• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

A gerincműtétekről általában

2012. október 02. 19:35
dr. Bors István
0
ágyéki gerinc, csigolya, gerinc, gerincbetegség, gerincműtét, gerincsérv, porckorongsérv

Cikkünkből megtudhatja, hogy mikor válik elkerülhetetlenné az orvosi beavatkozás, és ennek milyen típusai, eljárásai vannak.

Miért a műtét? (indikációk)

Abszolút indikáció: egy műtétnél ezt akkor mondjuk, hogyha a műtét elmaradása a beteg életét súlyosan veszélyezteti, illetve a beteg olyan végleges funkciókiesést szenvedne el, ami a későbbiekben az életminőségét jelentősen rontaná (bénulások, széklet vizelet inkontinencia, súlyos járászavar stb.) vagy az állapotában olyan fokú romlás következne be, ami a későbbiekben nagy valószínűséggel visszafordíthatatlan. Ide sorolhatjuk még a súlyos fájdalomszindrómát is.

Relatív indikáció: ezt akkor mondjuk, hogyha a beteg állapotában kisebb funkciókiesést, vagy fájdalomszindrómát észlelünk, ami a napi tevékenységét közepes, vagy kisebb mértékben korlátozza. Természetesen ez „relatív”, mert a napi aktivitások, a beteg jövőbeli saját céljai különbözőek, ez a beteg és orvos közös döntése, ami figyelembe veszi az általános illetve fokozott műtéti kockázatot az altató orvosi vélemény mellett.

Abszolút kontraindikáció: ebben az esetben a műtét kockázata olyan magas (életet is veszélyeztető), hogy a műtéttől várható javulás mértéke nem arányos vele.

Relatív kontraindikáció: ilyenkor műtét kockázata magas, az esetleges szövődmények előfordulásának esélye nagyobb, mint normál esetben, de a műtéttől várható javulás arányban áll vele.

Műtéti kockázat: a műtét alatti és közvetlen utáni időszakban jelentkező sebészi és nem sebészi szövődmények előfordulásának a valószínűsége.

Altatás, érzéstelenítés:

A gerincműtétek általában altatásban történnek, de kisebb beavatkozások (pl.: diszkográfia, myelo–CT, perkután biopszia, szövettani mintavétel) helyi érzéstelenítésben történnek. Speciális esetekben kombinálható a helyi érzéstelenítés a kisebb altatással.

Fektetés, bőrmetszés:

A nyaki gerinc műtéteknél leggyakrabban a hátán fekszik a beteg, a bemetszés a nyak elülső részén történik ferde vonalban. Ritkább esetben hason fekve is történik nyaki beavatkozás, ilyenkor a bemetszés hosszanti, középvonali. Egyedi esetekben a kettő kombinálható.

Háti és ágyéki gerincműtéteknél a leggyakrabban a hasán fekszik a beteg, de ritkábban oldalfekvésben is lehet. Nagyon ritka, kombinált feltárásoknál háton is fekhet. A metszés a háton szintén általában középvonali, hosszanti illetve a mellkason lehet bordák közötti, szegycsonti, hason oldalsó ferde és nagyon ritkán speciális hasi metszések is lehetnek, és a feltárások kombinálódhatnak.

A keresztcsonton a hátsó középvonali feltárások mellet léteznek még ívelt, Mercedes-alakú, illetve kombinált metszések.

Varratszedés:

Általában a műtét után 12-14 nappal, elülső nyaki műtétek után 4-6 nappal esedékes, de vannak egyedi eltérések.

Standard műtéti eljárások:

1.) Ágyéki gerinc

Az ágyéki porckorongsérv eltávolítása (microdiscectomia, discectomia, sequestrectomia):

A gerincműtét célja, hogy a panaszokat okozó kiszakadt vagy kitüremkedő porckorong darabot eltávolítsuk.

