A 21. században olyan mértékben megnőtt a sportolókkal szemben támasztott mentális és fizikális teljesítménykényszer, aminek hatására a modern sporttudomány gyakorlat nem nélkülözheti a különböző és objektív mérési eljárásokat, amelyek a sportolók kiválasztásától, a sérülés prevención és rehabilitáción át egészen a fizikai teljesímény maximalizálásáig lefedi a sportolók képzési és fejlesztési folyamatait.
A tesztek sokszínűsége, avagy a mérési eljárások komplexitása
A nemzetközi kutatások által ismert és elismert különböző objektív tesztelési eljárások egyik legfontosabb célja, hogy a kialakított periodizációval monitorizálni lehessen az edzés hatékonyságát, illetve a meghatározott fiziológia célkitűzést. Az objektív visszacsatolások (az edző számára), a szubjektív tényezőkön túl, széleskörű támogatást nyújtanak a játékosok kiválasztásánál, illetve különböző szituációkban a döntések meghozatalánál is.
A mérési eljárások jelentősége az utánpótláskorú sportolók kiválasztásánál és fejlesztésénél különös jelentőségű. Ezek a széleskörű vizsgálatok, mely a humánbiológiai értékektől az alsó végtagi láberőn és futógyorsaságon keresztül a spiroergometriai mérésig (maximális oxigénfelvevő képesség) értékeli a játékosokat elengedhetetlen a tudatos és progresszív fejlesztés lehetőségének megteremtéséhez.
Sportolók fizikai állapotát mérő tesztek típusai
A teljesség igénye nélkül nézzünk meg pár sportágtól független, éppen ezért több sportágban is használt mérési eljárást.
- Funckionális Mozgásminta Szűrés: A sérülések megelőzésének első lépése a fizikai szűrővizsgálatok alkalmazása. Nemzetközileg is validált, megbízható és komplex vizsgálati módszer, mely a sportolók funkcionális mozgásmintáinak, mobilitási-stabilitási képességeinek szűrésére szolgál a Funkcionális Mozgásminta Szűrés (FMS), illetve a rendszerhez kapcsolódó Y egyensúlyi-teszt (YBT).
- Súlypontemelkedés: A 21. századi labdajátékok, csapatsportágak többségében a gyakori gyorsulási és lassulási fázisok váltakozása és az azonos mértékben megjelenő gyakori felugrások magas fokú teljesítéséhez kiemelkedő alsó végtagi erővel kell rendelkezni. Ennek fejlesztéséhez a súlypontemelkedés mérése nagyon jó alapot szolgáltat.
- Testösszetétel: A fokozódó fizikai követelmények hatására nélkülözhetetlenné vált a testösszetétel folyamatos nyomon követése, mivel pozitív változása esetén javuló teljesítményt érhetünk el. Az antropometriai jellemzők és a fizikai teljesítmény utánpótláskorban történő nyomon követése és optimalizálása elengedhetetlen indikátor a sikeres kiválasztás vonatkozásában is.
- Gyorsaság: A sportágak nemzetközi élvonalának elemzése során már az 1990-es évek végétől úgy jellemezték, írták le a különböző sportágakat, hogy a vezető szerepet a gyorsasági mutatók töltik be, ahol a különböző technikai elemeket gyorsulás közben vagy nagy sebességgel kell minél kisebb hibaszázalékkal alkalmazni (30 méteres sprint teszt, ahol mérjük továbbá az 5, 10 és 20 méteres eredményeket is).
- Agilitás: Az agilitás tesztek, melyek a gyorsulások, lassulások, irányváltásos futások, robbanékonyság, fordulások kombinációját tartalmazzák, talán a leginkább releváns objektív sportág-specifikus pályatesztek. Az említett képességek magas fokú fejlettsége, hatékonysága meghatározó a mérkőzések és az azokban megjelenő játékhelyzetek eredményességének tekintetében (Arrowhead agility, zig-zag teszt, Illinois, 5-05 teszt).
- Állóképesség: Napjaink sportági sikeressége a magasfokú teljesítmény mellett annak hosszú ideig történő és minimális teljesítmény-csökkenő hatása nélkül valósítható meg. Labdarúgásban ez 2×45 percet, kézilabdában 2×30 percet, míg kosárlabdában például 4×10 percet jelent. A spiroergometriai vizsgálatok vagy a nemzetközileg is validált Yo-Yo tesztek megfelelő alapot szolgáltatnak az említett képesség nyomonkövetéséhez.
A különböző mérési eljárások minden esetben segítik a sportszakmai munka hatékony megvalósulását, motiválják a sportolókat a minél jobb teljesítményre, illetve elősegítik a hatékony sérülés prevenciós eljárásokat is. Nyomon követése által pedig összehasonlíthatóak a folyamatok hatékonyságai, s a szubjektív megérzések objektív megerősítést vagy megcáfolást nyerhetnek. Minden összevetve: mérjünk, elemezzünk, tanuljunk a számokból.