre, a gerinc egészségét szolgáló gyógytorna naponta történő otthoni végzése, naponta séta, heti 2-3 alkalommal úszás (mellúszás csak akkor, ha szabályos). Minden olyan sportot lehet végezni, ami nem okoz gerincpanaszt az egyénnek – ezért mindenki figyelje meg saját magát és vegye észre, ha olyan sportot csinál, ami fokozza gerincpanaszait.

Az irodai, ülő munkát végzők számára ergonómiai szempontból megfelelő munkaállomást helyes kialakítani, a munkát végző méretére beállítható székkel, amely egyenletes súlyelosztást biztosít, a gerincet kíméli.  Örvendetes divat a nagyméretű labda ülőbútorként való alkalmazása, mert ez folyamatos mikromozgásban tartja a gerincet, így részben ellensúlyozza az ülő munka ártalmait.

Ugyanezt eredményezi a felfújható ülőpárna használata is. A szék ülőfelületére helyezett ékpárna, ill. a derekunk mögé tett deréktámasz is sokat javíthat egy-egy előnytelen ülőbútor javításában.

Alváshoz közepesen kemény ágyat válasszunk, mely semmiképpen ne legyen gödrös. A puha matracban egyrészt bemelegszik a deréktáj és ez fokozza a heveny derékpanaszt és az általa okozott isiászt is, másrészt a felvett testhelyzet megváltoztatásához előbb ki kell valahogyan emelnünk saját magunkat a puha matrac gödréből, ami igénybe veszi a fájdalmas gerinc képleteit. Kemény, de már öreg, gödrös fekhely kicsivel jobb, mert legalább nem melegszik be annyira, de a helyzetváltoztatás ebben is előnytelen, ezért az ilyen ágyat vagy matracot cseréljük újra (epedás ágy esetén a kárpitos újraepedázhatja).

A fizikai munkát végzőknek ügyelniük kell az emelés, erőkifejtés gerinckímélő módjára: a nehéz tárgyakat ne hajolva, görnyedt derékkal, hanem egyenes gerinccel, guggolásból emeljük, és ha terhet viszünk, azt rövid teherkarral (azaz rövid táskapánttal) és szimmetrikusan osszuk el a test két oldala, a két kar közt.

Az ülőidegzsába kezelése hűtéssel és pihenéssel kezdődik

Heves isiászos tünetek esetén a beteg panaszait legjobban az érintett terület hűtése és pihentetése enyhíti. Hűteni úgy kell, hogy óránként hidegvizes kendőt teszünk a fájó alsó végtagi területre, de csak 5 percig hagyjuk rajta, mert utána már meleg lesz és azzal már ártunk magunknak. (Viszont később, a gyógyulást követően már érdemes kerülni a huzatos, hideg helyeket, mert gyakori tapasztalat, hogy az isiászos fájdalmat újra előhozza.)

Az isiászt okozó deréktáji gerincbetegség kezelésében alkalmazott fájdalomcsillapítók és gyulladáscsökkentők, izomlazítók jót tesznek az isiásznak is.

A pihenés ne jelentsen 2 napnál hosszabb ideig tartó fekvést, mert az izmok igen hamar gyengülnek és sorvadnak, ha nem használjuk őket. A fekvés, majd az otthoni pihenés idején is végezhetünk a gerincnek hasznos mozdulatokat és gyakorlatokat, ezeket legjobb a gyógytornásztól megtanulni. A heveny szakasz lezajlása után pedig elkövetkezik a tényleges gyógytorna-kezelés ideje: ekkor a gyógytornásztól tanuljuk meg saját egyéni gyógytornánkat és végezzük otthon naponta. Ahogyan javul az állapotunk, úgy változik a szükséges gyakorlatanyag is, majd mikor már jól vagyunk, megtanuljuk azt a gyógytornát, amit onnantól kezdve folyamatosan végeznünk kell otthon – így megelőzhetjük a gerincbetegség és az isiász kiújulását.

Honlapunkon a gyógytornára vonatkozó tájékoztatást itt találnak:

http://bhc.hu/szolgaltatasaink/gyogytorna-fizioterapia/gyogytorna-terapias-eljarasok/gerinctorna/

Budapest, 2017. október 16.

A szerzőről
Dr. Somhegyi Annamária, prevenciós igazgató, Országos Gerincgyógyászati Központ, a WHO „Schools for Health in Europe” /SHE/ Network, EMMI által kinevezett magyar nemzeti koordinátora

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.