• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Ne gondolja, hogy csak baleset okozhat csonttörést!

2024. július 12. 06:00
Gerinces Magazin
Off

Az úgynevezett fáradásos törés (vagy stressztörés) tartós túlterhelésnél, hosszabb idő alatt is kialakulhat. Van vajon olyan dolog, ami már előre jelzi a bajt?

A csontok fáradásos, vagy más néven stressztörése sportolóknál vagy más, ismétlődő kemény fizikai terhelésnek kitett embereknél fordul elő, amikor a krónikus, túlzott terhelés miatt a csont ütéselnyelő képessége csökken, ezért mikrosérülések, repedések, részleges törések keletkeznek a csontban.

faradasos_tores_labfajas_1.jpg

A csont ellenállóképességének csökkenése mögött állhat a szerkezetének megváltozása is. A csontépítő sejtek ilyenkor nem képesek lépést tartani a terheléssel, a mikrosérülések mértéke nagyobb, mint ami a csontosodás normál ütemében helyreáll, így a csontszövet regenerációs egyensúlya felborul.

A károsodás olyan mértékű lehet, hogy egy újabb hajlító, nyíró vagy húzó erőhatás következtében – amikor a túlterhelt, nem kellően felkészített izmok az erőhatást a csontoknak adják tovább – egy teljes, a csontvégek eltávolodásával is együtt járó törés is bekövetkezhet.

A fáradásos csonttörés többnyire fiataloknál, főleg sportolóknál fordul elő, nőknél valamivel gyakrabban. A megterhelés jellege, helye szerint változó, hogy melyik csontot érinti ez a folyamat. Leggyakrabban a csípő és az alsó végtag csontjaiban (lábközépcsontok, sípcsont, szárkapocscsont, boka, sarok) következik be, de például súlylökőknél a kéztő, dobóatlétáknál a kar csontjában, úszóknál, evezősöknél a bordában is bekövetkezhet. Újonc katonák esetében a szokatlanul megerőltető menetteljesítmény is okozhatja a szárkapocscsont, a fibula törését, ez az ún. Marsch-fractura.

A fáradásos csonttörés okai között találjuk a túlterhelést, a nem megfelelő edzéstervet, a túl gyorsan emelkedő edzésterhelést, a helytelen mozgástechnikát (például az erőteljesen sarokra érkező futóstílust), a rossz edzőcipőt, a túl kemény futófelületet, a lábak egyenlőtlen terhelését eredményező lúdtalpat; de kialakulásához hozzájárulhat genetikai ok, öröklött hajlam is.

Vannak olyan alapbetegségek is, amelyek következtében nő a fáradásos törés kockázata: ilyen például a csontanyagcserét befolyásoló felszívódási zavar, a hormonháztartás egyensúlyának felborulása, a D-vitamin hiánya, vagy a helytelen, kalciumhiányos táplálkozás is.

Mi jelezheti a bajt?

A fáradásos csonttörés hosszabb idő alatt alakul ki, de a korai szakaszban is okozhat panaszokat, amelyekre felfigyelve jó eséllyel meg is állítható a teljes csonttörés előtt a folyamat. Jellemző például, hogy edzés közben a terhelt testrész egy pontján jelentkezik éles fájdalom, ami mozgás közben erősödik, de pihenés hatására enyhül.

Később előfordulhat, hogy már pihenés során sem múlik el a fájdalom, sőt, éjszakai pihenés közben is jelentkezik. Jelezheti a bajt az edzés utáni, nehezen múló fáradtság, az izmok feszülése, fájdalma, valamint a csont egy adott területe fölött kialakult duzzanat, kivörösödött terület, vagy az, ha a testrész érintésre, nyomásra fájdalommal reagál. Ezeket a jeleket nem szabad figyelmen kívül hagyni, mert lehet, hogy átsegíthet ezen az állapoton már az is, ha pár nap pihenéssel vagy könnyített edzéssel a csont „időt kap” a regenerálódásra.

Ha a fáradásos csontsérülés gyanúja felmerül, ortopéd szakorvoshoz kell fordulni, aki fizikális, illetve képalkotó vizsgálatok (CT vagy MRI vizsgálat, előrehaladottabb állapotban röntgen) segítségével állítja fel a diagnózist.

A fáradásos csonttörés kezelése

Első lépés a pihentetés, amivel tulajdonképpen időt adunk a csontnak a regenerálódásra, ezen kívül gyulladáscsökkentők alkalmazásával segíthető a gyógyulás. A folyamat több hétig, sőt hónapokig is eltarthat.

A regenerálódás időszakában a sérülés helyétől és jellegétől függően sor kerülhet más testmozgásra, ajánlatos például úszni, kerékpározni, hiszen az aktivitás serkenti a csontanyagcserét, a csontszövet helyreállítását.

faradasos_tores_edzes_ferfi_2.jpg

Az intenzív mozgást, edzést csak akkor szabad elkezdeni, ha a sérült testrész teljesen fájdalommentes, és akkor is csak kíméletesen, fokozatosan növelhető az edzésmennyiség. Ha bekövetkezett a teljes törés, és a csontvégek eltávolodtak egymástól, akkor helyreállító műtét is szükségessé válhat.

Szakszerűen összeállított edzéstervvel (megfelelő bemelegítés, nyújtás), a helyes, megfelelő kalcium- és D-vitaminszintet biztosító táplálkozással, futáskor a futófelületek váltogatásával, és az izmok általános, jó edzettségi állapotban tartásával sokat lehet tenni az ilyen esetek megelőzéséért.

A cikk a Budai Egészségközpont ortopéd szakorvosainak közreműködésével készült.

A szerzőről
Gerinces Magazin

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.