A sebészet különböző területein folyamatos fejlesztések folynak az eszközök, technikák, implantátumok hatékonyabbá, felhasználóbaráttá és mindenekelőtt biztonságosabbá tételére.
A gerincsebészetben most folyik a klinikai szintű bevizsgálása egy teljesen innovatív szemléletű technológiának, ez a Hydrocysion.
A technológia célja, hogy megpróbálja felváltani azokat a klasszikus műszereket, amelyekkel eddig kézi manipulációval és kézi erővel távolította el a gerincsebész a porckorong részeit. Az eljárás egy úgynevezett fluidjeten (ejtsd: fluiddzset), azaz a folyadéksugárban tárolt szívóerőn alapul. A műtét lényege, hogy a sebészi eszközt minimális invazív úton, a bőrön ejtett pár milliméteres lyukon keresztül juttatjuk el porckorongba. Az eszköz végén egy visszakanyarodó kacsból lövell ki a hajszálvékony vízsugár a kaccsal szembenéző vég szívó hatására. Ennek a vízsugárnak az ereje a korábbi technológiáknál kifejlesztett sebészi lézer és radiofrekvenciás eljárásokkal megegyező.
A technológiának kimondott előnye, hogy minimális a szövetkárosodás, az eltávolítandó porckorong részeket teljességgel kiszívja, „kitakarítja” a műtéti területet, és mindezt biztonsággal teszi, mert nagy a szövetszelektivitása. Elvileg a jövőben – így egy viszonylag egyszerű eszközzel – lehet gyorsan, hatékonyan, biztonsággal előkészíteni a porcrést a fúziós műtéteknél. Ne feledkezzünk meg a beteg oldaláról sem, aki egy minimális beavatkozást kap a klasszikus porckorongsérv műtéte helyett, így rövidebb lesz a lábadozás és rehabilitáció időtartama. Összefoglalva a technológia sok jót ígér, de az eljárás hatásfokáról még nincsenek meggyőző, evidencia szintű adatok.