A gerincferdülés (scoliosis) egy olyan hosszan tartó betegség, mely főleg fiatal lányokat érint. Ezzel a betegséggel műtötteknél pedig gyakran merül fel a kérdés: vajon vállalhatnak-e gyermeket a műtét után, és ha igen, hogyan.
Cikkünkben ezekre a kérdésekre szeretnénk válaszokat adni a korrekciós műtét előtt álló vagy azon már átesett fiatalok számára.
A gyermekvállalás tervezése gerincferdülés műtét után
A scoliosis korrekciós műtétet követően legalább 6-12 hónapig még nem jó belevágni a családtervezésbe, ugyanis a műtét alatt beültetett anyagoknak több hónap kell, hogy megfelelően beépüljenek a csontrendszerbe. Ha a csontosodás még nem ment teljesen végbe a terhesség kezdetekor, a terhességből adódó súlygyarapodás hátráltathatja ezt a folyamatot, az pedig csökkenti a műtét hatékonyságát.
Várandósság scoliosis műtét után
Egy korábban elvégzett scoliosis korrekciós műtét nem jelent veszélyt sem az anyára, sem a magzatra. A korrekciós műtéten átesett nők is képesek megfelelő ideig hordozni a magzatukat, és természetes módon megszülni őket. A statisztikák szerint nem gyakoribbak a császármetszéses szülések ezek között a betegek között. Még azoknál a nőknél sem lépett fel több komplikáció, akik gerincének deréki és ágyéki szakasza is érintett volt a műtét során. Dr. Baron S. Lonner scoliosis-specialista szerint a korrekciós műtét semmi okot nem szolgáltat arra, hogy valakinek ne lehessen gyereke vagy normális várandóssága. Sőt, kevesebb fájdalommal jár a terhesség már megműtött gerinc esetében, mint akkor, ha nem kezelik a gerincferdülést.
A várandósság hatása a gerinc állapotára
Abban az esetben, ha a leendő édesanyák elég időt hagynak a gerincferdülés műtét után a csontosodás folyamatára, a terhesség nem lesz hatással a beültetett rudak és a csavarok stabilitására, így a görbület progressziójára sem. Még a fúzióban nem résztvevő, az operált szakasz alatt vagy felett elhelyezkedő gerincszakasz görbületének növekedése is ritka jelenség.
Epidurális érzéstelenítés gerincferdüléssel műtöttek esetében
Az aneszteziológusok még a scoliosis korrekciós műtét után is képesek arra, hogy epidurális érzéstelenítést biztosítsanak a leendő édesanyák számára. Fontos ilyenkor, hogy a szülés előtt az altató orvos birtokában legyen egy olyan röntgen-felvétel, melyen láthatja a gerinc pontos felépítését, hiszen így tudja majd a leghatékonyabban beadni az epidurális érzéstelenítő injekciót.
Genetika
A genetika fontos szerepet játszik abban, hogy ki lesz az, akinek a későbbiekben gerincferdülése alakul ki. Minden gerincferdüléssel élő nőnek fontos észben tartania családtervezés előtt a scoliosis genetikai szempontjait. Azoknak a gyerekeknek, akik szülei gerincferdüléssel élnek, nagyobb esélyük van arra, hogy náluk is kialakuljon a betegség, így rendszeres kivizsgáláson kell részt venniük annak érdekében, hogy a korai felismerés és a kezelés megakadályozza a problémák kialakulását.