Avagy miért kell már fiatal korban erősíteni a törzsizmokat?
A labdarúgás a 21. század egyik legnépszerűbb sportága
Ugyanakkor a labdarúgás – a többi sportághoz viszonyítva – a sérülések előfordulási arányát tekintve az egyik legnagyobb rizikófaktorral rendelkező sportolási forma is egyben. Ennek elsődleges oka az elmúlt évtizedben tapasztalt (és bizonyított!) fokozott fizikai teljesítménykényszer a játékosokkal szemben. Napjainkban a labdarúgás fizikai követelményeinek jellemzése 1200 változó és 3-5 másodpercenként váltakozó mozgásformával jellemezhető, ahol 30-40 gyorsulási fázis és felugrás, valamint több mint 700 irányváltás kategorizálható. Mindezek mellett a sportági mozgások szerves része az egyoldali, aszimmetrikus egyensúlyozási képesség is (mindenkinek van egy domináns és egy nem domináns lába, s ennek megfelelően terheli az egyik oldalt jobban, míg a másik oldalt kevésbé).
A nemzetközi szintű teljesítmény elengedhetetlen feltétele a végtagok közötti erőszimmetria a jobb és bal, illetve az alsó és felső végtag vonatkozásában, mivel gyorsnak és fordulékonynak kell lenni, tudni kell ütközni, felugrani, talajra érkezni, megindulni, gyorsulni, lassulni és mindezt 90 percen keresztül.Erre kell felkészíteni az utánpótláskorú fiatalokat, s ehhez kell megteremteni számukra a megfelelő fizikai alapokat.A fent említett és felsorolt képességek magasfokú kivitelezése, fenntartása és a sérülések rizikófaktorainak csökkentése csak és kizárólag a core izmok magasfokú működése mellett lehetséges.
A core izmok fejlesztése alapkövetelmény
A core izmok, törzsstabilizátorok edzése, fejlesztése a test minden szegmentumában alapvető követelmény a fizikai teljesítmény esetében, mivel komplex hatása egyaránt érvényesül a teljesítmény javulásában, illetve a sérülések megelőzésében is.Rendkívül fontos, hogy a teljesítmény alapjául szolgáló mozgásminták minőségének fejlesztését az utánpótlásképzés folyamatában is alkalmazzuk, ezzel csökkentve a fiatalon esetlegesen kialakuló mozgáskorlátozásokat, illetve a sérülések rizikófaktorát, valamint elősegítsük a nemzetközi szintű fizikai teljesítmény kiépítését.
A core izmok, a testtartásért felelős izmok strukturált izomegyensúlya azonban nemcsak a sport, hanem az egészséges élet alapfeltétele is egyben. Így kiemelt jelentőségű, hogy már fiatalon kialakuljon a core optimális műkődési strukturája, ami – folyamatosan fenntartva – egy egészséges és sportos élet megalapozásához segít hozzá.De ha labdarúgásról beszélünk, akkor kiemelten fontos, hogy a játékosokat egyénileg és pozíció-specifikusan is fejlesszük, vizsgáljuk és értékeljük.
Labdarúgók eltérő terhelése
A labdarúgó-specifikus pozíciók elemzésekor fontos megérteni, hogy a különböző pozíciókban szereplő játékosok másképpen mozognak vagy éppen másfajta terhelés éri őket. A funkcionális asszimetriák vonatkozásában alapvető, hogy megértsük a labdarúgó pozíciók tekintetében a szélső játékosok sportági mozgásprofilját. E ponton fontos megemlíteni, hogy sporttudományi kutatások igazolják, hogy az asszimetriák csökkentése, korrekciója, javulása már egy 7 hetes programot(core erősítést is tartalmazó) követően is kimutatható.
A jobb vagy bal oldali játékosok döntően a domináns oldali alsó végtagot használják és terhelik, ami adódik a pálya határaiból, illetve a játéktéren betöltött szerepkörből. Éppen ezért fontos a különböző prevenciós eljárások, mozgáskorrekciós gyakorlatsorok (core izom erősítő programok) fiatal korban való edzésporgramba illesztése, mely a kezdeti fázisban támogatja és fejleszti az izomegyensúlyok kialakulását és a mobilitási, stabilitási képesség szimmetrikus fejlődését.
Az említett képességek fiatal korban történő strukturált fejlesztése alapvető a labdarúgó utánpótlás-képzés keretein belül, mivel a törzsizomzat ereje és szimmetriája meghatározzó a sportágspecifikus erő, gyorsaság és robbanékonyság kifejlődésében.Ezt támasztja alá, hogy bizonyítottan a 11-16 éves labdarúgók körében a jó FMS pontszámok (ami a core teljesítményén alapszik) szoros összefüggésben állnak a fizikai teljesítménnyel.Illetve még egy kiemelten fontos szempont, hogy az FMS és a nem-kontakt sérülések is szoros összefüggésben állnak, mivel az FMS értékek „előrejelzői” egy esetleges, várhatóan bekövetkező (nem-kontakt) sérülésnek.
Menjünk erősíteni! Gyakorlatok az alábbi linken:
https://gerinces.hu/a_gerincrol/gerincfajdalom-megelozese-a-core-izmok-erositesevel/
Felhasznált irodalom
- Cook, G., Burton, L., Hoogenboom, B. (2006): Pre- participation screening: The use of fundamental movements as an assessment of function – part 1. North American Journal of Sports Physical Therapy, 1: 2. 62-72.
- (2009): FIFA, F-MARC – Football for Health, 15 years of F-MARC, Research and Education.
- Kiesel K, Plisky P, Butler R. (2009) Functional movement test scores improve following a standardized off-season intervention program in professional football players. Scand J Med Sci Sports, 21 (2): 287-292.
- Lloyd RS, Oliver JL, Radnor JM, Rhodes BC, Faigenbaum AD, Myer GD. (2014) Relationship between functional movement screen scores, maturation and physical performance in young soccer players. J Sports Sci, 23: 1-9.
- Mohr, M., Krustrup, P., Bangsbo, J. (2003): Match performance of high-standard soccer players with special reference to development of fatigue. Journal of Sports Science 7, 519-528.
- Schmikli, S.L., Vries, W.R., Inklaar, H., Backx, F. (2011): Injury prevention target groups in soccer: injury characteristics and incidence rates in male junior and senior players. Journal of Science and Medicine in Sport, 14: 199-203.
- Zalai D, Panics G, Bobák P, Csáki I, Hamar P. (2014a) Quality of functional movement patterns and injury examination in elite-level male professional football players. Acta Phys Hung, DOI:10.1556/APhysiol.101.2014.010
- Zalai D, Varga PP, Várszegi J. (2014) Funkcionális core izom erősítő és tartásjavító program egyéves nyomonkövető vizsgálata U15-ös akadémiai labdarúgók körében. Magyar Sporttudományi Szemle, 57(1): 28-33.