Megelőzhető-e egyáltalán az ízületi gyulladás, vagy bizonyos életkoron túl elkerülhetetlen a megjelenése? Reumatológus szakorvos segítségével körbejárjuk a kérdést, mit tehetünk az ízületi fájdalom enyhítéséért.
Az ízületi gyulladás során az ízületekben található ízületi tok és porc folyadékállományú hártyája, az ún. szinoviális membrán begyullad, fájdalmat, melegséget, kivörösödött duzzanatot és merevséget, mozgáskorlátozottságot, gyengeséget eredményezve az érintett ízületekben. A reumaként is ismert betegségcsoport kiváltó okai igen változatosak: autoimmun betegség, köszvényes kristálylerakódás, különböző fertőzések, túlzott terhelés, illetve az ízületek traumája, sérülése is vezethet gyulladáshoz. Sajnos, az ízületi gyulladás bizonyos típusai megelőzhetetlenek. Ilyen például a rheumatoid arthritis(RA), egy autoimmun betegség, amelyben az immunrendszer a test saját sejtjeit betolakodó kórokozóként kezeli, és kezdi pusztítani. Az RA pontos kiváltó oka nem ismert, de genetikai háttere valószínű, mivel családi halmozódás figyelhető meg. Ha egy bizonyos gén jelen van a szervezetben, akkor megvan az esély arra, hogy valamely kiváltó ok, vírus vagy sérülés miatt aktiválódik, és kialakul a rheumatoid arthritis. Vannak olyan ízületi gyulladások is, amelyek az ízületek károsodása, sérülése miatt alakulnak ki: ilyen például az ízületi porcok elvékonyodásával, kopásával járó artrózis, mely könnyen begyulladhat, és ízületi gyulladás, artritisz alakul ki. Az ilyen jellegű elváltozások esetében az érintett sokat tehet azért, hogy elkerülje, vagy legalábbis késleltesse, enyhítse az ízületi gyulladás kialakulását.
Az ízületi gyulladás elkerülhetetlen kockázati tényezői
Az ízületi gyulladások egyes kockázati tényezői ellen nem lehet semmit sem tenni. Így például elkerülhetetlenül nő az esély erre a betegségre az életkor emelkedésével: ötven éves kor felett sokkal gyakrabban fordul elő. Nem kontrollálható a genetikai háttér sem, így nagyobb valószínűséggel alakul ki annál, akinek a felmenői között már akadt több ízületet érintő gyulladásos betegség. A nem is meghatározó lehet: a nők, különösen a változó korba érve gyakrabban érintettek az ízületi gyulladástól, mint az azonos korosztályhoz tartozó férfiak. Nem lehet utólag kiküszöbölni az esetleges korábbi baleseti ízületi sérülések hatását sem, mivel ezek is hozzájárulnak az ízületi gyulladások kialakulásához.
Elkerülhető kockázati tényezők
Az ízületi gyulladás kialakulásának vannak olyan kockázati tényezői is, amelyek viszont jól kontroll alatt tarthatók, így ezekre figyelve sokat tehetünk a megelőzésért. Ilyen például az elhízás kerülése, a testsúly normális szinten tartása, mivel a felesleges kilók extra terhelésnek teszik ki az ízületeket, felgyorsítják az ízületi degeneráció folyamatát. A túlsúly és az ízületi gyulladás összefüggését mutatja, hogy az RA-ban szenvedők többsége elhízott. A gyulladás kialakulása mögött ez esetben az is áll, hogy a zsírsejtek úgynevezett citokineket, (az immunválasz egyik meghatározó szereplője) szabadítanak fel, amelyek hozzájárulnak a gyulladás kialakulásához. Az elhízottak esetében több RA kezelésére használt gyógyszer is veszít a hatékonyságából. Emellett fontos az izomerő megtartása és növelése is, mivel a gyenge izmok nem támogatják megfelelően az ízületeket, így azok sérülésének veszélye nő. Tanácsos kerülni a túl hosszan ismétlődő, az egyes ízületeket kiegyensúlyozatlanul, túlzottan igénybe vevő mozgásformákat, akár hobbiról, sporttevékenységről, vagy munkafolyamatról van szó. Nem ajánlott sport például a súlyemelés, a futás, a síelés, de minden életkorban és minden – mozgásra akár csak kicsit is képes – állapotban hasznos lehet a séta, a kerékpározás, az úszás, a Pilates. Ízületi problémák esetén ajánlatos a gyógytorna. Sosem szabad elfelejtkezni a sportolás előtti bemelegítésről sem, az ízületek védelme érdekében. Számítógép előtti munkavégzés esetén ajánlott óránként felállni, és megmozgatni a gerincet, és az ízületeket.
Az ízületi gyulladásra való hajlamot jelentősen fokozza az ellenőrizetlen, emelkedett vércukorszint is, így ennek folyamatos kontrollja, megfelelő kezelése a megelőzést is segíti. Ugyanígy az általános jó egészségi állapot fenntartása segíthet elkerülni az ízületi gyulladást, vagy késleltetheti annak kialakulását, még az RA esetében is. Ehhez ajánlatos betartani az egészséges életmód alapszabályait. A legfontosabb ezek közül a túl sok só és a finomított szénhidrátok, a dohányzás, az alkohol kerülése, a sok vitamint, antioxidánsokat, rostot, zöldséget, gyümölcsöt, omega-3 zsírsavakat, teljes kiőrlésű gabonát tartalmazó étrend és a napi rendszerességű aktivitás.
Hogyan enyhíthetők a kialakult ízületi gyulladás panaszai?
Az ízületi gyulladás kezelési módja függ attól, hogy melyik ízület, mennyire súlyosan és milyen típusú gyulladással érintett. Fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő készítmények szolgálnak a panaszok enyhítésére, de ezeket reumatológus szakorvosnak kell kijelölnie. Nem tanácsos házilag kísérletezni vény nélkül kapható, vagy másnak rendelt szerekkel, hanem mielőbb orvoshoz kell fordulni, aki fizioterápiát, injekciókúrát, illetve szükség esetén sebészi megoldást is ajánlhat. Nagyon fontos tudnivaló, hogy a lehető legtovább meg kell őrizni az aktivitást, még akkor is, ha a mozgás kezdetben fájdalommal jár. A rheumatoid arthritis esetén javasolt mozgássor nyújtással, bemelegítéssel kezdődjék, és alacsony intenzitású aerob mozgásformával (pl. gyaloglás, kerékpározás, úszás) folytatódjék. Ezek alkalmasak arra, hogy serkentsék a keringést, növeljék az izomerőt, az egyensúlyt és a rugalmasságot, emellett még a fájdalmat is csökkentsék valamelyest, de az ízületek sérülése nélkül. Jó szolgálatot tehet minden, ami oldja a stresszt, segít ellazítani: például mélylégzés, jóga, meditáció.
Együttélni a tartós ízületi gyulladással olyan kihívás, ami kihat az élet minden területére. A betegnek fel kell készülni ezekre: tudatosan, tervszerűen átgondolni a napi feladatokat, azok elvégzésének módját, takarékoskodva az ízületek erejével, terhelhetőségével, megtanulni pl. az emelés helyes módját, igénybe venni a lehetséges segítséget, az ízületeket védő, a munkát megkönnyítő eszközöket. A lakás, a munkahely ergonómiai átrendezésére is szükség lehet: például a megfelelő ülőhely, a jól beállított munkaállomás kíméli a gerincet és a térd-, csípő-, könyökízületet.
A cikk a Budai Egészségközpont reumatológus szakorvosainak közreműködésével készült.