• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

A dohányzás és a derékbántalmak kapcsolata

2013. február 05. 09:40
Stoll Dániel
1
derékfájdalom, dohányzás, gerincműtét

Közismert tény, hogy a dohányzás kedvezőtlen hatással van egészségi állapotunkra – egészségtelen szokás, amely megnöveli a súlyos betegségek kialakulásának kockázatát.

Az is tudvalevő, hogy a dohányzó emberek egészségi állapota általánosan rosszabb, mint nem dohányzó embertársaiké. A szervezetükbe vitt anyagok akadályozzák az immunműködést, ezért a káros szokással élők gyakrabban betegszenek meg, és lassabban épülnek fel betegségeikből.

Azt viszont már kevesebben tudják, hogy a dohányzás kapcsolatban áll a derékfájdalommal, a degeneratív gerincbetegségek kialakulásával, valamint, hogy egyértelműen káros hatással lehet a műtéti beavatkozás kimenetelére.

Dohányzás és fájdalom

Számos nemzetközi kutatási eredmény hangsúlyozza, hogy a dohányosok veszélyeztetettebbek a derékfájdalom és a krónikus fájdalmak kialakulására. Gondolhatnánk, hogy ez azért van, mert a dohányosok kevesebb figyelmet fordítanak testmozgásra. Ugyanakkor a fájdalomérzékenység kialakulása és állandósulása nemcsak a dohányzással kapcsolatos életmódnak köszönhető, ugyanis a dohányzás alapvetően befolyásolja a szervezeti és idegélettani folyamatokat.

Különféle betegségek és a dohányzási szokások összefüggéseit vizsgáló tanulmányok bizonyítják, hogy a hosszú idő óta cigarettázó személyek nagyobb valószínűséggel szenvednek folytonos vagy visszatérő jellegű fájdalomtól, mint azok, akik soha nem dohányoztak, vagy felhagytak káros szokásukkal. Az is bizonyított, hogy a dohányosok érzékenyebbek a fájdalomra, sérülést követően több fájdalomcsillapító gyógyszert szednek átlagosan.

Habár állatkísérletek azt mutatják, hogy a cigarettában található nikotin fájdalomcsillapító hatású, a hosszú távú ”krónikus” dohányzásnak mégis ellentétes hatása van. A folyamatos és ismételt nikotinbevitel hatására érzéketlenné válnak a nikotin receptorok, ezért nemhogy nem jön létre a fájdalomcsillapító hatás, de határozott idegrendszeri érzékenység alakul ki.

Megváltozik az idegi-hormonális (neuroendokrin) szabályozás is. Általánosan a stressz-reakció folyamán (szimpatikus hipothalamus-hipofízis-mellékvese aktiváció) fokozódik a test anyagcseréje és a hormonális aktivitás, amely csökkenti az akut fájdalom érzékelését. Noha egy cigaretta elszívása pillanatnyilag kiváltja ezt a hatást, de a krónikus dohányzás ”leszabályozza” utóbb említett rendszerek aktivitását, károsítva a vérnyomást érzékelő sejtek működését és csökkentve az endorfin hormon szintet a véráramban. Ezáltal a szervezet kevésbé képes mozgósítani a saját fájdalomcsökkentő mechanizmusait, mert a neuroendokrin válaszkészség tartósan lecsökken.

Dohányzás és gerincbetegségek

A dohányzás káros hatása anatómiai strukturális eltérések kialakulásában is valószínűsíthető, melyek így közvetett módon szintén felelősek a fájdalom megjelenéséért.

A dohányzás is csontritkulásra hajlamosít, mivel károsítja a csontszövet anyagcseréjét, valamint hatása kimutatható a porckorong megbetegedéseiben és a csontgyógyulási zavarokban egyaránt. Ezen problémák egyik lehetséges mechanizmusa az, hogy a dohányzástól romlik a szövetek oxigén ellátása – megnövekedik a szimpatikus kiáramlás és a vér karboxihemoglobin szintje.  Ezáltal felgyorsulnak a degeneratív folyamatok, amelyek a testet érzékenyebbé teszik a sérülésekkel szemben. A dohányzás hatással van a sebek és sérülések gyógyulására, amely hozzájárulhat a baleset, műtét vagy más sérülést követően jelentkező fájdalom elhúzódásáért.

A cigaretta hatása a gerincműtétek kimenetére

Nagyon sok kutatás hívja fel arra a figyelmet, hogy a dohányzás problémákat okoz a műtéti eredményességgel és a műtét utáni sebgyógyulással kapcsolatban. Különféle megközelítések léteznek a jelenség magyarázatára, egyes kutatók szerint az operáció rosszabb kimenetele annak tudható be, hogy a dohányzás következtében csökken a kapilláris erek vérellátása (vazokonstrikció), nő a vér szénmonoxid telítettsége, így a műtétileg sérült szövetek rengenerációja akadályozottá válik. Más tanulmányok szerint a nikotinnak számos olyan testi folyamatra van hatása, amelyek hatással vannak a gyógyulás folyamatára. Megváltozik a sejthálózat, a hámszövet regenerációja lelassul, károsodik a kollagén termelődés – az anyag, ami a szöveti rugalmasságért felelős, nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségben a műtéti heg regenerációjához. A dohányzás zavart okozhat a csont anyagcseréjében, kalcitonin hormon rezisztenciát eredményezve, így gátolja a gyógyuló csont vagy ízület kalcium felvételét és a csontosodás folyamatát. Mindezen folyamatokkal párhuzamosan csökken az immunrendszer aktivitása, amely megnövelheti a műtét utáni fertőzések kockázatát.

Ugyanakkor a kedvezőtlen hatások visszafordíthatóak! Leszokást követően már 48óra alatt visszaáll a vér szénmonoxid szintje a normális mértékűre, és a kedvező változások napról napra nyomon követhetőek. A műtéti kezelés előtt leszokó emberek gyógyulási esélyei jobbak a dohányosokénál.

Szokjon le tanácsadással!

Bizonyított, hogy tízszeresére növelheti a leszokás sikerességének esélyét az, aki képzett szakember segítségét veszi igénybe.  A dohányzás egy olyan tanult szokás, amelyre – bárhogyan tiltakozik ellene szervezetünk az első alkalommal – a kitartó ”gyakorlásnak” hála hosszú évekre rátanulunk és így a szokás rabjaivá válunk.

Ahhoz, hogy elhagyjuk ezt a betanult viselkedést, körültekintően kell megtervezni a leszokás vagy áttanulás folyamatát. Sokat segít, ha tudatosítja motivációját, ha felfedezi Önmagában a leszokást segítő erőforrásokat és a leszokást gátló tényezőket, valamint ha megismer néhány egyszerű módszert, amik segítségére lehetnek a leszokásban.

Az optimális eredményesség érdekében tudományos módszereken alapuló szakmai tanácsadást vegyen igénybe! A dohányzásról való leszokás támogatását e területen speciálisan képzett szakemberek végzik. A foglalkozások általában heti rendszerességgel történnek legalább 6-8 alkalommal csoportos vagy egyéni formában.

A szerzőről
Stoll Dániel az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának munkatársa, klinikai szakpszichológus-jelölt, doktorandusz, megbízott osztályvezető.
One Comment
  1. anyuli60 2013-08-31 at 16:33 Be kell jelentkezni a válaszadáshoz

    Örülök, hogy én minden „segítség” nélkül, hosszú-hosszú dohányos év eltelte után le szoktam erről a káros szenvedélyről. Már több mint 2 éve, egyik napról a másikra letettem, és nem is hiányzik. És ha agyban eldönt valamit az ember…………!

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.