• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Gyermekkori gerincproblémák

2021. január 15. 14:54
dr. Somhegyi Annamária
Off
gyermekkori gerinc, hanyag tartás, Scheuermann-kór, szkoliózis

A gerinc felnőttkori egészségét a gyermekkori fejlődés alapozza meg, ezért fontos a gyermekek gerincére odafigyelni!

Sajnos, a modern életmód nem segíti a gerinc egészséges gyermekkori fejlődését, hiszen a modern közlekedés, a digitális eszközök használata, a virtuális világ bűvölete, de még a járvány miatt bevezetett online oktatás is az ülő életmódot, a mozgáshiányt növeli. Ezek miatt jelentkeznek tömegesen a gyermek- és fiatalkori tartási rendellenességek, tartáshibák, melyeket megfelelő módszerekkel rendbe lehet hozni és így meg lehet előzni a felnőttkori következményeit: a porckopásos gerincbetegségeket. A tömeges tartáshibák nem jelentenek betegséget, azonban vannak gyermekkorban jelentkező gerincbetegségek is, melyeket időben jó felismerni és kezelésbe venni, hogy minél kevesebb következményük maradjon a felnőttkori gerincen. 

Tartáshibák: hogyan előzhetjük meg, ill. hogyan hozhatjuk helyre?  

Amikor a kisgyermekek, illetve a serdülők csontozata hirtelen növekedni kezd, relatív izomgyengeség alakulhat ki, mert a törzs- és a hátizmok teherbíró képessége csökken, a fejlődésük elmarad a csontokétól. Az ülő, mozgásszegény életmód mellett ez is hozzájárul ahhoz, hogy a testtartásért felelős izmok egy része gyengül, más része feszessé, zsugorodottá válik: vagyis felborul az a kényes izomegyensúly, mely a gerinc egészségéhez szükséges. Emiatt a gerinc görbületei eltérnek az élettani helyzettől, melyben a gerinc igénybevétele a legelőnyösebb lenne. Ez az izmok helytelen működéséből fakadó helyzet, a tartáshiba nem betegség, azonban ha így marad, akkor a felnőttkori porckopásos betegségek melegágya lesz. Ezért fontos, hogy az izmok megfelelő működésének helyreállításával rendbe hozzuk a gerinc működését, vagyis a biomechanikailag helyes testtartást kialakítsuk, automatizáljuk és fenntartsuk. 

Hogyan tehetjük ezt meg? Egyrészt a mindennapos testnevelés keretében minden gyermeknek részesülnie kell abban a speciális tartásjavító tornában, mely a gyengült izmokat erősíti, a zsugorodottakat nyújtja, így helyreállítja az izomegyensúlyt. Ha a speciális gyakorlatanyagot rendszeresen végzik, akkor a helyes testtartás nemcsak kialakul, hanem automatizálódhat is (hiszen a testtartásunk egy automatizmus), sőt további rendszeres alkalmazással fenn is maradhat. Azért kell mindezt ennyire rendszeresen, az iskolai évek alatt végig és minden gyermekkel csinálni, mert a káros hatások is naponta érik őket. (A speciális tornagyakorlatokat a testnevelő tanárok részére a Magyar Gerincgyógyászati Társaság felkérésére a gyógytornászok összeállították, annak számos segédanyaga az interneten elérhető ezen a hivatkozáson.)

A testnevelésben végzendő hatékony tartásjavítás mellett minél többet kell a gyermekeknek mozogniuk, amihez a mindennapos testnevelés nagy segítséget jelent, de még ez sem elég: napi 60 perc mozgásra van szükség a gyermekkorban, tehát az iskoláknak és a szülőknek is azon kell igyekezniük, hogy a testnevelés mellett még sokat mozogjanak a gyermekek mind hétköznapokon, mind a  hétvégéken.

A járvány miatti online oktatás esetén minderre még nagyobb szükség van, hiszen a mozgásszegénység még nagyobb! 

