Az úszás a gerinc szempontjából az egyik legjobb sport, mivel a víz felhajtóereje által szinte tehermentes helyzetben mozoghatunk, miközben a gerinc jó tartásához szükséges legtöbb izmunkat erősíthetjük.
Az úszás jótékony hatásai
Az úszás mindemellett még a szívnek, az ereknek, a légzőszervnek és a védekező immunrendszernek is kiváló edzést nyújt, tehát számos komoly betegség megelőzésében is fontos szerepe van.
A víz ráadásul kellemes áthangolódást is biztosít, amire pedig mindannyiunknak szüksége van, de a gerincpanaszokkal küzdőknek különösen is. Hiszen minden fájdalommal járó betegség felboríthatja lelki egyensúlyunkat, így a helyrehozatalában segítséget jelentő vízi áthangolódás, ellazulás nagyon is fontos.
Gyermekkorban is lényeges az úszás, hiszen a gyermekkortól jellemző mozgásszegény életmód miatt a testtartásért felelős izmok erősítését segíti.
Tehát ha nyár, akkor ússzunk!
Milyen a gerinckímélő úszás?
Aki még nem tud, mielőbb tanuljon meg úszni – mégpedig jól úszni. Miért? Mert a helyes technika egyúttal a gerinc tehermentesített helyzetét is jelenti, a rossz technikájú úszás azonban a sajnos nem használ a gerincnek, sőt a gerincpanaszokkal küzdőknek akár még árthat is.
Mellúszáskor például sokan kint tartják a fejüket – ilyenkor azonban a nyak merev kényszertartásban van és ez nem előnyös, sőt nyaki panaszok esetén kimondottan kerülendő.
Hátúszáskor a jó technika az izmok könnyed használatát biztosítja, ami a derék- és nyaktáj számára könnyebbséget jelent.
Gyorsúszáskor még jó technika esetén is érhetik a deréktájat erőhatások, hiszen mind a kar, mind a lábtempó a derék mint forgáspont körül történik – így a gyorsúszás annak való, akinek éppen nem fáj a dereka.
A pillangó-úszásra is ugyanez vonatkozik.
Fontos az is, hogy ne versenyben ússzunk (pl. magunkkal vagy az órával), hanem kényelmesen, a helyes mozdulatokra ügyelve és a testet körülölelő víz lágy simogatását átélve – így tudjuk elérni a víz áthangoló, lazító hatását leginkább.
Milyen úszásnemet válasszunk?
Aki egészséges hatást szeretne az úszástól, az tehát mellen és háton ússzon felváltva és jó technikával. Így az egyik úszásnemben fáradó izmokat a másik úszásnem idején kicsit pihentetheti.
Van-e veszélye az úszásnak?
Főleg fiatalok figyelmébe ajánljuk, hogy igen, van!
Természetes vizekbe sosem szabad fejest ugrani, mert nem tudhatjuk, mit takar a víz felszíne. Ha pedig ráugrunk fejjel valamire, az súlyos nyaki gerinc-sérülést okozhat és esetleg örökre bénák lehetünk! Ezért például Amerikában így figyelmeztetnek: „Think first!” – vagyis: „Előbb gondolkozz!” – Hát erre nekünk is nagy szükségünk van!