A műtét általában hátulról hason fekvésben történik. Az operálandó gerincszakaszt képerősítővel határozzuk meg. A feltárás során általában a középvonal pár centiméteres (bőrtípustól függően) metszést ejtünk, majd a zsírszöveten keresztül lejutunk a hátizom feletti bőnyéig (fascia), amin szintén hosszanti metszést ejtünk. Az izmok leválasztása után lejutunk a gerinc hátsó csontos falához. Itt képerősítővel ismét ellenőrizhetjük a pozíciónkat. ezek után berakunk egy speciálisan kialakított terpesztő feltárót. Az operálandó szegmentumban vésők, csont és lágyrész harapók segítségével egy kis pár cm-es ablakot nyitunk a gerincen (ezért microdiscectomia). Ekkor látótérbe kerül a porckorongsérven feszülő durazsák, benne az idegelemekkel. Óvatosan mobilizáljuk a feszülő idegelemeket, majd azokat eltartva felkeressük és eltávolítjuk a kiszakadt porckorongsérvet (sequestrectomia). Amennyiben nincs teljesen kiszakadva, úgy rámetszünk a feszülő porckorong falára, majd horoggal benyúlva mobilizáljuk és eltávolítjuk a szabad porckorong darabokat (discectomia, microdiscectomia). Ezek után az idegeket végigkövetve szükség szerint idegi felszabadítást (lásd lentebb) is végezhetünk. A műtéti terület zárása izom és fasciaöltésekkel kezdődik, majd a zsírréteget végül pedig a bőrt varrjuk össze. Általában a műtéti szövetnedvek elvezetésére egy darab (néha több) szilikon alapú, szövetbarát csövet (draint) hagyunk a sebben, melyet általában a műtét másnapján eltávolítunk. A kórházi lábadozás általában 2-3 nap a műtétet követően, de ez teljesen az adott betegtől és a betegségétől függ.

Idegi felszabadítás (decompressio):

A műtét célja, hogy a tüneteket okozó idegi elemek leszorítását (compressio) és a szűkületet (stenosis) megszüntessük. A decompressio kombinálódhat discectomiával, stabilizációs, fúziós és egyéb műtéti eljárásokkal is.

A bőrmetszés és feltárás megegyezik a discectomiában leírtakkal, nagysága eltérő lehet, a stenosis és compressio nagyságától, mértékétől függ. Ilyenkor a feltárás után a szűkületet és a compressiot okozó csontos és lágyrész komponenseket távolítjuk el. A zárás megegyezik a discecomiában leírtakkal. A kórházi lábadozás egyénenként változó.

Fúziós, stabilizációs műtétekről általában:

A fúziós műtét alapja, hogy a betegség és a panaszok okainak része az instabilitás, amelyet a műtét egy discectomia vagy decompressio tovább ront. A cél a stabilitás elérése úgy, hogy két vagy több csigolyát összecsontosítsunk, azaz fuzionáljunk. Az átmeneti stabilitást a csontosodásig, ami kb. fél- két év, csavarokkal, rudakkal, lemezekkel és egyéb összekötő elemekkel biztosítjuk.

Lumbalis Intervertebrális fúzió (TLIF: transpeduncular lumbar interbody fusion)

A klasszikus csigolyatestek közti fúziónál (interbody fusion) a csontosodást a csigolytestek között várjuk. A feltárás és sebzárás megegyezik a discectomiában leírtakkal (a feltárás szükségesen nagyobb). Miután a decompressiot és/vagy discectomiát elvégeztük levéssük az adott oldali kisizületet, majd a porckorong falán egy ablakot nyitunk, melyen keresztül kiürítjük a porcrést speciális eszközök, kanalak segítségével. Az üres porcrésbe a magasságot és erőkart biztosító távtartót (spacer) teszünk. A távtartók lehetnek titánból, speciális műanyagból (PEEK), vagy csontcementből is. Legtöbb esetben a távtartók mögé tesszük a műtét alatt összegyűjtött és ledarált csontot, itt várjuk a csontosodás létrejöttét. A csigolya két legerősebb része a két pediculusa, amelyek összekötő karként szolgálnak a csigolya elülső és hátsó része között. Egy-egy csavart ezeken át vezetünk a csigolyatestbe. A csavarokat rudakkal (fém vagy PEEK), vagy titán szálakkal kötjük össze. A rendszert zárócsavarokkal rögzítjük.

A műtét még kiegészülhet (ha elég csontunk maradt) egy kisebb ellenoldalon történő hátsó fúzióval. Ilyenkor vésővel vagy motoros maróval hátul levéssük a kisizületet, felfrissítjük a csontfelszíneket és csontdarálmánnyal töltjük ki a szabad felszíneket.

