Egy ötlet több tucat műtéttől kíméli meg a súlyos gerincferdülés miatt gerincstabilizálásra szoruló gyerekeket. Magyarországon már hét fiatal páciens életét könnyíti meg az idén hazánkban is debütáló eljárás.
Varga Péter Pál gerincsebész, Az Országos Gerincgyógyászati Központ főigazgatója szerint a gerinc deformálódása több mint esztétikai probléma, életveszélyes helyzet. A kórosan hajló gerinc előbb a tüdőt nyomja össze, majd megváltoztatja a szív helyzetét, emiatt a szívből kilépő főverőér íve egy idő után megtörik, nehezebbé válik a vér eljuttatása a testbe, ami a beteg halálát okozhatja.
Forradalmi újítás a gyerekkori gerincferdülés kezelésében
Az év elejétől Magyarországon a korábbi húsz helyett már egyetlen műtét is elég lehet a súlyos gyerekkori gerincferdülés korrigálására. A problémát eddig úgy orvosolták, hogy a gerinc mellé egy vagy két hosszú fémrudat csavaroztak, és ahogy nőtt a gyerek, újabb és újabb műtéttel igazítottak a rögzítésen. Altatták, felvágták a gerincoszlopa mellett a bőrt, kivették a gerincéből a rögzítő csavarokat, arrébb fúrták a helyét, visszacsavarozták és így tovább. Ha nem alakult ki szövődmény, a következő növekedési szakaszra hazamehetett a kórházból.
A műtétsorozattal járó kiszolgáltatottságnak, fájdalomnak, a szövődményektől való rettegésnek vetett véget egy amerikai orvos, a San Diego-i gerincgyógyászati központ specialistájának, Behrooz A. Akbarniának a találmánya. 2009-ben a gerincet rögzítő titánrúdba beépített egy mágneses spirált, s ezzel megoldotta a növekedést követő, de műtét nélküli gerincstabilizálás problémáját.
A találmány a MAGEC® (MAGnetic Expansion Control) elnevezésű rendszer keretében valósult meg. Ennél az eljárásnál éppúgy műtéttel csavarozzák a rögzítést az ágyéki és nyaki gerinc szakaszába, mint a hagyományos eljárásnál, de a gerinc megtámasztására szolgáló rúd közepében lévő spirál hossza a bőrön keresztül egy mágneses „távirányító” és egy ultrahangkészülék segítségével tetszőlegesen növelhető, abban a tempóban, ahogyan a gyerek nő. A rendszer alkalmazása az Országos Gerincgyógyászati Központban Fazekas Béla és György Zoltán Magor gerincsebészek nevéhez fűződik.
Hogyan működik az új módszer?
A beavatkozáshoz használatos egyetlen implantátum ára másfél millió forint. Magyarországon évente 35-40 gyerek szorul erre a beavatkozásra. A gyártó összehasonlító vizsgálatai azt bizonyítják, hogy a kezdeti magas (OEP által finanszírozott) költség a második évtől már megtérül, s onnantól kezdve megtakarítást hoz – mondja Varga Péter Pál. A gyerek növekedésének évei alatt a hagyományos implantátum igazítása miatt van olyan ország, ahol harmincszor kerülnek műtőasztalra a gyerekek. A hatodik beavatkozással szinte törvényszerűen jönnek a szövődmények, a nehezebb sebgyógyulás. Még a legnagyobb elővigyázatosság mellett is ott van a kórházi fertőzések és az altatás kockázata. Az új fejlesztésnek köszönhetően a kezelés most egy műtétet és körülbelül háromhavonta egy mágneses nyújtást jelent. A háti szakasz évente egy centimétert nő, összességében ehhez igazítják az implantátumot. Ha befejeződött a növekedés, attól függően, szüksége van-e további támasztásra, döntenek az implantátumról.
Tudjon meg többet a gyerekkori gerincferdülés kezeléséről!
A kezelt gyermekek történetét is bemutató interjút itt olvashatják.