Ha a csigolyák valóban betegek: a Scheuermann-kór

A Scheuermann-kór a csigolyák növekedési zavara, melynek a jellemző jeleit a gerincről készült röntgen-képen láthatjuk. Ez a betegség meglehetősen gyakori, azonban igen gyakran nem okoz panaszokat, így a nyomait csak felnőttkorban, utólag vesszük észre, amikor a következményes porckopás miatt vizsgáljuk ill. kezeljük a gerincet. Ha mégis tüneteket okoz, akkor az többnyire a gerinc élettani görbületeinek fokozódása vagy éppen csökkenése, melyhez néha háti vagy deréktáji fájdalom társulhat. Vannak olyan esetek, melyekben a fokozott gerincgörbületek egyre rosszabbodnak, ilyenkor különösen fontos, hogy a gyermek megfelelő kezelést kapjon: speciális gyógytornát az egészségügyben dolgozó gyógytornásztól, esetleg fűzőt, ha azt a kezelő ortopéd szakorvos javasolja. (Ritkán műtéti kezelésre is szükség lehet.)

A Scheuermann-betegség a csigolyák növekedésének lezárultával megszűnik, azonban az addigra kialakult gerinc-állapot meghatározó lehet a felnőttkorra: az élettanitól eltérő görbületek a felnőttkori porckopásos betegségek melegágyát jelentik. A Scheuermann-beteg gyermeknek is minél többet kell mozognia, részesülnie kell a testnevelésben végzendő speciális tartásjavításban is és ezen kívül kell naponta végeznie a gyógytornász által megtanított saját, egyéni gyógytornáját is! Így tehet a legtöbbet azért, hogy a felnőttkori következményeket megelőzze.    

Skoliózis: oldalirányú gerincferdülés

Ha a gerinc hátulról nézve nincs a középvonalban, hanem egyes részein oldalirányban eltér, akkor gerincferdülésről, skoliózisról beszélünk. Ez része lehet a tartáshibának is (ilyenkor funkcionális skoliózisról beszélünk): az izmok helytelen használata miatt egyes izmok gyengültek, mások zsugorodtak, vagyis felborul az izomegyensúly, és ennek részeként a gerincen oldalirányban is enyhe eltérést láthatunk. 

Sajnos azonban az is előfordulhat, hogy a gyermeknek valódi, azaz strukturális skoliózisa van: vagyis a csigolyák csontos fejlődése asszimmetrikus. Ezt röntgen-vizsgálattal lehet megállapítani, melyre valódi gyanú esetén az ortopéd szakorvos irányítja a gyermeket. A valódi skoliózist minél előbb jó felismerni, hogy a kezelése is minél előbb megkezdődhessen: gyógytornásztól kell a gyermeknek megtanulnia a rá szabott egyéni gyógytornáját, azt otthon naponta kell végeznie, és emellett gyakran még fűző viselése is szükséges. A legsúlyosabb esetekben műtétre is szükség lehet. A kezelés megfelelő hatékonysága azért fontos, hogy a felnőttkori következményeket, a porckopásos gerincbetegséget minél jobban meg tudjuk előzni. Ezért a gyermeknek magának kell komolyan vennie a saját tennivalóit, mert helyette senki nem gyógytornászhat és helyette senki nem hordhatja a fűzőt sem! Ugyanakkor a skoliózisos gyermeknek is sokat kell mozognia. 

A mozgás a gerincbajok megelőzésének legjobb eszköze

A minél több mozgás az első és legfontosabb tennivaló. Ezen belül fontos, hogy gyermekkorban mindenki hozzájusson, részesüljön a hatékony, azaz speciális tartásjavításban az iskolai (és lehetőleg óvodai) testnevelés részeként. 

A különböző sportok közül a gerinc számára legkedvezőbbek azok a mozgásformák, amelyek szimmetrikusan terhelik a testet, például az úszás, a túrázás. Fontos figyelni arra, hogy az aszimmetrikus terheléssel járó sportok (pl. dobóatlétika, tenisz, súlyemelés, a kajak-kenu, a kerékpár) esetén szükség van a kompenzálásra, a féloldalas terhelés kiegyensúlyozására: erre az edzőknek kellene odafigyelniük, ha nem tennék, gyógytornász tud segíteni a megfelelő gyakorlatok megtanításával (ezeket aztán naponta kell végezni).

Fontos az iskolai és otthoni, naponta több órán keresztül használt ülőbútor kiválasztása is. Az sem mindegy, milyen az iskolatáska: a gerinc számára a hátizsák kíméletesebb, mint az egyik kézben cipelt oldaltáska. Nagyobbak legalább váltott oldalon hordják a váll- ill. kézi táskájukat.

A szerzőről
Dr. Somhegyi Annamária, prevenciós igazgató, Országos Gerincgyógyászati Központ, a WHO „Schools for Health in Europe” /SHE/ Network, EMMI által kinevezett magyar nemzeti koordinátora

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.