Posterolaterális fúzió

A technika annyiban eltérőbb a fentiektől, hogy itt nem kell előremenni a porcrésbe, hanem a fúziót a csigolya oldalsó hátsó részén hajtjuk végre. Ilyenkor, mivel ez sok csontot igényel, ezért szilikonba ágyazott műcsontot használunk. Ennek az anyagnak a tapasztalatok szerint nagy gyorsak és jók a csontosodási mutatói. Ilyenkor a csigolyahátsó és oldalsó ívét motoros maróval felfrissítjük, és idefektetjük a formált műcsont rudakat. A műtét többi része, a rögzítés megegyezik a TLIF-ben leírtakkal.

Az ágyéki gerinc fúziós műtétei után általában 4-7 nap a kórházi lábadozás.

2.) Nyaki gerinc

gerinces_nyaki műtét_blog

A nyaki porckorongsérv eltávolítása (discectomia)

A műtét elsődleges célja, hogy a panaszokat okozó porckorongsérvet és az esetleges csontos és/vagy lágyrész komponenseket eltávolítsuk. A másodlagos cél, hogy a porckorongot mozgásmegtartó protézissel pótoljuk, vagy fúzionáljuk a szomszédos csigolyákat.

A műtét elölről történik háton fekvésben. Az elölről-oldalról ferdén megejtett bőrmetszés után átvágjuk a felületes bőr alatti izomzatot. Ezután tompán preparálva eltartjuk a nyaki ér és lágyrészképleteket. Előtűnik a nyaki gerinc elülső része, melyről leválasztjuk az izomzatot. Képerősítővel ellenőrizzük a pozíciónkat. A porckorongon széles ablakot nyitva bemegyünk a porcrésbe és teljesen kiürítjük. A preparálást addig folytatjuk, amíg a gerincvelő a durazsákkal teljes szélességében szabadon nem látszik, horoggal oldalra kinyúlva ellenőrizzük, hogy nincs-e még kiszakadt porckorong darab. Ha csontos szűkület is fennáll, akkor a szűkületet okozó darabokat csontcsípővel távolíthatjuk el. Ha tisztának tűnik a műtéti régió, akkor a műtét protézis beültetés vagy fúzió irányába folytatódik.

Nyaki porckorong protézis beültetés:

A műtét célja, hogy a kiürített porcrés helyére mozgásmegtartó protézist ültessünk be.

A protézisek több félék lehetnek, általánosságban elmondható, hogy az un. szendvics felépítésűek az elterjedtebbek. Ezeknek a középső rugalmas része műanyag, ami két fémtálca közé van beillesztve. A fémtálcák csontosodást segítő anyaggal vannak bevonva, ezek érintkeznek a csigolyák felszínével. Pontos méretvétel után kiválasszuk a megfelelő nagyságú és alakú protézist, melyet az előkészített csigolyaközti porcrésbe helyezünk be. A rögzítés a fém részen kialakított speciális felszín is segíti. A sebzárás során 1 db szilikonos draint hagyunk vissza, melyet általában másnap eltávolítunk. Kórházi lábadozás általában 3-5 nap.

Nyaki fúziós műtétek (ACIF vagy ACDF; anterior cervical interbody fusion vagy anterior cervical discectomy and fusion)

A műtét célja, hogy a porckorong eltávolítása után stabilizáljuk, fuzionáljuk a gerincszakaszt.

A stabilizálásnak két alapvető formája létezik. A klasszikus eljárás során a csípőlapátból műtét alatt kivett csontblokkot használunk. Ilyenkor a külön feltárásból csontfűrésszel, vésővel eltávolított csontblokkot és a kitöltendő üreget együtt formáljuk méretre. Ha több szintet fuzionálunk, akkor van, hogy a közti csigolya testének egy részét is eltávolítjuk (corpectomia) és ide illesszük be a csontot. A csontblokkot a szomszédos csigolyákra fektetett lemezzel és a csigolyatestekbe vezetett csavarokkal rögzítjük. A műtét többi része megegyezik a protézisnél leírtakkal.

Az újabb nyaki fúziós eljárásoknál nem használunk csontblokkot. Ilyenkor a porckorong helyére un. cage-et (műanyag és titán) helyezünk be, aminek a közepébe csontosodást elősegítő műcsontot teszünk. A cage-et a pereméről indítódó csavarokkal rögzítjük a szomszédos csigolyák testébe. A műtét többi része megegyezik a protézisnél leírtakkal.

A szerzőről
Dr. Bors István az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának munkatársa, ortopéd szakorvos.

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.