Mint korábbi cikkeinkben több helyen részleteztük a porckorongsérv konzervatív és sebészi terápiáját, több szó is esett a sérv kiújulásának a lehetőségéről.
Ennek egyik megelőzési módszere, hogy a porckorong mobilizálható részeit a porcrésbe benyúlva a rést kiürítjük. Ilyenkor azonban fennáll az instabilitás, a porcrés összeesés és a krónikus derékfájás veszélye (bővebben lásd Failed Back szindróma). Ha azonban, csak a kiszakadt (sequester) darabot távolítjuk el, akkor a porcrésben maradt darabok a szakadás falán újra sérvesedhetnek (reherniatio).
A sérvesedés kiújulásának megelőzésére fejlesztette ki egy amerikai kutatócsoport a porckorong falának, a rajta lévő lyuknak a barikád – szerű betömését, lezárását, a fal defektusának a helyreállítását (anulus plastica). Ezt az implantátumot nevezték el Barricaid-nek.
Hangsúlyozandó, hogy az implantátumra nem minden porckorongsérves beteg alkalmas, ennek megítélése az operáló orvos feladata.
Az utóbbi években egyre több gerincspecialista támogatja azt a megközelítést, hogy a műtét során törekedjünk a legtöbb porckorong rész megtartására. Ez az úgynevezett korlátozott discectomia, melynek az a célja, hogy a megtartott porcelemekkel fenntartsák a porcrés magasságát. Ezzel lehetővé válik a magasság, a mozgástartomány megtartása, és a porcrés beszűkülésének a megakadályozása.
Természetesen, ezen cél elérése érdekében a reherniatio csak úgy előzhető meg, ha fali defektust lezárjuk.
A Barricaid® Protézisek a részleges anulus, a fali defektust pótolják. A discectomia után a sebész méretet vesz, és a defektust megfelelő ablakká alakítja, amin keresztül helyezi be az implantátumot. Az implantátum alapja egy titán fémtalp, ami a véglemez alatti csontba ékszerűen rögzítődik, a másik szár része – ami polimer hálóval van bevonva – pedig az ablakon keresztül a porckorongba implantálódik. Itt egy finommechanikai megoldással, rugószerűen szétnyílva zárja a defektust a falon.
Az eljárásról elmondható, hogy nem sokkal (kb. 5-10 perc) növeli meg a műtéti időt, a posztoperatív rehabilitáció közel megegyezik a hagyományos porckorongsérv műtét utáni rehabilitációjával.
Az eljárást az Országos Gerincgyógyászati Központban rutinszerűen alkalmazzák.
A kapcsolódó videó ezen a linken megtekinthető.
Az eredeti írás ezen a linken olvasható.