Az ún. idiopátiás szkoliózis pontos kiváltó okát nem ismerjük. Általában a gyors testi növekedés idején jelentkezik, 7-9, ill. 12-15 éves életkorban.
A gerinc oldalirányú elgörbülését a csigolyák tengelyük körüli elcsavarodása kíséri, mely a háti szakaszon bordapúp, az ágyéki szakaszon kóros gerinc melletti elődomborodás kialakulásához vezet.
Gerincdeformitás kialakulása esetén elsődleges fontosságú a korai felismerés, hogy a súlyos, rosszabbodásra hajlamos eseteket minél előbb hatékony kezelésbe vegyük. (Tartáshibaként is láthatók enyhe aszimmetriák a gerincen, ilyenkor elegendő a tartáskorrekció – melyet egyébként minden tanuló testnevelésében kell végezni rendszeresen.) Minden olyan deformitás, mely mögött gerincbetegség áll, konzervatív kezelést igényel (rendszeresen végzendő gyógytornát, esetleg ezen kívül még fűző viselését). Amennyiben konzervatív kezelés már az előrehaladott csontérettség miatt nem jön szóba, vagy segítségével a további romlást megállítani nem sikerül, és mindezek mellett a gerinc deformitás olyan fokot ért el, hogy a Beteg hátralévő teljes életében (felnőttkorban is) állandó rosszabbodása várható, műtéti korrekció javasolt.
Az Országos Gerincgyógyászati Központ fiatal páciensének történetét filmen rögzítettük.
Kálmán Liza, egy gerincferdülés története:
https://www.youtube.com/watch?
Kapcsolódó írásaink a Gerincesen:
A gyermekkori gerincdeformitások konzervatív kezelése
Gyermekvállalás scoliosis korrekciós műtét után
Felkészülés a scoliosis műtét utáni gyógyulásra – útmutató gyerekeknek
A gerincferdülés pszichológiai vonatkozásai