• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Következtetés: sport, fizikai aktivitás és a krónikus derékfájdalom

2014. szeptember 29. 08:00
dr. Ferenc Mária
0
életmód, gerinc, krónikus derékfájdalom, sport

Abba kell hagyni, el- vagy újra kell kezdeni a fizikai aktivitást, vagy az egyes sporttevékenységet a krónikus derékfájdalom esetén?

Az előzőekben három egymást követő sorozatban ismertetett elemző tanulmány (Sport, fizikai aktivitás és krónikus derékfájdalom I., II. és III. rész), a 11 év alatt megjelent igen nagyszámú – 2583 – tudományos cikket felölelő adatbázis ellenére a teljesség igénye nélkül készült, – hisz számtalan népszerű sportág, mint például a téli sportok, síelés, korcsolyázás, jéghoki, valamint atlétika, műugrás… stb. kimaradt az elemzésből – valószínű, mert nem is született megfelelő tudományos igényű közlemény ezzel kapcsolatban.

Nem foglalkoztak a beszámolók a nyaki régiót érintő problémakörrel sem egyik ismertetett sporttevékenység esetén sem, bár kétségtelen a nagyobb terhelés miden sportág viszonylatában az ágyéki régiót érinti, de természetszerűleg a nyakat és fejet ért direkt erőteljes behatások – ökölvívás, súlyemelés, torna, cselgáncs stb.- potenciálisan nagyobb rizikót jelentenek a cervikális régióban kialakult sérülésekre, porckorong betegségekre.

gerinces_sport_blog

Reméljük azonban, hogy a hiányosságok ellenére sokan kaptak választ a sorozatunk elején ismertetett és gyakran visszatérő kérdésekre a gerincproblémával küzdő páciensek is, –vagyis:

„Abba kell hagyni, el- vagy újra kell kezdeni a fizikai aktivitást, vagy az egyes sporttevékenységet a krónikus derékfájdalom esetén?”

A téma tehát izgalmas, de sok a nyitott kérdés, és még számos hosszú távú elfogadható evidencia szintű tanulmányra van szükség ahhoz, hogy megbízható és releváns választ lehessen adni a mindennapos kérdésfelvetésre, de addig is javaslataink:

Jól ismert a különböző mozgással, fizikai aktivitással járó szabadidős tevékenységek (séta, nordic walking, tahi chi, judo, közepes intenzitású futás stb.) és sportok muszkuloszkeletalis (csont- izom) rendszerre gyakorolt jó effektusa, az izomerő kondicionálása, fejlesztése, az anyagcsere fokozása, a minden mozgatórendszerre kifejtett kedvező hatása révén. Tehát a rendszeres mozgás akár rövid ideig is naponta, a gerincbetegségek minden régiójára és típusára kedvező hatású.

Hogy milyen szabadidős tevékenységet és sportot folytathat a Páciens, számos tényezőtől függ:

Az egyén sportolt-e korábban, és milyen intenzitással, milyen szinten, milyen sportágat űzött? 

A rendszeresen sportolók akár profi, akár amatőr szinten sokkal fejlettebb tartó szalag – izomrendszerrel rendelkeznek, így sportágtól függően a fentieket is figyelemben véve lényegesen esélyesebbek az adott sportág folytatására, természetesen számukra is elsődleges a gerincet stabilizáló izomzat megerősítése, és a tudatos védelem megtanulása.

Milyen a páciens általános állapota, kondíciója?

Aki nem sportolt rendszeresen, vagy nem végzett kisebb-nagyobb fizikai aktivitással járó szabad idős tevékenységet, mindenképpen a szakember által összeállított és felépített FRP után kezdheti el az ugyancsak szakember által javasolt sporttevékenységet, fizikai aktivitást.

A visszatérő krónikus derékfájdalom után a FRP-ban milyen szintet ért el a páciens a gerinc funkcionális kapacitásának fejlesztése után?

A gyógytornász által irányított funkcionális rehabilitációs programok a visszatérő és krónikus derékfájós pácienseknél a gerinc mérhető funkcionális kapacitásán alapulnak, s ezt követően adaptálható az elkezdett vagy folytatott sporttevékenység is.

Mi a visszatérő és krónikus derékfájdalmat generáló kóroki tényező?

Volt-e korábban gerincműtéte a páciensnek vagy sem, és ezzel megoldódott-e a problémája?

Az adott gerincműtét nem jelenti feltétlenül az aktuális sportág abbahagyását, hisz intézeti praxisunkban is számos sportoló-élsportoló a gerincműtét után megfelelő rehabilitációt követően sikeresen folytathatta a korábbi sporttevékenységét és a versenysportot.

A szerzőről
Dr. Ferenc Mária az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának munkatársa, reumatológus-fizioterápiás és mozgásszervi rehabilitációs szakorvos, osztályvezető főorvos.

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.