• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Milyen iskolatáska lenne jó a gerincnek?

2014. augusztus 26. 09:15
dr. Somhegyi Annamária
0
gerinc, gyermek, iskolakezdés

Az iskolatáska cipelése elvileg jó is lehetne a gyermek egészségének: teher alatt nő a pálma, mondják, és van benne igazság.

Hiszen ha a gyermekeinket minden nehézségtől megóvjuk, akkor hogyan edződnek hozzá az élet sok megoldandó helyzetéhez, feladatához? Ha sosem visznek terhet, hogyan erősödjenek a csontjaik és az izmaik? A csontokba ugyanis éppen akkor épül be a kálcium, ha a gravitáció ellenében végzünk izommozgást. A teher cipelése pedig éppen ezt eredményezi. Ugyanígy, ha a buszon, villamoson mindig ülve utazik a kiskorból már kinőtt gyermek, fiatal, akkor megint csak megfosztjuk őt a gravitáció ellenében végzendő izommunkától és a koordináció fejlődését segítő helyzet gyakorlásától.

Akkor most mit csináljunk? Cipeljen a gyerek iskolatáskát, vagy mi vigyük helyette?

És ha mindenképpen cipelnie kell, akkor milyen legyen a táska?

iskolatáska, ergonómia, tartásjavítás, gerinc

Milyen iskolatáska lenne jó a gerincnek? Fotó: Stefanos Papachristou

Vegyük sorba a részleteket:

Az egészséges gyermek viheti az iskolatáskát, mert jót tesz neki – ha megfelel az alábbi egészség-követelményeknek:

  1. A megpakolt iskolatáska súlya nem haladja meg a gyermek testsúlyának 10, maximum 12 %-át.
  2. Az iskolatáska vállpántja elég széles, és úgy állítjuk be a pánt hosszát, hogy a táska a gyermek hátán feküdjön, így ne verdesse minden lépésnél a gyermek derekát.
  3. Az iskolatáska olyan anyagból van, hogy üresen könnyű.

A jó iskolatáska cipeléséhez persze arra is szükség van, hogy a gyermek izomzata, csontozata megfelelően fejlett legyen. Ez már a szülőktől és az iskolai testnevelőktől függ:

a.)   A szülők szerveznek-e minden hétvégén mozgásos családi programot (amire a felnőtteknek is szükségük van, nem csak a gyerekeknek), és serkentik-e csemetéjüket a mindennapi testnevelésben történő részvételre (vagy netán az első jajgatásra felmentés beszerzésén fáradoznak).

b.)   A testnevelők sikeresek-e a mindennapi testnevelés megkedveltetésében + egyúttal az eredményes, hatékony órák megtartásában, s annak részeként végeztetik-e minden tanulóval a hatékony tartásjavítást: hogy a gyermekeknek legyen olyan izomzatuk, ami megtartja őket az iskolatáska alatt és a mozgó járműveken.

 

Az iskolatáskák közismerten túlsúlyosak, ez évek óta visszatérő probléma olyannyira, hogy még az alapvető jogok biztosa is foglalkozott vele a közelmúltban (jelentését itt olvashatják). Az ombudsman kérésére a jelentés készülésekor a jászsági védőnők szúrópróba-szerű megmérték az iskolatáska súlyát, s a mérések eredményei megdöbbentőek (az ombudsman jelentésének végén láthatóak). Még megdöbbentőbb az, amit a jászsági védőnők a mérést követően tapasztaltak: azokban az osztályokban, ahol mérték a táskák súlyát, a szülők, a pedagógusok és a gyerekek is jobban odafigyeltek és ezt követően a táskák könnyebbek lettek.

 

A fentiek megerősítik azt a kérést, amit már sokszor megfogalmaztunk:

–        a jó iskolatáska súlyát azzal mérsékelhetjük, ha mindegyik szereplő odafigyel a fölösleges vinnivalók elkerülésére;

–        az iskolában is bent lehetne tartani egyes olyan taneszközöket, amikre nincs otthon szükség, a szükséges szekrények elkészítésében a szülők bizonyára tudnak segíteni.

(Az iskolatáska súlyával foglalkozott az Oktatási Minisztérium 2004. októberi közleménye is, melyet az Oktatási Közlönyben tettek közzé, valamint a Magyar Gerincgyógyászati Társaság állásfoglalása, melyet 2005-ben a Magyar Orvosi Kamara elnöke részére fogalmazott meg.)

 

Kapcsolódó írások a Gerincesen:

Ombudsman jelentése az iskolatáska súlyáról 2013-ban

Az iskolatáska súlyáról végzett ombudsmani vizsgálat eredménye olvasható, néhány megdöbbentő adattal. Ombudsman jelentése iskolatáskáról AJB 691_2013

 

Oktatási Minisztérium közleménye az iskolatáska súlyáról 2004-ben

A 2004-es közlemény ma is időszerű. (A témában született ugyan jogszabály, de az elégtelen: az iskolatáskába tehető könyvek súlyát maximálja 3 kg-ban.) Tovább az írásra.

 

A Magyar Gerincgyógyászati Társaság 2005. évi állásfoglalása a gyermekek gerincvédelméről és az iskolatáska súlyáról a Magyar Orvosi Kamara elnöke részére

Az állásfoglalás szintén időszerű ma is, az azóta megszületett jogszabály sajnos elégtelenül szabályoz. Ma úgy látjuk, hogy a gyermek, a szülő és a pedagógus eredményes együttműködése oldhatja meg a táskák túlsúlyát a leghatékonyabban. Tovább az írásra.

A szerzőről
Dr. Somhegyi Annamária, prevenciós igazgató, Országos Gerincgyógyászati Központ, a WHO „Schools for Health in Europe” /SHE/ Network, EMMI által kinevezett magyar nemzeti koordinátora

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.