• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

A porckorong kopás és az obezitás összefüggése

2014. március 31. 08:10
dr. Ferenc Mária
0
életmód, elhízás, gerinc, porckorong, porckorong kopás, túlsúly

2014. márciusában a Magyar Obezitológiai és Mozgásterápiás Társaság tizenkettedik kongresszusán tartott „Gerincbetegség és az obezitás összefüggése” című előadás rövid összefoglalóját olvashatják az alábbiakban.

Az Eurostat 2008-2009-es felmérése szerint az EU-tagállamok között Magyarország a túlsúlyos és elhízott egyének százalékos arányát illetően a negyedik helyen állt a felnőtt lakosságot számítva, de mára a negatív ranglistán hazánk a 28,5%-os rátával az első helyre került. Ismert az a tény, hogy a kopásos eredetű gerinc rendellenességek kialakulásában szerepet játszó rizikófaktorok közül a genetikai determináltság mellett a testtömeg index (BMI) növekedés (25 kg/m2 feletti érték) a leghangsúlyosabb kockázati elem a kórkép kifejlődésében és a betegség krónikussá válásában.

A magas BMI és a porckorongkopás felgyorsult összefüggése sokáig megfoghatatlan volt, hol bizonyították a pozitív kapcsolatot, hol pedig nem. Ennek az is volt az oka, hogy nem volt elég nagyszámú esettanulmány, és nem volt elég megbízható mérési technika a porckorongkopás mértékének meghatározására.

Az elmúlt 20 évben az MR volt az arany standard a porckorongkopás mértékének elemzésére, melynek alapját a porckorong belső kocsonyás anyagának – a magnak – jelintenzitás csökkenése, a porckorong előboltosulás mértéke a gerinccsatornába, és a porckorongrés csökkenése adta. Ezekből az értékekből számítottak egy összegző pontszámot, és összehasonlították a vizsgált egyének BMI értékével, s kimutatható volt a jelentős pozitív kapcsolat a két érték között.

Majd 2012-ben megszületett az első hisztomorfológiai (szövettani) tanulmány a Müncheni Patológiai Intézet és Gerincközpont vizsgálata alapján, amellyel objektíve igazolódott, hogy a megnövekedett BMI és a szövettani degenerációs (kopásos) szkór (pontszám) között szoros az összefüggés.

gerinces_porckorong kopás és obezitás_blog

854 ágyéki, sebészileg eltávolított porckorongmintát gyűjtöttek össze azon páciensektől, akiknél porckorongsérv eltávolítást kellett végezni. A nemek aránya férfi – nő viszonylatban 1 : 0,61 volt, az átlagéletkor 56 év. A BMI alapján négy csoportba osztották a Betegeket: az első csoport normál alatti testsúlyú (< 20 kg/m2), a második normál testsúlyú (20 ≤ 25 kg/m2), a harmadik a túlsúlyos (25 ≤  30 kg/m2) és a negyedik az elhízott (> 30 kg/m2) betegcsoport volt.

A porckorong kopás számszerű mértékét (0-15) a kocsonyás magban bekövetkező sejtszaporulat, a rostos gyűrűben levő szakadások, a porckorong porcos véglemezében kialakult destruktív változások, valamint a zselés mag savas irányú eltolódást mutató festődése adta.

A pácienseknél megvizsgálták a szövettani degenerációs szkór kapcsolatát a korral, nemmel és BMI-vel, s azt találták, hogy a leghangsúlyosabb kapcsolat a porckorong kopás mértéke és a BMI alapján besorolt egyének között a harmadik (túlsúlyos) és negyedik (elhízott) csoportban  volt.

Mivel a túlsúly/obezitás aránya az epidemilógiai adatok szerint továbbra is növekszik a népességben, a fent ismertetett szoros összefüggések alapján teoretikusan növekedni fog a porckorong kopás és az ezzel együtt járó derékfájdalom megjelenésének az esélye is, ezért a porckorong kopást is „obezitással együtt járó betegségek” csoportjába sorolták ugyanúgy, mint a diabétesz mellituszt és a kardiovaszkuláris betegségeket, ami a prevenció szempontjából egy igen lényeges figyelmeztető faktor.

Irodalom

Histological analysis of surgical lumbar intervertebral disc tissue provides evidence for an association between disc degeneration and increased body mass index

Christoph Weiler1*, Mercedes Lopez-Ramos1, H Michael Mayer2, Andreas Korge2, Christoph J Siepe2,

Karin Wuertz3,4, Veronique Weiler1,5, Norbert Boos3,4 and Andreas G Nerlich6

A szerzőről
Dr. Ferenc Mária az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának munkatársa, reumatológus-fizioterápiás és mozgásszervi rehabilitációs szakorvos, osztályvezető főorvos.

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.