• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Gerincbetegség és nemi élet

2015. február 27. 07:45
dr. Bors István
0
derékfájás, gerincbetegség, gerinccsatorna, gerincsérv, hátfájás, krónikus derékfájdalom, porckorongsérv

A derékfájósok közt gyakori probléma a kiegyensúlyozott nemi élet megszokott fenntartása, ami folyamatos frusztrációhoz vezethet. Az érintettek közül azt azonban nem mindenki tudja, hogy gerincműtétek után nem kell szerzetesi életmóddal számolni.

Egy ilyen betegség a párok számára járhat változással, de az együttlétekben jelentősebb minőségi változást nem okozhat, kivéve, ha az idegrendszeri funkciók definitív elvesztése is fennáll.

Az új élet felé vezető út első lépése a diagnózis megléte, vagyis tudni azt, hogy pontosan milyen betegségben szenvedünk. Ne feledjük, hogy a szexualitás az egészséges párkapcsolat szerves részét képezi, ezért is fontos a kezelőorvost erről megkérdezni. Azt javasoljuk ezért, hogy mindketten vegyenek részt a tanácsadáskor – így együtt értelmezhetik a helyzetet, feltehetik a saját kérdéseiket és csökkenthetik félreértéseket. A legfontosabb tehát az, hogy közösen fogadják el a javaslatokat, és próbálják közösen megvalósítani a jövőt.

Érzelmi és pszichológiai tényezők

A derékfájásból származó szexuális korlátozottságok stresszhez és sok esetben a párkapcsolat megromlásához vezethetnek.  Gondoljunk csak bele, hogy egy kapcsolatban az egészséges félként csak minimálisan, vagy nem is tudjuk átélni a másik fájdalmát, ezért nehezen érthetjük meg azt, hogy milyen is, amikor fáj. De nemcsak emiatt lehet veszélyes a fájdalom egy kapcsolatra.

Például, ha nem beszélünk róla, partnerünk távolodásnak élheti meg azt, hogy a fájdalom miatt vonakodunk a szexuális élettől. A többszöri elutasítás pedig nehezteléshez, félreértelmezett gondolatokhoz, a kapcsolat megromlásához vezethet.

Ahhoz, hogy csökkentsük a nyomást, próbáljunk meg olyan légkört teremteni, amelyben egyik fél sem érzi sürgetve magát. Legyünk türelmesek a másikkal! Sok terapeuta például azt javasolja, hogy készítsük elő az együttlétet, lazítsuk az izmokat és csökkentsük a fájdalmat egy nagyon gyengéd masszázzsal – akár fájdalomcsillapító krémmel, forró fürdővel. Fontos, hogy fogadjuk el a másik megváltozott külső adottságait, teljesítőképességét, korlátait, ha ez nem megy, akkor beszéljünk róla őszintén és találjunk új megoldásokat, utakat.

Legyünk résen, hiszen még a legkörültekintőbb óvintézkedések megtételekor is kiújulhat a fájdalom, és ez természetes! Készüljünk fel erre a lehetőségre, beszéljük át, hogyan viselkednénk az adott esetben, ezzel elkerülhetjük a frusztrációt.

Gerinces_nemi élet_blog

Pozíciók és megközelítések

A derékfájdalomban szenvedők esetén előre és hátradőlő pozíciókat is előnyben részesíthetünk, a megfelelő alátámasztással, azonban vannak olyan betegségek, amelyeknél érdemes megválasztani a helyzeteket.

A degeneratív porckorong-megbetegedéssel és gerincsérvvel rendelkező betegeknél az egyenes állás, vagy a hátra hajlás jobban eső mozdulat lehet, az előre hajlás azonban fájdalmat okoz. Ezekben az esetekben a beteg férfi számára a misszionárius pozíció, hátsó pozíció, vagy partnere lovagló ülése lehet a megoldás – miközben a derekát az ágyban egy párnával emelheti meg, vagy egy erős széken háttámlával támasztja alá. Nőknek szintén ajánlott a lovaglóülés – ebben az esetben ők tudják eldönteni, hogyan kényelmes számukra a póz, de főként hátradőlve, karral megtámasztva az előnyösebb. Megoldás lehet a hason fekvés, vagy a misszionárius póz is, mindkét esetben párnával támasszuk meg a beteg derekát. Figyeljünk arra, hogy ne húzzuk túl például a felemelt lábat, amellyel fájdalmas hátra hajlást okoznánk a másiknak!

Gerinccsatorna-szűkület esetében előre hajolni sokkal kellemesebb érzés lehet, mint hátra dőlni. A férfiak számára ilyenkor kellemes lehet a hátulról közeledés – történjen az oldalt fekve, térdelve, vagy az ágy mellett állva. A nők számára a misszionárius pozíció lehet a legkényelmesebb, miközben behajlított térdüket a könyökhajlatai felé közelítik. Lovagló ülésben pedig arra kell figyelni, hogy a partnere felé hajoljon, és ne hátra dőljön.

Krónikus hátfájdalom esetén, a háton fekvő pozíciók ajánlottak egy kemény felületen – pl. padlón, miközben egy kisebb, összetekert törülköző támasztja a derekat, párnák támasztják alá a térdeket és a fejet.  A mindkét partner oldalt fekvő pozíciója is működhet.

Ha túlságosan fájdalmasak a fenti pozíciók, érdemes lehet azokat mással kiváltani – ezekben az esetekben a nagyon gyengéd masszázs, finom simogatások, bármilyen, bensőséges, örömet adó érintkezés is hiánypótló lehet.

Szép új világ – Lassan járj, tovább élsz

A szerelmeskedés során az alapszabály minden esetben az, hogy a derékfájós partner szerepe legyen passzív, a másik fél pedig gyengéden és nyugodtan közeledjen, de ez a felépülés során rugalmasan változhat. Az együttlétek során érdemes pontosan meghatározni, hogy melyik pozitúrák a jólesők, és melyek a kényelmetlenek, vagy fájdalmasak. Ezeket kerüljük el, miközben a tempó lassításáról se feledkezzünk meg.

Az új pozíciók kipróbálása mindkét fél számára újfajta intimitáshoz, élményekhez vezet. Ne engedjük, hogy a derékfájdalom miatt korlátozott fizikai aktivitásunk határt szabjon az érzékiségnek! Soha ne becsüljük le a romantikus hangulat, vagy a gyertyafény erejét. Hozzáadott értékként pedig arról se feledkezzünk meg, hogy az egészséges szexuális élet helyreállítása csökkenti a stresszt, a kevesebb stressznek pedig jótékony hatása van a fájdalom csökkentésére, a szív és- ér rendszerünkre, immunrendszerünkre.

Végül pedig – egy fontos tény a hiányossággal küzdőknek – hogy ne feledkezzünk meg a szexuálterápia alapjairól, amely szerint bármely részünk lehet örömforrás, ezt csak közösen meg kell tanulni, elfogadni és szeretni.

Az írás a Spine Health weboldal ezen írása felhasználásával készült.

A szerzőről
Dr. Bors István az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának munkatársa, ortopéd szakorvos.

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.